Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Viesošanās, pārrunas un politika

Druva
23:00
10.09.2007
6

Latvijā

Prezidents dodas uz Afganistānu. Latvijas prezidents Valdis Zatlers ir pirmais no Baltijas valstu prezidentiem, kas apmeklējis Afganistānu un ticies ar šīs valsts politiskajiem līderiem. Vaira Vīķe-Freiberga savas prezidentūras laikā uz Irāku latviešu karavīrus apraudzīt nedevās, lai gan tāpat veltīja lielu uzmanību mūsu karavīru gaitām. V. Zatlers pie viena gan apciemos Latvijas karavīrus, kas dien šinī zemē, gan tās augstākās amatpersonas, lai ar viņiem un Starptautisko drošības palīdzības spēku (ISAF) vadību pārrunātu Latvijas līdzdalību, uzturot kārtību Afganistānā.

Latvijas pārstāvju dienests Afganistānā pašlaik ir mūsu valsts lielākais devums starptautiskās palīdzības misijās (mūsu karavīri strādā arī Kosovā). Nemieru plosītajā Āzijas valstī dien gan Nacionālo Bruņoto spēku karavīri, gan policisti, tur strādā arī attīstības padomnieks – Ārlietu ministrijas Drošības politikas departamenta NATO un Eiropas Drošības nodaļas trešais sekretārs Pēteris Veits, kas Afganistānā uzturēsies līdz nākamā gada 31. maijam.

ISAF līdz ar Latvijas pārstāvjiem dien vēl 36 valstu karavīri, un viņu uzdevums ir nodrošināt Afganistānas pagaidu valdībai un ANO personālam drošu darbības vidi. Afganistāna par vienu no pasaules karstajiem punktiem kļuva 2001. gadā pēc tam, kad ASV, reaģējot uz 11. septembra terora aktiem, deva triecienu Afganistānā valdošajam talibu režīmam, kas nu atkal atgūst spēkus. 2003. gadā kontroli pār rietumvalstu militārajām operācijām Afganistānā pārņēma NATO un tās veidotie ISAF. Šī ir pirmā reize NATO vēsturē, kad šī organizācija iesaistās militārās operācijās ārpus Eiropas.

Konferencē vētī žurnālistikas kvalitāti. Pagājušās nedēļas nogalē Latvijas Universitātes un Pasaules Brīvo latviešu apvienības rīkotās konferences laikā dažādu jomu pārstāvji runāja par vārda brīvību, tiesvedību jautājumiem, koncentrācijas draudiem, īpašnieku ietekmi uz masu saziņas līdzekļa saturu un citiem jautājumiem.

Konferencei tika dots nosaukums „Latvijas masu mediju loma demokrātiskas sabiedrības veidošanā”.

Laikraksta „Diena” šim pasākumam veltītā publikācijā vairums aptaujāto zinātāju norādīja, ka žurnālistikas kā sargsuņa loma Latvijā nav diez ko spēcīga. „Mediju telpu piepilda pasīva sekošana politiskajai dienaskārtībai,” uzskata Vidzemes augstskolas lektors Jānis Juzefovičs. „Vakaros noskatoties ziņu pārraides, var redzēt, ka žurnālisti bijuši tajās pašās sēdēs un preses konferencēs. Ir sagatavoti ļoti līdzīgi materiāli, netiek veikta dziļāka analīze. Pētnieciskā žurnālistika ir fragmentāra, epizodiska un mediji vairāk pilda atstāstošo funkciju, nepaskaidrojot, ko tas nozīmē, kādas tam sekas un kāpēc tas tā notiek.” Sociālantropologs Roberts Ķīlis teic, ka masu saziņas līdzekļi ir „nedaudz bezzobaini sargsuņi”, jo pārlieku maz pievēršas rīcībpolitikas izvērtējumiem. „Inflācijas plāna analizēšana notiek tikai caur prizmu „cik stulba ir valdība”, saka R. Ķīlis.

Savukārt Latvijas Universitātes asociētais profesors Ābrams Kleckins norādīja, ka „sargsuņa” loma masu saziņas līdzekļiem nebūt nav svarīgākā – būtiskāk, lai žurnālisti palīdzētu ļaudīm saprast notiekošo. „Sabiedrībai pienākas tiesības saņemt informāciju, bet tās ir maz, analīzes daudz par maz. Tātad dzīvojam no baumām, klačām, nevis no reālas informācijas,” saka Ā.Kleckins. „Mediji dzīvo no skandāliem, cilvēki zaudē ticību, ka var kaut ko mainīt. Tas, ka par to sāk runāt, rāda, ka tomēr notiek pozitīva attīstība. Es nedomāju, ka tas ir ātri izdarāms, taču mēs ejam uz priekšu lēnāk, nekā sabiedrībai būtu vajadzīgs.” Nedēļa pasaulē

ASV grib mieru ar Ziemeļkoreju. Ja Ziemeļkoreja atteiksies no kodolieroču programmas, ASV ar to varētu noslēgt miera līgumu – tā pēc pagājušās nedēļas tikšanās ar Dienvidkorejas līderi Ro Mūhjunu pavēstīja ASV prezidents Džordžs Bušs. Viņš runāja par jaunu „drošības vienošanos” Korejas pussalai, kas būtu iespējama, ja Ziemeļkorejas vadītājs Kims Čen Irs atmestu ideju par kodolieroču izstrādāšanu, ziņo „Reuters”.

Kad R.Mūhjuns lūdza viņam šo ideju precizēt, Dž.Bušs bija izvairīgs, bet to var skaidrot ar Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas attiecību raksturu, proti, pēc Korejas kara, kas ilga no 1950. līdz 1953. gadam, abas valstis noslēdza pamieru, bet līdz miera līgumam pašas tā arī nav nonākušas. ASV šajā karā atbalstīja Dienvidkoreju un joprojām tās teritorijā ir izvietojusi 30 tūkstošus savu karavīru.

Dž.Bušs arī pauda cerību, ka Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas līderu tiešās sarunas, kas plānotas šomēnes Phenjanā, vainagosies panākumiem. ASV un Ziemeļkorejas attiecības uzlabojās gada sākumā, kad Ziemeļkoreja piekrita slēgt vienu no lielākajiem – Jonbjonas – kodolreaktoru apmaiņā pret ekonomisko palīdzību. Reaktoru bija paredzēts slēgt jau aprīlī, taču dažādu nesaprašanos dēļ beidzot tas tika izdarīts jūnijā. Līdz gada beigām Kims Čen Irs solījis partnervalstīm sniegt informāciju par savu kodolprogrammu un ļaut pārliecināties, ka vienošanās par kodolobjektu slēgšanu patiešām tiek pildīta.

Polijas parlaments atlaiž sevi. Pagājušajā piektdienā Polijas parlaments nobalsoja par visu deputātu mandātu nolikšanu un ārkārtas vēlēšanu sarīkošanu.

Pagājušajā mēnesī Polijas valdībā izcēlās korupcijas skandāls, kura laikā tika izvirzītas apsūdzības Andžejam Leperam, kurš vada vienu no koalīcijas partijām. Ārkārtas vēlēšanām jānotiek ne vēlāk kā 45 dienu laikā kopš parlamenta atlaišanas, norāda BBC. Vēlēšanās Polijas premjera Jaroslava Kačiņska partijai „Likums un taisnīgums” nāksies sacensties ar opozīcijā esošo “Pilsonisko platformu”, kas ir mazāk eiroskeptiska, arī iepriekšējās parlamenta vēlēšanās abas partijas bija galvenie konkurenti.

Bijušais Polijas prezidents Aleksandrs Kvasņevskis intervijā vācu žurnālam „Vanity Fair” paudis, ka pašlaik pie varas esošie brāļi Kačiņski – prezidents Lehs un ministru prezidents Jaroslavs – grauj valsti. A.Kvasņevskis uzskata, ka Polijā demokrātija pašlaik atrodas uz naža asmens un ”tiek iznīcināti politikas standarti”. „Kačiņski balstās uz cilvēku bailēm, viņi izspiež jaunos un progresīvos un aizvien vairāk izmanto slepenos dienestus un izsekošanas metodes,” uzskata bijušais prezidents. Tāpat viņš kritizē Polijas līderu pašreizējo politiku attiecībās ar Vāciju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi