Svētdiena, 5. maijs
Vārda dienas: Ģirts, Ģederts

Par darbu saņem novērtējumus

Madara Ozoliņa
09:44
21.01.2019
13
Kafijas Tase Paula 1

Izrādi “Jubileja 89” Daugavpils teātrī iestudējusi jaunā režisore Paula Pļavniece, kas dzīvo un strādā Rīgā. “Jubileja 89” jau 2017.gadā ieguva Spēlmaņu nakts teātra balvu kategorijā “Gada mazās formas izrāde”. Drīz to būs iespēja redzēt arī Cēsīs. Ar režisori Paulu Pļavnieci runājam par laiku, kas attēlots izrādē, un to, vai viegli būt jaunam režisoram.

– Paula, jūs režisējat izrādes gan Rīgā, gan Daugavpilī. Kā visu pagūstat?

– Daudziem šķiet, ka tas ir grūti, bet tā nav. Dzīvoju Rīgā, tur arī paiet lielākā daļa laika. Uz Daugavpili dodos vien reizi gadā – pavasarī, kad tur divos mēnešos iestudējam kādu jaunu izrādi. Tas ir tikai tāds periods.

– Ko skatītāji sagaidīs no izrādes “Jubileja 89”?
– Šis būs ceļojums laikā – 90. gados. Skatītāji varēs ielūkoties skaudrā, bet tajā pašā laikā komiskā stāstā par vienu vakaru, kas maina kādas ģimenes dzīvi.

– Par ko izrāde liek aizdomāties?
– Tas noteikti ir katra paša skatītāja ziņā. Katra izrāde raisa citas pārdomas, tā tam arī jābūt. Pēc šī iestudējuma kāds, iespējams, aizdomāsies, ko mums katram nozīmē sanākt kopā ar saviem vistuvākajiem un mīļākajiem cilvēkiem. Citi, iespējams, aizdomāsies, cik traki bija 90. gadi!

– Ar ko pašai saistās tas laiks?
– Noteikti ar košo, vizuālo pasauli, ko varēs pamanīt arī izrādē. Man personīgi izpratne par 90.gadiem saistās arī ar reketieriem, haosu, bet tajā pašā laikā – ar pirmajiem labumiem, kas pie mums atceļoja no Rietumiem. Tās bija sajūtas, ka nu sāksies skaista, jauna dzīve.

– 2013. gadā absolvējāt augst­skolu, bet jau 2017. gadā par izrādi “Jubileja 89” ieguvāt Spēlmaņu nakts teātra balvu kategorijā “Gada mazās formas izrāde”. Tikāt arī nominācijā “Gada režisors”. Kādas ir sajūtas, tiekot novērtētai tik drīz pēc diploma iegūšanas?
– Tas bija ļoti negaidīti. Uztveru to kā augstu novērtējumu un atzinību. Tas bija arī nedaudz biedējoši tālākā darba kontekstā, jo nu sev esmu pacēlusi augstu latiņu. Tomēr uzskatu, ka cilvēki, kas darbojas mākslas jomā, nevar ikdienā domāt par novērtējumiem un par tiem satraukties, tas traucē darbam. Jāmāk atbrīvoties, jo tikai tad būs iespējams radīt kaut ko jaunu.

– Kā izvēlaties izrādes, kuras iestudēt?
– Konkrētas lugas vai citus materiālus, pēc kuriem veidot izrādes, izvēlos ļoti reti. Viss sākas ar tēmas izvēli. Kopā ar dramaturgu domājam, kādi procesi sabiedrībā ir aktuāli. Tam, ko radām, ir jābūt skatītājiem saprotamam un interesējošam. Skatītāju uztveru kā sevi pašu, izvērtēju, par ko pašai gribētos padomāt, kas mani interesē.

– Cik ilgu laiku prasa darbs pie izrādes?
– Pats iestudēšanas process parasti ilgst aptuveni divus mēnešus. Pārējais atkarīgs no pašas izrādes. Piemēram, par izrādi “Ju­bileja 89” sākām domāt jau pusgadu pirms iestudēšanas. Ideju nostiprināšana, tekstuālā materiāla radīšana – tas viss aizņem gana daudz laika.

– Arī pati esat spēlējusi lomas dažādās izrādēs. Vai tas palīdz režisora darbā?
– Gan palīdz, gan traucē. Man ir vieglāk izprast aktierus darbības procesā. Vieglāk ir nodot savu vēstījumu viņiem. Bet citreiz, kad aktieri mani nesaprot, sadusmojos un domāju, ka pati varu vajadzīgās darbības izdarīt.

– Esat prasīga režisore?
– Prasīga esmu, bet dusmojos tikai tad, kad mani ļoti nokaitina, tas ir reti. Esmu demokrātiska un ticu mūsdienīgam teātra izrāžu radīšanas procesam, to uztveru kā kopīgu darbu. Diktatūras pieejām neticu. Arī praksē pierādījies, ka vislabākie rezultāti rodas tad, kad katram ir iespēja iesaistīties izrādes radīšanas procesā, nevis tad, kad režisors visu stingri nosaka un ar pirkstu rāda, kas jādara. Skaidrs, ka vairākas galvas ir gudrākas par vienu. Ja aktieri investē tajā, ko dara, tad, protams, rezultātam būs cita pievienotā vērtība.

– Kā atšķiras darbs ar pieredzējušiem aktieriem un ar tiem, kas aktiera mākslu tikko apguvuši?
– Vecāka gada gājuma aktieri visām lietām pieiet prātīgi un liek lietā pieredzi. Turpretim jaunie aktieri ir gatavi mesties iekšā izaicinājumos un liek lietā jaunības enerģiju un azartu.

– Jūs aktīvi darbojaties arī dažādu uzvedumu un izrāžu veidošanā bērnu auditorijai. Kā­pēc bērnus nepieciešams vest uz kultūras pasākumiem?
– Svarīgi bērnus vest uz pasākumiem, kuri ir atbilstoši viņu vecumam. Būtiski bērnos jau laikus veidot izpratni par dažādiem mākslas virzieniem. Ja cilvēks 40 gadu vecumā pirmo reizi aizies uz simfoniskās mūzikas koncertu, viņam, protams, būs garlaicīgi. Ja pie tā pieradina, bērns uz koncertiem vai teātra izrādēm tiks vests laiku pa laikam, tad tas pieaugušā vecumā būs pavisam ikdienišķs process. Bērns izaugs un pats gribēs apmeklēt mākslas pasākumus. Kā zinām, bērni vēro savus vecākus, tādēļ šos pasākumus būtu jāapmeklē kopā. Vecāku ziņā ir iepazīstināt bērnus ar mākslas pasauli, bet pašu bērnu ziņā ar laiku izlemt, vai šī pasaule viņus saista un viņi no tās ko gūst.

– Esat gados jauna režisore. Vai arī no pieredzējušajiem aktieriem izjūtat respektu un cieņu?
– Man ar vecāka gada gājuma aktieriem ļoti paveicies – viņi ar cieņu izturas pret mani. Domāju, strādāšanas process mums ir veiksmīgs tādēļ, ka izrādes veidojam visi kopā. Es daru savu darbu, ja kāds nevēlas ar mani strādāt, to var arī nedarīt. Zinu, ka tikšu galā tāpat – ar aktieriem neauklējos, sev uz galvas kāpt neļauju. Strādāju ar cilvēkiem, kuri patiešām grib strādāt.

– Vai bieži iznāk būt Cēsīs?
– Pēdējā laikā jā. Tūliņ būsim ar viesizrādi, bet pagājušajā gadā Cēsu koncertzālē veidoju vairākus bērnu auditorijai paredzētus koncertus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
88

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
92

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
283

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
80
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
105

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
47

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
15
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
8
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
12
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
28
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Sludinājumi