Diendienā virtuāli staigājot pa valsts institūcijām, reizēm nokļūsti nesapratnē pats ar sevi un sāc domāt, vai labi atšķir debespuses. Cēsu novads iekļuvis trijās no tām. Kā lauksaimnieki esam Ziemeļvidzemē, kā mežu īpašnieki Centrālvidzemē, bet Valsts policija mūs uzrauga un sniedz pakalpojumus kā Dienvidvidzemes iedzīvotājiem.* Saproti nu, kur īsti esam?
Kā valsts institūcijas pratušas radīt tādu rēbusu, diezin vai pašas zina. Katra redzējusi sevi, bet kur īsti kultūrvēsturiskajā novadā – Vidzemē – atrodas katras pašvaldības teritorija, nav bijis laika padomāt. Un vai svarīgi? Vajadzīgo iestādi cilvēks atradīs, ko citu darīs, bet kā to sauc un vai nosaukums sakrīt ar skolas laikā mācīto par Latvijas ģeogrāfiju, tas nebūs svarīgi. Tikai šos nosaukumus nevajag rādīt sākumskolas bērniem, viņi vēl mācās, kur dienvidi, kur ziemeļi, apjuks pavisam.
Lielajā dzīves apritē tie nosaukumi jau ir vien sīkumiņš. Sliktāk nevienam nekļūs. Bet nez kāpēc šķiet, ka kāda nebūšana ar to izspraucas kā īlens no maisa – kopējs redzējums uz Latvijas teritoriju. Katra joma pilnveidojas, attīstās, pūlas sniegt iespējami labāko iedzīvotājiem, bet cita citu neredz. Kāpēc, piemēram, vienas ministrijas divu dienestu – Lauku atbalsta un Meža – reģionālajām struktūrām jāpārzina katram cita teritorija un birojiem jāatrodas katram citā vietā? Turklāt abas jomas taču ir tik saistītas. Kāpēc Cēsu novada iedzīvotājiem klātienē kārtot lauksaimniecības lietas jādodas uz Valmieru, bet meža – uz Cesvaini? Protams, protams, dzirdu jau sakām, ka visu var atrisināt elektroniski, bet tomēr ir reizes, kad svarīgi ar konkrēto amatpersonu tikties aci pret aci, kad tieša saruna var atrisināt samilzušo ātrāk un vienkāršāk.
Cēsu novada novietošana dažādās debespusēs nebūtu tas, par ko raizēties, pietiek pasmaidīt. Bet spēja valsts pārvaldes institūcijām redzēt citai citu, sadarboties tā, lai tas nebūtu rakstīts tikai stratēģijās, bet to sajustu arī iedzīvotājs, tas gan ir tas, kas aizvien jāpilnveido.
*Cilvēkiem, kuriem nav bieža saskare ar valsts institūcijām, paskaidrojums: Cēsu novads ir Lauku atbalsta dienesta Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes, Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecības un Valsts policijas Dienvidvidzemes iecirkņa pārziņā.
Komentāri