Stāsts gan nav par Aināra Šlesera un Alekseja Rosļikova vadīto Saeimas frakciju pieprasīto premjera Krišjāņa Kariņa demisiju – parlamentārās demokrātijās tas nav nekas neparasts vai ārkārtējs.
Nepārsteidz arī tas, ka koalīcija sakās Kariņu atbalstīt, bet visi pārējie, arī tie, kuri it kā gribētu iekļūt koalīcijā, sola balsot pret. Klausoties un lasot Saeimas partiju argumentus par vai pret kādu jautājumu, aizvien biežāk pārņem sajūta, ka tas, ko dēvējam par civilizētu un demokrātisku valstu vērtību sistēmu, grūst. Par partiju reitingiem jau rakstīju, varu vien piebilst, ka Aināra Šlesera sacītais, kāpēc vajadzīga valdības demisija un cita Saeima, noteikti gūst milzu atbalstu, un viņa reitings tikai kāps.
Demisijas pieprasījums iesniegts, “pamatojoties uz to, ka Kariņa vadītās valdības plāni transformēt ekonomiku un apturēt valsts labklājības lejupslīdi ir cietuši neveiksmi, bet viņa vēlme pēc Valsts prezidenta vēlēšanām paplašināt koalīciju faktiski ir paralizējuši valdības darbu” – uzskata Šlesers. Un patiesībā koalīcija buksē gan. Kariņš un Jaunā Vienotība (JV) kaut kā cenšas visus noturēt kopā, jo laikam jau jāpiekrīt tiem, kuri saka: labāk šī koalīcija, nevis koalīcija ar Šleseru un Rosļikovu. Rezultāts ir mīdīšanās uz vietas ar skaļiem solījumiem fonā. Savukārt Nacionālajai apvienībai (NA) neko mainīt nevajag, izņemot ļoti stingrus, drastiskus noteikumus saistībā ar latviešu valodu un patriotiskumu. Tiesa gan, savējie tiek aizstāvēti vienmēr un līdz pēdējam, lai ko viņi darītu vai būtu darījuši, un pēdējā laika spilgtākais piemērs ir Ogres mērs Egils Helmanis, kurš par savējo kļuvis arī Rosļikova acīs. Frakcijas “Stabilitātei!” vadītājs teic, ka “Helmaņa kungs ir malacis, strādā labi, viņš noteikti jāaizsargā.”
Par ekonomiku jāteic, ka NA ekonomikas ministre runā ļoti skaisti, vārdu plūdi ir neticami lieli un gari, bet visos plānos un koncepcijās es neredzu nekā konkrēta, neviena skaitļa, nav konkrētu termiņu, kad solīto vajadzētu izdarīt. Savukārt Apvienotajam sarakstam (AP) interesē vienīgi ērtāka un nemainīgāka uzņēmēju dzīve ar lielāku peļņu, bet praktiski neko negribas mainīt, lai tikai naudiņa ripo. Vismaz tā notiekošais izskatās, raugoties no malas. Par Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) ilūziju nav, ja viņi nokļūs koalīcijā, tad Aivars Lembergs Ministru kabinetā gan nevarētu piedalīties sēdēs un vismaz atklāti nevarētu kaut ko pieprasīt, kā tas ir bijis agrāk, bet domāt, ka ZZS nav savu interešu, ir nenopietni.
Protams, uz šī stagnācijas fona Aināra Šlesera un viņa partijas ideja vākt iedzīvotāju parakstus referendumam par Saeimas atsaukšanu noteikti ļoti patiks ne tikai viņa vēlētājiem. Tiesa gan, vispirms partijai nāksies noskaidrot, kad juridiski var sākt parakstu vākšanu referendumam par Saeimas atsaukšanu, jo vēl gadu pēc vēlēšanām referendums nevar notikt. Savā ziņā pat uzjautrinoši un arī absurdi, ka grūti nepiekrist Šlesera sacītajam: “Skaidrs ir viens, ka Saeimas deputātiem ir nepieciešams jauns mandāts, tāpēc ir vajadzīgas jaunas vēlēšanas. Saeima ar savu bezdarbību ir pievīlusi savus vēlētājus. Tā arī nespēj attīstīt valsts ekonomiku. Tagad klāt nāk arī vērtību maiņas.”
To, ka Latvijas vēsturē Saeima vienīgo reizi tika atlaista Šlesera dēļ, vēlētāji laikam ir aizmirsuši, tāpat kā to, ka savulaik Šlesers pieņēma sievas uzvārdu, jo viņa ģimenes uzvārds Leščinskis līdzi nesa pārāk daudz slikta. Tāpat acīmredzot vēlētājiem ir aizmirsies, ka tieši Šlesers panāca to, ka citu valstu pilsoņi par naudu (ieguldot vai nu ražošanā vai īpašumā) var nopirkt šeit uzturēšanās atļaujas, ko Krievijas miljonāri nekavējās izmantot.
Par to, ka Krievija Šleseram vienmēr ir bijusi tuva un vajadzīga, par gadu gaitā daudzajiem ar viņu saistītajiem skandāliem laikam pat nav vērts atgādināt, tāpat kā par moderno folkloru kļuvušajiem izteicieniem par “šofera dēliem” un skaistumu, kas “nāk no iekšām”. Un, protams, vēlētāji bieži laikam nepamana, ka paši ir ievēlējuši šo Saeimu, kas tagad esot jāatlaiž.
Jebkurā gadījumā kompromisi būs jāatrod, ar šo Saeimu ideālā valdība nevar sanākt, un atliek cerēt, ka Ainārs Šlesers un viņam līdzīgie nekļūs par vēlētāju jaunajiem elkiem.
Komentāri