Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Zemnieku un valdības prioritātes

Druva
23:00
28.04.2008
12

Zemnieki zemo piena iepirkuma cenu dēļ nespēj izdzīvot un tādēļ grasās rīkot protestus. Lai gan lauksaimnieki no valdības pirmām kārtām gaida finansiālu palīdzību, taču jautājums ir par prioritātēm – gan no zemnieku, gan valdības puses.

Lauksaimniecības produkcijas ražotājiem pašlaik ir slikti. Ar savu produkciju viņi nespēj nopelnīt tik, cik plānojuši. Daudziem saimniecības iekārtotas par līdzekļiem, ko aizdevušas bankas, un tās prasa procentu maksājumus. Laikrakstos un televīzijā netrūkst sižetu par zemniekiem, kas stāsta, ka pienu nākas pārdot par pašizmaksu vai pat vēl zemāku samaksu.

Arī pircējiem ir slikti, jo viņi ir tie, kas nomaksā visus rēķinus. Viņi samaksā gan veikalam, gan piena kombinātam, gan zemniekam. Piena ceļš līdz veikalam ir garš, un tā piena cena palielinās aptuveni trīs reizes.

Par lielo vainīgo kārtējo reizi pasludināti lielveikali, kas iegūst lielu peļņu. Tā ir lielveikalu tumšā puse, ko izjūt ne tikai zemnieki — lieltirgotavas nosaka gan cenu, par kādu preci pārdos, gan cenu, par kādu to nopirks. Lielveikalu pasaulē allaž ir kāds, kas sedz cenas starpību — ražotājs ar peļņu, veikala strādnieks ar algu vai pircējs ar cenu.

Lauksaimnieciskā ražošana ir valstij svarīga nozare. Esmu rakstījis par badu pasaulē un nemieriem Latīņamerikas valstiņā Haiti kā piemēru, kas draud aizvien vairāk valstu, ja tās nespēs paēdināt savus iedzīvotājus. Stāstā par Haiti ir kāds būtisks aspekts — šī Rietumu puslodē nabadzīgākā valsts pirms 30 gadiem spēja saražot gandrīz tik daudz rīsu, cik pašiem nepieciešams. Problēmas sākās, kad valsts atcēla importa ierobežojumus precēm no ārzemēm. Dažu desmitu gadu laikā valsts lauksaimniecība iznīka, jo zemnieki nespēja konkurēt ar subsidētajiem ASV rīsiem. Nabadzīgā Haiti no savas nabadzības nespēs izrauties. Un ne jau brīvā tirgus, bet gan tirgu kropļojošu subsīdiju dēļ.

Gadījumā, ja mūsu piena nozare izputēs, patērētājiem piena tāpat pietiks. Veikli ļaudis to no Lietuvas un citām valstīm importēs tāpat kā cukuru. Toties Latvijas ekonomikai tas būs papildu slogs — jo mazāk ražojam, jo mazāk nopelnām naudu, par ko iegādāties nepieciešamās preces. Īstermiņa risinājums latvietim ir jau labi zināmais — prom uz banku pēc naudas. Tomēr tas ekonomikas problēmas tikai padziļinās un padarīs Latviju vēl atkarīgāku no ārvalstīm. Nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas paliek bez darba un peļņas.

Tik tālu jautājumu nav — zemnieki ir kritiskā situācijā, savukārt nozares slēgšana nav izdevīga valstij. Un tomēr zemnieku neapmierinātībā ir kaut kas īpatnējs. Prasot valstij palīdzību, zemnieki stāsta, ka viņi kā uzņēmēji ir atšķirīgi no citiem uzņēmējiem.

Ja kādu iemeslu dēļ cilvēki pārstās pirkt avīzes un izvēlēs citus masu saziņas līdzekļus, avīžnieki neies pie valdības prasīt palīdzību. Ja pasaulē beigsies nafta, diez vai naftas ražotāji, pārstrādātāji un tirgotāji valdībām prasīs kādu kompensāciju. Ja nekustamo īpašumu tirgū krīt cenas, dzīvokļu tirgotāji neiet piketēt. Taču, ja zemniekam ir finansiālas problēmas, tad palīgā tiek saukta valdība.

Zemkopības nozare ir pakļauta dažiem riskiem vairāk nekā citas. Sausums vai plūdi var nopostīt graudaugu sējumus, knišļi nokost lopus. Šādos gadījumos valdība mēdz zemniekiem izmaksāt kompensācijas, tādējādi uzturot nozari pie dzīvības. Tomēr pašreiz, kad piens tiek iepirkts par cenu, kādu diktē tirgus, zemniekiem derētu atcerēties, ka viņi ir tādi paši uzņēmēji kā citi. Bet uzņēmēji, kas saimnieko atbildīgi, neņem kredītus, ja nav pamata peļņas prognozēm. Atbildīgi uzņēmēji rēķina riskus un tos apdrošina. Tie zina, ka problēmu gadījumā galā būs jātiek pašiem.

Zemnieki „krīzes pārvarēšanai” pieprasa sešus miljonus latu. Zemkopības ministrija sola divarpus miljonus. Lai gan tā nav ne puse no prasītās summas, ministrijas galvenais uzdevums nav čaklāk meklēt, kam atņemt naudu, lai iedotu zemniekiem. Prioritāte ir izpildīt citu prasību, proti, atrast tirgus zemnieku saražotajam. Ja kāds būtu spējīgs strādāt šādā virzienā, tad atkristu nepieciešamība dot gudrus padomus un aicināt lauksaimniekus „pārstrukturizēties”. Šāds aicinājums ir netiešs mājiens, lai zemnieki protas un pie izdevības pārtrauc savu uzņēmējdarbību — būs mazāk problēmu.

Katru latu, ko valsts zemniekiem samaksā kompensācijās, atmaksā pircējs, mūsu pašu pircējs. Viņš par valsts atbalstītās nozares ražojumiem dabū maksāt divreiz — ar nodokļiem un veikalā. Līdz ar to aktuāls ir nevis jautājums par to, kā piebarot zemniekus, bet gan, kā radīt tādu vidi, kurā gan zemnieki, gan pārstrādātāji, gan tirgotāji varētu sevi pabarot paši. Tas ietver arī citas zemnieku prasības izpildi, proti, atcelt ierobežojumu tiešās tirdzniecības apjomiem ar patērētāju, kas, pēc zemnieku sacītā, pašlaik vienai saimniecībai ir septiņas tonnas gadā.

Valstij ir jāatbalsta uzņēmējdarbība, nevis tieši zemnieki. Kamēr šāds nebūs galvenais politikas vadmotīvs, tikmēr mūsu modelis daudz neatšķirsies no Haiti — arī viņiem tiek sniegta palīdzība, nevis iespēja pašiem sevi paēdināt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
17

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
52

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
46

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
54

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
53

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
15
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
18
3
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
18
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Sludinājumi