Aivars Lapšāns ir mūziķis, dzejnieks, komponists. Par savas dzīves gaitām viņš stāsta: ”Kaut esmu daudz ceļojis pa pasauli, vienmēr atgriežos savā skaistuma mājvietā, Raiskumā. Te rakstu dzeju un dziesmas. Te esmu vienotībā ar sevi.”
Jau 80. gados A.Lapšāns rakstīja dziesmas par Latvijas neatkarību un, tās dziedot, cilvēkiem sludināja – mūsu tēvzemei ir jābūt neatkarīgai. Vispopulārākā dziesma bija ”Latvijas zelts – brīvība”.
Četrus gadus dzīvojot ES, raiskumietis novērojis, ka tā sadalās šķautnēs – Eiropas cilvēki, valstu politiskās un ekonomiskās intereses, nāciju kultūra caur etnisko identitāti, Dieva noliktās kārtības ievērošana.
”Ekonomisko izaugsmi nevar vērtēt caur ES prizmu. Pasaulē ir daudz attīstītu valstu, kas nav nevienā savienībā. Manuprāt, Latvija nav meklējusi citus variantus, kā augt un pilnveidoties. Taču jāsaprot – tādā valsts neatkarības atjaunošanas sistēmā, kāda bija Latvijai, iestāšanās ES bija vienīgais ceļš, kā izkļūt no pēcpadomju krīzes. Kopš 90. gadiem Latvijas politiku nedemokrātiskā ceļā ir bīdījuši noziedzīgi grupējumi. Ar varas un naudas manipulācijām tie valsti pastāvīgi biedēja par nestabilitāti. Latvija ir novesta līdz kliņķim. Vienīgā izeja ir Briseles smadzenes,” viedoklī dalās A.Lapšāns.
Pieminot Latvijas vajadzības un naudas dotācijas, esot eiro zonā, A.Lapšāns stāsta, ka Latvijai bija tiesības pieprasīt vienlīdzīgu naudas sadalījumu, jo tā bija PSRS sagrāves flagmanis. Vācija nav pat atvainojusies Latvijai par 2. pasaules kara postu, nav arī atdevusi nozagto un joprojām pelnošo ”Minox” un citas ražotnes. ”Es redzu, Latvija atkal ir iestājusies savienībā, kur to izmanto Eiropas valstu izdevīgākam stratēģiskam maršrutam gan ekonomikā, gan militārijā. Redzams, ka ”VEF” (Valsts elektrotehniskā fabrika) ražotos elektrības skapjus nomaina ”Siemens”, ”RAF” (Rīgas autobusu fabrika) – ”Mercedes”, pārtiku – Eiropas ražojumi,” komentē A. Lapšāns, atzīstot, ka, iestājoties ES, valsts iedzīvotājiem ir vienkāršākas komunikācijas, kultūras sakaru veidošanas un brīvākas ceļošanas iespējas. Viņš stāsta, ka Eiropas valstu cilvēki ir atvērti sadarbībai. To pieredzējis pats, saņemot un izmantojot piedāvājumus projektiem.
”Vien savādi šķiet, ka Latvijas sadarbība ar Norvēģiju, kas nav ES dalībvalsts, ir visaugstākā līmenī. Braucot uz turieni, nav vajadzīgas vīzas, un robežkontrole, braucot ar automašīnu, nepastāv. Visi ir laipni gaidīti,” stāsta A.Lapšāns.
Komentāri