Izlasīju, ka savā pirmajā ceļojumā devies pasaulē lielākais kruīza kuģis “Icon of the Seas”, uz kura ir vieta 7600 pasažieriem un 2350 apkalpes locekļiem. Kuģim ir 20 klāji, uz tā ir septiņi peldbaseini, tostarp “ezers” ar 151 400 litriem ūdens, seši ūdens slidkalniņi, karuselis un slidotava, kā arī vairāk nekā 40 restorāni un bāri.
Tātad uz kuģa gandrīz 10 tūkstoši cilvēku, un, ņemot vērā Latvijas mērogs, uz tā varētu sakāpt visi Saldū, Bauskā vai Kuldīgā dzīvojošie, bet Smiltenes un Valkas iedzīvotāji varētu kāpt kopā, vietas pietiktu. Ja uz kuģa gribētu sakāpt visi cēsnieki, daži tūkstoši tomēr būtu jāatstāj krastā. Visam novadam būtu vajadzīgi četri kuģi.
Ienāca prātā, ka tas varētu būt kā labs risinājums kādai pašvaldībai, proti, visi vienā laivā jeb uz viena kuģa kuģo pa pasaules jūrām, okeāniem un dzīvo savu vietvaras dzīvi. Īpaši tādai, kam nemitīgi jāsaskaras ar draudiem slēgt skolas, pasta nodaļas, medicīnas iestādes un tā tālāk. Viena kuģa risinājumā tas viss automātiski atkristu, jo gan jau tajos 20 stāvos atrastos telpas bērnudārza grupām, vispārējai izglītībai. Nebūtu jārēķina, cik tālu līdz skolai, vai var iekļauties valdības noteiktajos kilometros, visiem klases būtu sasniedzamas itin operatīvi, varētu no rītiem gulēt maksimāli ilgi. Tā arī citās jomās viss būtu pieejams, un tās 2350 apkalpes locekļu vietas varētu aizpildīt paši, tā tiktu atrisināts arī nodarbinātības jautājums. Ja nu starp visiem neatrastos neviens profesionālis, kurš vadītu kuģi vai pildītu citus būtiskus pienākumus, lai tā pilsēta peldētu, varētu svarīgākajiem amatiem piesaistīt viesstrādniekus no citiem novadiem.
Arī pārvaldība būtu itin vienkārša un ar mazāku birokrātijas devu. Lēmumus varētu pieņemt, visiem balsojot, tā teikt, demokrātijas augstākā pakāpe. Protams, var pieņemt, ka latvieši jau tāpat izdomātu, kā veidot savas partijas, kā kašķēties, īpaši jau nemitīgi dzīvojot tik ciešā tuvumā, un kādi būtu pārliecināti, ka tieši viņu vadībā varētu labāk pārvaldīt, vadīt, izrīkot. Var pieļaut arī tādu demokrātiju, bet pamatlikumā saglabāt, ka visi lēmumi tiek pieņemti kopīgi ar balsu vairākumu, īpaši svarīgos ar 2/3 balsu.
Protams, pagaidām neatrisināts ir jautājums, kur ņemt naudu, jo izmaksas droši vien nebūs mazas – degviela, rezerves daļas, pārtika, cits nepieciešamais -, arī algas gan jau cilvēki gribēs, bet, kā zināms, reti kurš plāns ir perfekts. Galvenais jau ir ideja, inovācija, tad jau varbūt atradīsies arī kādi, kuri izdomās risinājumu.
Komentāri