Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Zemnieki gaida radikālus soļus

Druva
23:00
29.05.2008
16

Valdībā un Zemkopības ministrijā spriež, kā risināt samilzušo kritisko situāciju piena lopkopībā, taču zemnieki atzīst, ka nejūt sapratni un atbalstu. Dienā, kad lauksaimnieki Rīgā bez maksas dala pienu, vaicāju Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvei, piena lopkopības saimniecības līdzīpašniecei Aijai Balodei viedokli par notiekošo.

– Vai situācija piena lopkopībā uzlabojas?

– Nē, neuzlabojas. Teju, teju jāsāk pļaut lopbarību, taču izmaksas pieaug katru dienu – cenas cēlušās degvielai, kombikormam, minerālmēsliem un elektrībai. Ietaupīt var, bet, ja tiks taupīts uz lopbarības rēķina, tiks zaudēts ražīgums. Vienu ietaupot, citu zaudējam.

Diemžēl pasākumi, kas šobrīd tiek veikti, nevar izmainīt situāciju. Tiešās tirdzniecības apjomu ierobežojumu atcelšana ir nepieciešama, bet tas situāciju ietekmēs tikai atsevišķiem zemniekiem. Masveidā uzsākt tiešo tirdzniecību nav iespējams.

Valdībai vajadzētu kļūt drosmīgai un pieņemt likumu, kas nosaka, kādi drīkst būt produkcijas uzcenojumi, lai neciestu arī patērētājs. Nedrīkst ļaut monopoluzņēmumiem noteikt cenu celšanos, kas ietekmē visu tautsaimniecību. Nepieciešami radikāli lēmumi, kas šobrīd netiek pieņemti.

Domāju, daudzi neizturēs, tomēr latviešu zemnieks ir sīksts un pieradis knapināties. Tomēr problēmas jau nav tikai piena lopkopībā vien. Tās ir arī citās lauksaimniecības nozarēs, un tautsaimniecība kopumā ir nesakārtota. Turklāt, kādēļ valstī, kurā ir tik daudz nabadzīgu cilvēku, tiek tik daudz uzmanības veltīts iespaidīgas bibliotēkas un tiltu būvniecībai, kas izmaksās miljonus?

– Problēmas pašlaik samilzušas piena nozarē, bet līdzīgi procesi varētu sekot arī citās?

– Gaļas nozarē problēmas jau ir ilgstoši – liellopu gaļai ir zemas cenas un arī cūkkopība ir uz krīzes robežas. Pirktā spēkbarība cūku barības devās ir gandrīz 90% no visa sortimenta, taču lopbarība ir ļoti dārga.

– Lauksaimnieki nepārtraukti skaidro ministrijai, kas būtu jādara, lai risinātu krīzi…

– Tā ir. Jau pirms pāris gadiem sākām runāt, ka nepieciešama Eiropas Savienības maksājumu izlīdzināšana starp jaunajām un vecajām dalībvalstīm. Tad neviens teiktajā neieklausījās. Tagad, kad mutē smeļas ūdens, vismaz vārdos tiek izteiktas striktākas prasības. Taču tas jau ir par vēlu, īpaši jau tāpēc, ka valsts varas un ES gaiteņos lietas lēni virzās.

Ministrija atkal apstiprinājusi papildu slogus saimniecībām. Ministrijas ierēdņu nesaprašana ir vairāk nekā jūtama. Dzīvnieku eksterjeru vērtēšana ir obligāts pasākums, to taču varēja darīt arī saimniecību pārraugi, zootehniķi, taču šobrīd to veic apmēram 16 vērtētāji. Tas, protams, ir maksas pasākums.

Lauksaimniekiem jātiek galā ar milzīgu dokumentu gūzmu. Iepirkuma uzraudzības birojā netiek prasīta cenu aptauja būvobjektiem, kas paredzēti lauku attīstības plānā. Lauku atbalsta dienests, visticamāk, ar ministra atbalstu, cenu aptauju prasa. Kādēļ nepieciešami lieki dokumenti? Mums jau tā jāpiereģistrē katra mēslu krava, ko izvedam uz tīruma, katra barības krava, ko ieliekam kūtī.

– Ko vajadzētu darīt tūlīt un tagad?

– Nepieciešama raitāka ministrijas darbība, tūlītēja samaksa, neskatoties uz nacionālajās subsīdijās noteiktajiem termiņiem. Atbalstu daļējai kredītprocentu dzēšanai par iegādātajām investīcijām solīja sākt maksāt 28. maijā, taču nezinu, vai kāds to jau būtu saņēmis. Divarpus miljonus latu piensaimniecības nozares stabilizēšanai un 1,7 miljonus latu ciltsdarbam un dzīvnieku audzēšanai cūkkopības nozarē nedrīkst novilcināt mēnešiem. Sola, ka kredītprocentu atmaksa būs ne tikai daļēji, bet pilnā mērā, kas paredzēts subsīdiju nolikumā. Tas ir pluss, bet tas jādara ļoti, ļoti raiti, jo saimniecībām pašlaik naudas nav.

– Mūsu rajonā ir daudz mazo piena lopkopības saimniecību. Ko darīt tām?

– Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze teica, ka zemniekiem vajag pārorientēties, piemēram, uz aitkopību. Jā, šobrīd jēra gaļa ir iecienīta, taču kas notiks, ja visi, kas vairs neražos pienu, pārorientēsies uz aitkopību? Rezultāts būs tāds pats, kāds šobrīd ar pienu.

Ja valdība grib palīdzēt mazajiem zemniekiem, kam divas, trīs govis, lai izstrādā līdzīgu kompensācijas sistēmu, kāda bija cukurbiešu nozarē. Šie zemnieki nejūtas apbižoti, jo vēl aizvien saņem kompensācijas par to, ka neaudzē cukurbietes. Tā vietā liela daļa tagad ražo jau ko citu, piemēram, graudus, rapsi. Taču zemnieks nevar likvidēties pēkšņi. Runa ir par dzīviem lopiem. Ministram būtu jāsaprot, ka šādus padomus dot nav gods.

– Šodien notiekošā piena dalīšanas akcija taču neizmainīs situāciju?

– Nē, bet tā darīs mūs pamanāmākus. Pilsētnieki varbūt pamanīs, uzzinās, kas ir piens, ka tas prasa darbu. Ja lauksaimniekam maksā ap 20 santīmiem, tad patērētājiem veikalā jāsamaksā ap 60. Akcijā pilsētnieks varēs pamanīt, ka piens ir garšīgs ne tikai pārstrādāts un tāds, kas nopērkams pakās par daudz dārgāku cenu veikalos. Uzcenojums nav normāls. Pa vidu kāds ļoti labi pelna. Kurš – pārstrādātājs vai tirgotājs, par to jātiek skaidrībā ir valstij, nevis zemniekam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
16

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
50

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
45

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
52

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
51

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
11
2
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Sludinājumi