Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Ar 2,5 promilēm medībās

Druva
00:00
24.01.2009
3
200901231953491711

Medības noteiktai sabiedrības daļai ir būtisks brīvā laika pavadīšanas veids, pat dzīvesveids. Taču arī medībās ir konkrēti noteikumi. Un kur noteikumi, tur arī pārkāpēji.

Nākamnedēļ noslēgsies medības ar dzinējiem, taču vēl to laikā “Druva” kopā ar Ziemeļvidzemes virsmežniecības medību daļas vadītāju Jāni Ročānu un Valsts policijas pārvaldes kārtības policijas biroja 2. nodaļas vecāko inspektoru Ģirtu Fūrmani devās kārtējā profilaktiskajā medību noteikumu kontroles reidā.

Mednieki atbalsta spilgtas krāsas

Lai pastiprinātu drošību medībās, pagājušajā gadā tika ieviesta jauna norma – medniekiem pie virsdrēbju augšdaļas jābūt spilgtas krāsas elementiem. Arī dzinējiem jābūt apģērbā, kas spilgti izceļas apkārtnē. Par noteikumu neievērošanu paredzēta administratīvā atbildība gan medniekiem, gan medību vadītājiem.

Ģ. Fūrmanis un J. Ročāns vērtē, ka lielākoties mednieki cenšas visus noteikumus ievērot. Kā problēmu J. Ročāns uzskata to, ka noteikumus mednieki iztulko dažādi. Piemēram, uzskatot, ka, lai mednieks būtu pamanāms, pietiek uzsiet šauru sarkanu lenti ap galvu, un noteikumi ievēroti.

Lielākā daļa satikto mednieku un dzinēju piekrīt prasības pamatotībai. Medību kolektīva “Vecpiebalga” pieredzējušais mednieks Atis Avens uzskata: “Prasības ir pamatotas. Spilgtas krāsas apģērbs patiešām ir vajadzīgs, un efektu varēja pamanīt jau pirmajās reizēs, kad pēc noteikumu spēkā stāšanās sākām vilkt spilgtas krāsas apģērbu. Iepriekš patiešām citus bija grūti pamanīt.”

Arī medību kolektīva “Dzērbene” dzinēja Inese Zariņa uzskata, ka spilgtie apģērbi palielinājuši drošību medībās. Viņa neslēpj, ka daļa mednieku pret noteikumiem ir kritiski, taču būtiskākais, ka cūka, kā arī citi medījamie dzīvnieki, krāsas neredz, netiek radīts risks, ka dzīvnieks varētu aizbēgt.

Bet reidā sastapāmies ar skeptiski noskaņotu vīru jau cienījamos gados, kurš cepuri gan bija uzlicis, tomēr spilgtā daļa bija redzama maz, mežā viņš diez vai būtu pamanāms. Par J. Ročāna un Ģ. Fūrmaņa aizrādījumu mednieks saīga un neatzina kļūmi.

J. Ročāns uzsver, ka šie noteikumi ir tikai pašu mednieku un dzinēju drošības labad, lai mednieks mednieku un dzinēju redzētu: “Diemžēl ik gadu Latvijā medībās kāds tiek sašauts. Šādi gadījumi notikuši arī Cēsu rajonā, pēdējais bija pirms vairākiem gadiem.”

Medībās alkoholam – nē

Lai gan pierasts ir uzskats, ka mednieki mīl iedzert pa graķītim, medībās no tā ir jāatturas. J. Ročāns uzskata: “Alkohols un ieroči ir nesa-vienojamas lietas. Jāizvēlas vai nu viens, vai otrs. Pēc medībām drīkst iedzert, taču ierocim tad jau jābūt mājās.”

Tomēr prakse rāda, ka ne visi mednieki šo noteikumu ievēro. Arī pērn gada nogalē mūsu rajonā trīs mednieki sodīti par alkohola lietošanu medībās. Diviem medniekiem bijušas 2,5 promiles, vienam – 1,9. Sekas neapdomīgajām medībām ar grādīgo ir medniekam “sāpīgas” – ieroču atļaujas anulēšana uz gadu, kā arī vēl gadu ilgs pārbaudes laiks.

Gan “Dzērbenes”, gan “Vecpiebalgas” medību kolektīva biedri, ar kuriem “Druva” satikās, atzina, ka noteikumu – nelietot medībās alkoholu -ievēro. Un tieši drošības dēļ. Lai nerastos ne mazākie uzmanības traucējumi.

Malu medniecību neatbalsta

Mednieki atzīst, ka medības ir īpašs process. Turklāt tieši process ir tas, kas piesaista šai nodarbei, mazāk iegūtais medījums.

Kolektīva “Vecpiebalga” biedri Atis Avens un Andrejs Grīnfelds atzīst, ka svaigs gaiss un laba kompānija ir pats patīkamākais, turklāt medniekiem ir arī citi darbi – ierīko barības lauciņus, piebaro dzīvniekus.

Šī paša kolektīva viens no jaunajiem medniekiem Sandis Černiševs, kurš medī trīs gadus, tam piekrīt. Viņam patīk arī dzīvnieku gaidīšana un ieklausīšanās meža skaņās.

Vaicāti par malu medniekiem, kolektīva biedri atzīst, ka diemžēl likuma pārkāpējus grūti atklāt, jo, apzinoties nelikumīgo darbību, medības tiek rūpīgi slēptas. A. Černiševs nosoda malumedniecību, īpaši jau malu medniekus, kuri nošauj grūsnus dzīvniekus.

I. Zariņa uzskata, ka liels malumednieku postījums – nogalināts dzīvnieks saudzēšanas laikā: “Viņi jau neskatās, vai nošauj sivēnmāti, kurai paliek sivēntiņi. Mazie taču vieni nevar izdzīvot. Pat divus gadus veci sivēni vēl nemāk labu migu sataisīt. Turklāt šādi mednieki mēdz dzīvnieku nogalināt un nogriezt tikai daļu, pārējo atstājot mežā. Tas nav normāli.”

J. Ročāns pastāstīja, ka malu medniecība notiek aizvien, tomēr to skaits samazinās. Ekonomiskā situācija gan malu medības varētu palielināt. Taču J. Ročāns un Ģ. Fūrmanis atzīst, ka medības nabadzības dēļ ir vien ļoti retos gadījumos. Lielākoties tas ir veids, kā gūt asas izjūtas.

J. Ročāns atklāja, ka pagājušajā gadā Valmieras rajonā sodīts kāds mednieks par cilpu likšanu, kas ir pretlikumīgi. Tas ir ne tikai liels pārkāpums, bet arī ļoti bīstama rīcība. J. Ročāns atminas, ka arī pats reiz iekļuvis cilpā. Par laimi, tā savilkusies ap krūtīm, ne ap kaklu. 2008. gadā Cēsu rajonā konstatēti:

41 pārkāpums pēc Administratīvo pārkāpuma kodeksa 181. panta “Ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu un pirotehnisko izstrādājumu aprites kārtības pārkāpšana”.

Uzsākti pieci kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 112. panta “Nelikumīgas medības”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
39

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
36

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
38

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Izstāde atdzīvina vietu

00:00
17.06.2024
45

Veselavas muiža it kā tā pati, bet cita – tāds ir vai katra secinājums, kurš to apmeklējis pēdējās dienās. Visas kungu mājas telpas piepilda gleznotāja Alekseja Naumova darbi. “Katrai bildei atrast vietu nemaz nebija grūti. Zināju telpas, domāju, kur der ceriņi, kur lielākas, mazākas ainavas. Te ir gan agrākie darbi, gan pēdējie no Francijas. Kad […]

Represijās piedzīvoto glabā atmiņas

00:00
16.06.2024
72

14.jūnijs – diena atmiņām, pārdomām par Latvijas mūsdienu vēsturi. Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, kas atgādina par 1941.gada deportācijām. No savas zemes svešumā tika izvesti 15 443 cilvēki. 15 procenti no visiem izsūtītajiem bija bērni vecumā līdz desmit gadiem. Deportēja ne vien latviešus, arī ebrejus, krievus, vāciešus, poļus. No katriem desmit izsūtītajiem    aptuveni četri gāja […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
9
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
2
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi