Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vienaldzīgais sapnis par Eiropu

Druva
23:00
08.05.2008
6

9. maijs ir Eiropas diena. 1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmanis iepazīstināja ar savu ideju par vienotu Eiropu, kas ir priekšnoteikums mieram un saskaņai kontinentā. Šī ideja kļuva par vienu no pamata akmeņiem mūsdienu Eiropas Savienībai (ES).

Deklarācijā R.Šūmanis izklāstīja ideju, ka Francijas un Vācijas ogļu un tērauda ražotnes ir jānodod pārnacionālas iestādes pārraudzībā. Šī iestāde vadītu organizāciju, kurai varētu pievienoties arī citas valstis. Tādējādi tiktu likti pamati jaunās Eiropas ekonomiskai attīstībai, un tas padarītu dalībvalstis par sabiedrotajām un izslēgtu iespēju, ka to starpā veidojas militāri konflikti. R.Šūmanis arī paredzēja, ka Eiropas ogļu un tērauda kopiena varētu pāraugt plašākā un dziļākā Eiropas valstu sadarbībā — izveidotos kopēji tirgi un paplašinātos ražošana. Eiropas ogļu un tērauda kopiena līdz ar Eiropas atomenerģijas kopienu un Eiropas ekonomikas kopienu bija viena no organizācijām, kas vēlāk veidoja pamatu ES struktūrām.

Ideja par vienotu Eiropu bija laba pirms 58 gadiem un ir laba arī tagad. Šī organizācija ir parādījusi, ka viens no tās efektiem ir stabilu attiecību veidošana valstu starpā. Karš vienkārši vairs nav iedomājams, jo ekonomika līdz ar citām valstiski svarīgām jomām ir integrēta pārnacionālā organizācijā, kas pie viena uzrauga dalībvalstis un nepieļauj, ka Eiropā rodas kāds totalitārs režīms.

Tanī pašā laikā ietekmēt notikumu gaitu ārpus savām robežām, bet tuvu pie tām ir bijis problemātiski. Elpu ievilkt savienība tā īsti var tikai kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem, jo līdz tam tā pasaules politiskajā kartē izskatījās kā „iespiesta” starp divām reālām lielvarām — ASV un Padomju Savienību. Un arī tad dvaša neko spēcīga nebija — to labi parādīja militārie konflikti 90. gados Balkānos. ES pieļāva, ka tie notiek, un tas, ka bijušais Dienvidslāvijas prezidents Slobodans Miloševičs mira Hāgā tiesvedības laikā, nevis Belgradā, diez vai uzskatāms par pietiekami lielu ārpolitisku panākumu. Situācija tagad gan ir mainījusies — piemēram, tagad ES spēki uzturas Āfrikas valstī Čadā, lai nodrošinātu patvērumu Sudānas bēgļiem.

Globālā līmenī ES ir likumsakarīgs veidojums. Ar centralizācijas palīdzību ir radīts spēcīgs reģionālais centrs kā pretmets ASV un Austrumāzijas politiski ekonomiskajiem centriem. 2000. gadā pieņemta Lisabonas stratēģija paredzēja līdz 2010. gadam ES padarīt par dinamiskāko uz zināšanām balstīto ekonomiku pasaulē. Jau pāris gadus ir bijis skaidrs, ka šīs ambīcijas nebūs realizējamas, un pašlaik lielāks akcents tiek likts uz nodarbinātību un ekonomikas izaugsmi. Tomēr ES balss pasaulē ir jūtama: ES labā strādā 45 tūkstoši diplomātu, tā ar 85 miljoniem eiro gadā ir lielākais atsevišķais palīdzības sniedzējs pasaulē. Lielākais gan ne vienmēr ir efektīvākais.

ES ir politisks un ekonomisks spēks, kas palīdz attīstīties sev — piemēram, sniedzot fondu līdzekļus mazāk attīstītām valstīm, tai skaitā Latvijai. Arī politiskā ziņā ir ieguvumi, un attiecībās ar Krieviju Latvijas pozīcija ir kļuvusi drusku stabilāka. Cits jautājums, cik Latvijas pārstāvji prasmīgi spēj cīnīties par mūsu interesēm, ja sniegums ne vienmēr ir labākais, Eiropas Savienība tajā nav jāvaino. Tāpat kā nav jāvaino par ekonomisko migrantu plūsmu un jauno klaida latviešu paaudzi — tā bija un būs Latvijas problēma un nespēja ar sevi tikt galā.

Tomēr, kā allaž, skaitļojot plusus un mīnusus, var nonākt arī pie secinājuma, ka bez ieguvumiem ir arī zaudējumi. Var teikt — kam Latvijai šī vienotās Eiropas ideja, ja tā mums maksāja cukura nozari? Ko līdz Latvijas karogs pie Eiropas Parlamenta ēkas Briselē, ja tas negarantē vienlīdzīgas pozīcijas visām dalībvalstīm? Par vienlīdzīgiem spēles noteikumiem ir pamats norādīt ne vienā vien aspektā. Piemēram, kamēr vecās dalībvalstis saņem lielas subsīdijas lauksaimniecībai un var ražot lētu pienu un citus izstrādājumus, daļa mūsu zemnieku nesaņem tik lielu piena iepirkuma maksu, lai varētu izdzīvot. ES nodrošina brīvu finanšu plūsmu, kam arī ir negatīvi aspekti, jo pie mums bez traucējumiem ieplūst sveša nauda, karsējot Latvijas ekonomiku un ļaujot cilvēkiem aizņemties un tērēt rītdienas un parītdienas algu jau tagad. Šiem efektiem Eiropas idejas vārdā esam piekrituši.

Šī gada martā veiktā publiskā viedokļa aptaujā secināts, ka 46,7 procenti Latvijas iedzīvotāju dalību ES nevērtē ne labi, ne slikti. Pozitīvi to vērtē 21,9 procenti, bet negatīvi — 28,3 procenti. Kopš 2004. gada, kad ES iestājāmies, šie dati rāda zemāko eirooptimisma līmeni, savukārt audzis ir ne tikai pesimistu, bet vienaldzīgo skaits. Tas labi parāda Latvijas priekšstatu par vietu savienībā — it kā daudz kas nepatīk, taču, ja reiz tur esam, projām arī negribas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi