Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Zemnieki gaida radikālus soļus

Druva
23:00
29.05.2008
10

Valdībā un Zemkopības ministrijā spriež, kā risināt samilzušo kritisko situāciju piena lopkopībā, taču zemnieki atzīst, ka nejūt sapratni un atbalstu. Dienā, kad lauksaimnieki Rīgā bez maksas dala pienu, vaicāju Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvei, piena lopkopības saimniecības līdzīpašniecei Aijai Balodei viedokli par notiekošo.

– Vai situācija piena lopkopībā uzlabojas?

– Nē, neuzlabojas. Teju, teju jāsāk pļaut lopbarību, taču izmaksas pieaug katru dienu – cenas cēlušās degvielai, kombikormam, minerālmēsliem un elektrībai. Ietaupīt var, bet, ja tiks taupīts uz lopbarības rēķina, tiks zaudēts ražīgums. Vienu ietaupot, citu zaudējam.

Diemžēl pasākumi, kas šobrīd tiek veikti, nevar izmainīt situāciju. Tiešās tirdzniecības apjomu ierobežojumu atcelšana ir nepieciešama, bet tas situāciju ietekmēs tikai atsevišķiem zemniekiem. Masveidā uzsākt tiešo tirdzniecību nav iespējams.

Valdībai vajadzētu kļūt drosmīgai un pieņemt likumu, kas nosaka, kādi drīkst būt produkcijas uzcenojumi, lai neciestu arī patērētājs. Nedrīkst ļaut monopoluzņēmumiem noteikt cenu celšanos, kas ietekmē visu tautsaimniecību. Nepieciešami radikāli lēmumi, kas šobrīd netiek pieņemti.

Domāju, daudzi neizturēs, tomēr latviešu zemnieks ir sīksts un pieradis knapināties. Tomēr problēmas jau nav tikai piena lopkopībā vien. Tās ir arī citās lauksaimniecības nozarēs, un tautsaimniecība kopumā ir nesakārtota. Turklāt, kādēļ valstī, kurā ir tik daudz nabadzīgu cilvēku, tiek tik daudz uzmanības veltīts iespaidīgas bibliotēkas un tiltu būvniecībai, kas izmaksās miljonus?

– Problēmas pašlaik samilzušas piena nozarē, bet līdzīgi procesi varētu sekot arī citās?

– Gaļas nozarē problēmas jau ir ilgstoši – liellopu gaļai ir zemas cenas un arī cūkkopība ir uz krīzes robežas. Pirktā spēkbarība cūku barības devās ir gandrīz 90% no visa sortimenta, taču lopbarība ir ļoti dārga.

– Lauksaimnieki nepārtraukti skaidro ministrijai, kas būtu jādara, lai risinātu krīzi…

– Tā ir. Jau pirms pāris gadiem sākām runāt, ka nepieciešama Eiropas Savienības maksājumu izlīdzināšana starp jaunajām un vecajām dalībvalstīm. Tad neviens teiktajā neieklausījās. Tagad, kad mutē smeļas ūdens, vismaz vārdos tiek izteiktas striktākas prasības. Taču tas jau ir par vēlu, īpaši jau tāpēc, ka valsts varas un ES gaiteņos lietas lēni virzās.

Ministrija atkal apstiprinājusi papildu slogus saimniecībām. Ministrijas ierēdņu nesaprašana ir vairāk nekā jūtama. Dzīvnieku eksterjeru vērtēšana ir obligāts pasākums, to taču varēja darīt arī saimniecību pārraugi, zootehniķi, taču šobrīd to veic apmēram 16 vērtētāji. Tas, protams, ir maksas pasākums.

Lauksaimniekiem jātiek galā ar milzīgu dokumentu gūzmu. Iepirkuma uzraudzības birojā netiek prasīta cenu aptauja būvobjektiem, kas paredzēti lauku attīstības plānā. Lauku atbalsta dienests, visticamāk, ar ministra atbalstu, cenu aptauju prasa. Kādēļ nepieciešami lieki dokumenti? Mums jau tā jāpiereģistrē katra mēslu krava, ko izvedam uz tīruma, katra barības krava, ko ieliekam kūtī.

– Ko vajadzētu darīt tūlīt un tagad?

– Nepieciešama raitāka ministrijas darbība, tūlītēja samaksa, neskatoties uz nacionālajās subsīdijās noteiktajiem termiņiem. Atbalstu daļējai kredītprocentu dzēšanai par iegādātajām investīcijām solīja sākt maksāt 28. maijā, taču nezinu, vai kāds to jau būtu saņēmis. Divarpus miljonus latu piensaimniecības nozares stabilizēšanai un 1,7 miljonus latu ciltsdarbam un dzīvnieku audzēšanai cūkkopības nozarē nedrīkst novilcināt mēnešiem. Sola, ka kredītprocentu atmaksa būs ne tikai daļēji, bet pilnā mērā, kas paredzēts subsīdiju nolikumā. Tas ir pluss, bet tas jādara ļoti, ļoti raiti, jo saimniecībām pašlaik naudas nav.

– Mūsu rajonā ir daudz mazo piena lopkopības saimniecību. Ko darīt tām?

– Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze teica, ka zemniekiem vajag pārorientēties, piemēram, uz aitkopību. Jā, šobrīd jēra gaļa ir iecienīta, taču kas notiks, ja visi, kas vairs neražos pienu, pārorientēsies uz aitkopību? Rezultāts būs tāds pats, kāds šobrīd ar pienu.

Ja valdība grib palīdzēt mazajiem zemniekiem, kam divas, trīs govis, lai izstrādā līdzīgu kompensācijas sistēmu, kāda bija cukurbiešu nozarē. Šie zemnieki nejūtas apbižoti, jo vēl aizvien saņem kompensācijas par to, ka neaudzē cukurbietes. Tā vietā liela daļa tagad ražo jau ko citu, piemēram, graudus, rapsi. Taču zemnieks nevar likvidēties pēkšņi. Runa ir par dzīviem lopiem. Ministram būtu jāsaprot, ka šādus padomus dot nav gods.

– Šodien notiekošā piena dalīšanas akcija taču neizmainīs situāciju?

– Nē, bet tā darīs mūs pamanāmākus. Pilsētnieki varbūt pamanīs, uzzinās, kas ir piens, ka tas prasa darbu. Ja lauksaimniekam maksā ap 20 santīmiem, tad patērētājiem veikalā jāsamaksā ap 60. Akcijā pilsētnieks varēs pamanīt, ka piens ir garšīgs ne tikai pārstrādāts un tāds, kas nopērkams pakās par daudz dārgāku cenu veikalos. Uzcenojums nav normāls. Pa vidu kāds ļoti labi pelna. Kurš – pārstrādātājs vai tirgotājs, par to jātiek skaidrībā ir valstij, nevis zemniekam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
43

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
40

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi