Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Svinēt uzvaru izdevies lieliski

Jānis Gabrāns
08:53
26.06.2019
13
B74k5365 1

 

22.jūnijā apritēja tieši simts gadi kopš Cēsu kaujām 1919.gadā, kad tika nosargāta valstiska neatkarība. Tieši šīs kaujas, kurās piedalījās arī Igaunijas armijas vienības, tiek uzskatītas par svarīgāko pagriezienu brīvības cīņās, kas noveda pie valstiskās neatkarības. Šo Latvijas Uzvaras dienu Cēsīs svinēja ar vērienīgiem pasākumiem, kurus apmeklēja skatītāju tūkstoši.

Kopā nosargāja neatkarību

Pēc pasākuma Liepā, Cēsu dzelz­ceļa stacijā ieradās Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Igaunijas Valsts prezidente Kersti Kaljulaida. Augstās amatpersonas sagaidīja Cēsu novada vadītājs Jānis Rozenbergs, kurš uzrunā akcentēja, ka Cēsu kaujās uzvara tika gūta zem kopības karoga.

Sekoja gājiens uz Vienības laukumu, kur notika Uzvaras dienas svinīga atklāšana. Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis savā uzrunā norādīja, ka valsts vēsturē atrodami neskaitāmi piemēri, no kuriem varam mācīties, kā cīnīties par savas zemes brīvību un uzvarēt milzīgu pārspēku: “Mūsu kareivji cīnījās par brīvu, neatkarīgu un vienotu Latvijas valsti. Kopīga likteņa iedvesmoti, latviešiem palīgā steidzās igauņi. Karavīru varonība un izcīnītā uzvara Cēsu kaujās atnesa pārliecību, ka kopā uzvarēsim pretiniekus, izcīnīsim neatkarīgu Latviju un nosargāsim neatkarīgu Igau­niju. Šajās kaujās ieguvām ticību saviem spēkiem.”

Uzsverot sadarbību ar sabiedrotajiem pirms simts gadiem, R. Vējonis norādīja, ka arī tagad, simts gadu pēc Cēsu kaujām, Latvijas un sabiedroto karavīri stāv plecu pie pleca, aizstāvot mums svarīgas vērtības un kopā cīnoties par cilvēktiesībām, tautu pašnoteikšanos, brīvību un taisnīgumu arī ārpus mūsu valsts robežām: “Arī mūsdienās viņus vieno varonības gars, gatavība ziedoties, bezbailība jebkura pārspēka priekšā, aizstāvot savu Tēvzemi un brīvību.”

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida atgādināja, ka pirms simts gadiem šajā dienā, šajā vietā pie Cēsīm sasniegtie militārie panākumi Igaunijā tiek svinēti kā Uzvaras diena: “Šī ir nozīmīga diena arī Latvijas tautai. Mēs uzvarējām kopā. Mūsu neatkarības cīņu uzvaras pierādīja, ka Igau­nija un Latvija pelnījušas neatkarību un valstiskumu. Tās pierādīja, ka politiskie stāvokļi un šķietami bezcerīga situācija nav nepārvarami šķēršļi, ja vien paši vēlamies un uzdrīkstamies uzstāt pēc brīvības.”

Viņa arī norādīja, ka 1939.gada notikumi, kad lielvalstis slepeni vienojās par Baltijas valstu likteni, jāuztver nevis kā traģiskā neizbēgamība, bet kā liktenīga kļūda, kas notiek, kad tiek aizmirstas Brīvības cīņu mācības: “Tagad esam pārliecināti, ka šādas kļūdas nekad netiks atkārtotas. Zinām, ka Baltijas valstu brīvību var veiksmīgi nodrošināt tikai tad, ja rīkojamies kopīgiem spēkiem un sadarbojamies ar mūsu sabiedrotajiem. Tieši tā, kā darījām pirms simts gadiem un uzvarējām. Mēs vienmēr zaudējam, ja esam pa vienam, bet kopā – vienmēr uzvaram.”

Prezidentu uzrunām sekoja militārā parāde ar Latvijas, Igau­nijas un sabiedroto bruņoto spēku piedalīšanos, pēc tam Vienības laukumā izskanēja koncerts “Ar dziesmu dzīvībā”, kurā piedalījās dziedātāji un dejotāji no visas Vidzemes.

Tikmēr Rīgas ielā notika performance “Par spīti bailēm”, kurā īpašo noskaņu, simtgadu sena laika iezīmi deva vēsturiskie personāži, kas bija sastopami Rīgas ielā, kuros iejutās Cēsu teātra aktieri un Latvijas Kultūras akadēmijas studenti. Varēja sastapt jaunavas, kuras gaida mīļoto no kaujas lauka, māmiņu, kura mazgāja veļu, gaidot dēlu no kaujas, bija bēgļi, karavīri, arī spekulants, kas izmantoja radušos situāciju, un citi personāži. Bija arī “Frontes darbnīca”, kurā ikviens varēja izgatavot piemiņas gredzenus, kādus nēsāja laikā, kad norisinājās Cēsu kaujas, un interesentu netrūka. Visā pilsētā varēja iepazīties ar militāro tehniku, ko piedāvāja gan Nacionālie bruņotie spēki, gan sabiedrotie.

Rožu laukumā bija improvizēta skatuve, uz kuras dažādu paaudžu cēsnieki stāstīja savus stāstus “Par spīti bailēm”. 18 gadus jaunais Mareks Žamodiks sacīja, ka katrs arī šodien var darīt nozīmīgus darbus savas valsts labā: “Vai es varētu šodien paņemt ieroci un iet aizstāvēt Latviju? Nezinu, bet gribu ticēt, ka – jā! Varam taču sākt ar mazākām lietām, piemēram, jāprot godāt savu valodu, valsts simboliku, un ir jālepojas par savu valsti!

Par vēsturi var stāstīt ar svētkiem

Pilsētas centrālā iela bija cilvēku pilna. Aptaujātie cēsnieki un pilsētas viesi neslēpa, ka izdevušies lieliski svētki!

“Sajūtas ir ļoti spēcīgas,” atzina cēsniece Indra, kas šobrīd dzīvo un strādā Rīgā. “Regulāri braucu uz pasākumiem dzimtajā pilsētā, neslēpšu, ka šajā Uzvaras dienā sajūtas ir vēl labākas nekā pilsētas svētkos. Pirmkārt, mazāka burzma, otrkārt, nav tik liela tirgošanās, kas nedaudz sabojā iespaidu, treškārt, šie ir svētki ar ideju. Tik daudzie pasākumi, Rīgas ielā dzirdētie stāsti paver krietni plašāku redzējumu uz notikumiem, kas risinājās pirms simts gadiem. Esmu pārsteigta par lielo apmeklētāju daudzumu šajā dienā, šis ir uzskatāms pierādījums, ka svētkus var sarīkot arī ar šādu – brīvības – ideju!”

Uz pozitīvajām sajūtām norādīja arī Andriņu ģimene. “Kur vien ejam, visur kas interesants, ļoti saturīgs, nav balagāns kā dažkārt svētkos. Re­dzams, ka te viss piedomāts un pārdomāts. Puikām patika militārā tehnika, man koncerts laukumā, var teikt, katrs ieguvām kaut ko sev,” teica mamma Andra.

Pilsētas ielās netrūka ārvalstu tūristu, kuri, lai arī varbūt neizprata svētku ideju, labprāt foto­grafējās ar vēsturiskajiem tēliem un baudīja kopīgo svētku noskaņu. Svētku viesu vidū arī daudz viesu no Igaunijas. Marti no Pērnavas atzina, ka ar ģimeni atbraukuši palūkoties, kā tad latvieši prot svinēt Uzvaras dienu, ko Igaunijā atzīmē katru gadu, un bijuši patīkami pārsteigti, ka arī Cēsīs svētki sit augstu vilni.

Nu jau bijusī kultūras ministre Dace Melbārde, satikta Cēsu ielās, uz jautājumu, vai ir svētku sajūta, neslēpa, ka sajūtas ir ļoti pozitīvas: “Redzot pozitīvi noskaņotos cilvēkus, man ir cerība, ka viņi saprot, ka šī tiešām ir Uzvaras diena. Ka tie ir būtiski svētki ceļā uz brīvu Latviju. Daudzie skatītāji, piepildītā programma parāda, ka Cēsis prot sarīkot saturīgus svētkus arī pirms­jāņu laikā! Te ir pareizā attieksme, un ļoti svarīgi, ka svētkos ielikts tik daudz izglītojošo momentu. Lozungu veidā līdz šim bieži lietojam – Cēsu kaujas, Bermontiāde, notikumi Liepājā-, bet cik daudzi izprot šo notikumu būtību? Tāpēc svarīgi caur šādiem pasākumiem izstāstīt Latvijas vēsturi, pateikt, ka valsts nedzima vienā dienā, ka par brīvību bija jācīnās un daudzi par to atdeva dzīvību.”

Iespējams, cēsnieku un viesu gaidītākais notikums bija Cēsu kauju rekonstrukcija Pirtsupītes gravā, kas pulcēja tūkstošiem skatītāju. Šoreiz vienā izrādē tika izspēlēti visi notikumi jūnijā pirms simts gadiem, sākot ar pirmajām kaujām pie Cēsīm, līdz pat uzvaras cīņām 22.jūnijā. Rekonstrukcijā piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku no vairākām valstīm. Kaujas rekonstrukcijas beigās, svinot Latvijas un Igaunijas armijas uzvaru, orķestru pavadībā visi devās uzvaras gājienā uz Vienības laukumu, kur notika Uzvaras balle.

Jāatgriež Uzvaras dienas statuss

Latvijas Uzvaras dienas idejas autors Renārs Sproģis dienas noslēgumā, jautāts, vai svētki izdevušies, ļoti pārliecinoši atzina: “Teikšu, ka svētki izdevās par 777 procentiem! Dzirdēju, ka cilvēki novērtē svētku pievienoto vērtību, tā liekot labāk saprast, kas bija Cēsu kaujas, kāda bija to nozīme. Man ir milzīgs prieks, ka viss izdevās. Turklāt esam lauzuši stereotipu, ka ir tikai pilsētas svēti ar tirgošanos, iedzeršanu un tamlīdzīgi, te parādās, ka protam svinēt arī citādi. Pirms svētkiem netrūka skeptiķu, kuri teica, ka nekas nesanāks, ka cilvēku šajā laikā nebūs, ka visi jau būs sākuši svinēt Jāņus, taču tie daudzie tūkstoši, kas bija svētkos visas dienas garumā, vislabāk parāda, ka viņiem nebija taisnība. Ka cilvēki grib arī šādus svētkus.”

Svētki izskanējuši, rodas jautājums, kas tālāk, jo arī nākamgad būs 22.jūnijs. R. Sproģis norāda, ka šis ir brīdis, lai skaļāk sāktu runāt par 22.jūnija nozīmi valsts vēsturē, atgādinot, ka savulaik šī diena bija noteikta par Uzvaras dienu: “Satversmes sapulce 1921.gadā ar likumu noteica 22.jūniju par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu, uzņēma to valsts svinamo dienu skaitā, varbūt ir vērts atgriezt šīs dienas nozīmi. Ar simtgades svinībām esam iemūrējuši lielu akmeni, ko vairs nevarēs piemirst. Protams, politiskā griba ir vajadzīga, bet šo notikumu nevar ignorēt. Mums šai dienai jāatgriež Uzvaras dienas statuss!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
35

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
34

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
28

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
115

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
63

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
7
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
11
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi