Nostāstus par to, kā mūsdienu tehnoloģijas taupa laiku, spēkus un nodrošina iespējas dzīvot viegli un rotaļīgi, jo viss nepieciešamais ir dažu klikšķu vai skārienu attālumā, parasti noklausos ar tādu konservatīva cilvēka skepsi. Jo pašam ne reizi vien ir gadījies nokļūt virtuālā vadātāja veikli samudžinātā labirintā un stundām tajā maldīties tā vietā, lai vienkārši piezvanītu un pavaicātu atbildi kādam gudrākam, pie viena arī pārmijot kādu vārdu par to, kas jauns dzīvē. Taču, nenoliedzami, digitālā transformācija ir parādība, kas pieskata mūs aizvien ciešāk arī tad, kad cerībā piedzīvot ko īstu un nepastarpinātu esi devies, piemēram, ceļojumā.
Skaidrs, ka drošākais palīgs un sarunu biedrs, lai svešā zemē orientētos, pārvietotos, apskatītu visu, kas skatāms, un atrastu nakts mājas ir … telefons. Mobilā lietotne aizvedīs, pavadīs un izsmeļoši un bez aizkaitinājuma tonīšiem atbildēs uz visiem muļķīgajiem jautājumiem, apskatot kultūrvēsturiskus objektus, cita lietotne aicinās un uzmundrinās pārgājienā pa dabas takām. Tikmēr rezervēto apartamentu virtuālais atbildētājs jau būs atsūtījis jūsmīgus pateicības vārdus par tavu izvēli, durvju vai atslēgu kastītes kodu un arī atgādinājumu, līdz cikiem telpas jāatstāj. Un, kad mītnes vietā esi nolicis ceļa somu un noskalojis ceļa putekļus, stafeti pārņem vakara mobilā lietotne, kas iesaka labākos krodziņus un izklaides vietas.
Un tiešām, arī svešā zemē var viegli nokļūt īstajā laikā īstajā vietā, pieredzēt lietotņu piemeklētās un jau noformulētās izjūtas…. tikai ar dažiem nosacījumiem – telefonam vienmēr jābūt uzlādētam un nedrīkst gadīties kas tāds, kas nojauc virtuālo pavadoņu bezpersonisko algoritmu. Bet kas gan tas par ceļojumu, kurā negadās kas negaidīts?
Piemēram, novakarē brauc ar īrētu mašīnu iejūtīgas waze balss vadīts pa šauru kalnu serpentīnu uz apsolīto naktsmītni. Esi tā maķenīt iesprindzis, jo kāpumi tik stāvi, ka redzi vien mašīnas motora pārsegu, bet kritumi tādi, ka labāk uz tiem neskatīties. Waze balss kārdinoši sola, ka līdz galamērķim nieks vien palicis, kad pēkšņi slīpākajā slīpumā ceļa vidū iznirst izbīdāma barjera un sarkans luksofora signāls. Uzraksts (vietējā valodā) vēsta, lai tiktu tālāk, bezkaislīgai monitora acij jāparāda QR kods. Bet kur tādu ņemt, esot iestrēgušam vietā, kur ne apgriezties, ne atpakaļ ripināt? Waze balss aizvien uzvaroši atkārto par gandrīz jau sasniegto galamērķi, naktsmītņu saimnieka mašīntulkotājs uz izmisīgo jautājumu, kur lai rauju to f…. QR kodu, aizvien pieklājīgi atbild ar izjustiem pateicības vārdiem par tavu nakts mītnes izvēli un atgādinājumu, līdz cikiem jāatstāj telpas…
Un tu veries, kā aiz tuvējās virsotnes ātri zūd saule, un saproti, ka apgalvojums – digitālā transformācija = viegli un rotaļīgi – ir ticams vien mārketinga tekstos.
Komentāri