Par melīgajām ziņām rakstīts un runāts tik daudz, ka, no vienas puses, cilvēki lāgā vairs netic nekam. No otras puses, daudzi ir neapmierināti un tic tikai tam, ko paši saka un domā.
Protams, “Covid-19” jau labu laiku ir jautājums, kas kļuvis arī par politiku, ko izmanto katrs, kuram nav slinkums izklaides vai kādu interešu dēļ. Nupat laikam arī lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa zina, ka ASV prezidents Donalds Tramps inficējies ar vīrusu, ka slimnīcā pavadījis vien dažas dienas un tagad esot mundrs un ņiprs. To, ka prezidents tika pie tādu zāļu kokteiļa, turklāt eksperimentāla, kurš būtu pieejams labi ja kādam ducim miljardieru, daudzi raibajā ziņu klāstā droši vien nepamanīja. Tāpat kā diez vai ir pamanījuši atspēkojumu ziņai, ka pie kara hospitāļa, kur atradās Tramps, sapulcējušies baikeri viņa atbalstam un lai sveiktu viņu, kad viņš devās izbraucienā pie slimnīcas. Bildes bija iespaidīgas, varēja padomāt, ka vīrišķīgākie un ievērojamākie tautas pārstāvji ieradušies atbalstīt savu prezidentu. Izrādās, bildes bija no pavisam citas vietas un laika. BBC 5. oktobrī publicēja rakstu par baumām un viltus ziņām saistībā ar vīrusu un Trampu. Video, kurā redzami baikeri, kuri it kā ieradušies, lai atbalstītu Trampu, nav filmēts ASV, bet gan Dienvidāfrikā, Pretorijā, 29. augustā. Klips, kurš Twitter vietnē tika koplietots vairāk nekā 25 000 reižu un skatīts vairāk nekā 1,3 miljonus reižu, piektdien tika augšupielādēts video koplietošanas platformā TikTok. Patiesību noskaidroja faktu pārbaudes vietne Lead Stories, pēc tam pārbaudīja un publicēja BBC.
Arī Latvija nav izņēmums stāstos par “Covid-19”. Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis ļoti bieži runā par šo vīrusu, uzstājas kanālā “TV Rīga 24” un ir viens no tiem, kurš līdzīgi kā Tramps apgalvo, ka vīruss nav nekas nopietns. Pārbaudot Apiņa izteikumus, Re: Baltica/Re:Check ir atklājusi krietnu kaudzīti tādu apgalvojumu. Piemēram, Apinis pauda, ka “šis vīruss ir nebūtiska tēma. Ar koronavīrusu palīdzību nomirs tikai imunitātes novājinājuma skartie, hroniski slimie un vecie smēķētāji. Mēs – pārējie– šķaudīsim un kleposim”. Izrādās, tā nav, ka slimo tikai gados veci cilvēki un tādi, kuriem jau ir hroniskas saslimšanas. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati rāda, ka slimo arī bērni. Līdz šim slimība konstatēta 74 bērniem līdz deviņu gadu vecumam un 120 bērniem līdz 19 gadu vecumam. ASV, kur slimības izplatība ir augstāka, no tās miruši 67 bērni līdz 14 gadu vecumam. Plašāk ar šo bijušā ārsta izteikumu atspēkojumu var iepazīties vai nu Re: Baltica mājaslapā vai portālā “TVnet”.
Ir jau grūti pieņemt, ka ir kaut kas tāds, pret kuru zināmā mērā vismaz pagaidām esam diezgan bezspēcīgi, tādēļ vieglāk ir noliegt vīrusa esamību. Statistikas dati rāda, ka no gripas tomēr pagājušajā tās sezonā miris mazāk cilvēku nekā no “Covid-19”. Latvijā šie skaitļi ir 23 (no gripas) un 40 (no” Covid-19”), lielāka starpība ir ASV datos – 22 000 no gripas un 211 000 no “Covid-19”. Jebkurā gadījumā ne panika, ne noliegums neko nevar atrisināt, tikai saprātīga un mierīga rīcība.
Komentāri