Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Vienīgais risinājums – mērķtiecīgs atbalsts

Jānis Gabrāns
09:07
30.10.2021
12

Braucot gar degvielas uzpildes stacijām, vai ikdienu varam vērot, kā kāpj degvielas cenas. Tikpat strauji, tikai ikdienā varbūt nemanāmāk paaugstinās citu energoresursu – elektroenerģijas, gāzes – cenas, un tas nenovēršami atstāj ietekmi uz ikdienu.

Ir nenovēršama ķēdes reakcija – paaugstinās cenas precēm, pakalpojumiem. Maciņos atliek mazāk naudas, un pilnīgi droši, ka ne visi šoziem spēs samaksāt visus rēķinus.

Elektroenerģijas cenu kāpumu galvenokārt ietekmējis aukstais laiks aizvadītajā ziemā, karstā un sausā vasarā, straujš dabasgāzes cenu kāpums, CO2 kvotu cenu kāpums, kā arī ekonomikas atveseļošanās no “Covid-19” pandēmijas izraisītās krīzes. Dabas­gāzes cenas pieaugumā sava ietekme arī politiskajām kaislībām ap “Nordstream 2” gāzes vadu. Un šajās cīņās cilvēks diemžēl paliek otrajā plānā un ir spiests secināt, ka komunālajiem maksājumiem un ikdienas pirkumiem nākas iztērēt vairāk.

“Swedbank” ekonomiste Laura Orleāne norāda, ka Latvijā pasaules preču cenu paaugstināšanās parādās ar novēlošanos, tāpēc inflācija vēl augstāko punktu nav sasniegusi, tas varētu notikt gadu mijā:

“Eiropā energoresursu cenu atslābumu varam sagaidīt gadījumā, ja pieprasījums būs mazāks, nekā tirgi sagaida, un ražošanas apjomi pieaugs. Tam vajadzīga samērā silta, ar sniegu un vēju bagāta ziema. Arī paaugstināts dabasgāzes importa apjoms no Krievijas uzlabotu situāciju. Au­gošie maksājumi par elektrību, siltumu un gāzi, kā arī pieaugums ar transportu saistītajās izmaksās tuvāko mēnešu laikā turpinās vilkt uz augšu vidējo cenu līmeni.”

Arī Latvijas Banka pārskatījusi valsts makroekonomiskās prognozes, paredzot, ka šī gada inflācija varētu palielināties līdz 2,8 procentiem. Prognozes arī vēsta, ka inflācijas virsotne tiks sasniegta laikā ap gadumiju, kad patēriņa cenu gada pieaugums īslaicīgi varētu pārsniegt piecus procentus. Nākamajam, 2022., gadam inflācijas prognoze noteikta četru procentu apmērā.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš gan norāda, ka pašreizējais elektrības un dabasgāzes cenu līmenis ir pārejošs, tam vajadzētu samazināties, taču patēriņa cenu kāpums Latvijā turpināsies arī tad, ja elektrības un dabasgāzes cenas Eiropā būtiski mazināsies.

Jau tagad jūtam, ka par siltumu, elektrību jāmaksā vairāk. Ja siltum­enerģijas patēriņu ietekmēs gaisa temperatūra ziemā, un šo­brīd tiešām jācer, ka tā iepriecinās ar siltuma rekordiem, taču elektrības patēriņš ziemas tumšajos mēnešos paliks ievērojams.

Te varētu teikt, ka izsludinātā mājsēde var sniegt nelielu pozitīvu pienesumu ģimenes budžeta sabalansēšanā, jo netiek tērēti līdzekļi izklaidei, mirkļa pirkumiem, kas ir neizbēgami, staigājot pa tirdzniecības centriem. Tiesa, būs   daļa sabiedrības, kuri jau tā dzīvo, visu rūpīgi rēķinot, un skaidrs, ka viņiem būs grūti savilkt galus. Tāpēc valstij un paš­valdībām par to jādomā īpaši.

Kā viens no soļiem ir Saeimas pieņemtie grozījumi “Covid-19” infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz, ka no 1.novembra līdz nākamā gada 31.martam seniori, kas vakcinēti pret “Covid-19” vai saņēmuši konsīlija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, saņems atbalstu 20 eiro apmērā. Šis atbalsts ir arī kā sava veida “burkāns”, lai mudinātu vakcinēties cilvēkus, kuri ir apdraudētākajā vecuma grupā. Taču jāatzīmē arī, ka daļa senioru atbalstu nesaņems, jo nevakcinēsies.

Ja šiem 20 eiro klāt pieliek rudenī notikušo pensijas indeksāciju, iespējams, tas nosegs komunālo izmaksu pieaugumu, bet maz ticams, ka nelielais ienākumu palielinājums  turēs līdzi inflācijai.

Saeimas deputāts Māris Ku­činskis norāda, ka, izveidojot energoresursu cenu kāpuma kompensācijas mehānismu, jāpalīdz iedzīvotājiem pārziemot: “Neva­ram ietekmēt cenu kāpumu pasaulē, bet varam izveidot skaidru atbalsta mehānismu, lai valsts palīdzētu saviem iedzīvotājiem, kuriem jaunās energoresursu cenas rada sociāla rakstura problēmas. Tiem, kuriem, samaksājot par komunālajiem pakalpojumiem, var nepietikt naudas pārtikai, sabiedriskajam transportam, apģērbam un tamlīdzīgi.”

Viņš norāda, ka to varētu darīt pašvaldības, kas vislabāk pārzina situāciju uz vietas: “Pašvaldības zina savus cilvēkus, to rīcībā ir vispilnīgākā informācija, atstrādāti sociālās palīdzības mehānismi. Savukārt, lai šādu atbalsta mehānismu efektīvi varētu realizēt, nepieciešams stiprināt pašvaldības. Atbilstoši pašreizējām nākamā gada valsts budžeta aplēsēm pašvaldībām 2022. gadā no valsts tiks par 3,1% lielāks finansējums nekā 2021. gadā. Taču energoresursu cenu kāpums skar ne tikai iedzīvotājus, arī pašvaldības, izmaksas augs skolās, bērnudārzos, sociālajās iestādēs un citur. Šobrīd tiek lēsts, ka minētais finansējuma pieaugums ir tālu no reālo izmaksu kāpuma.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi