Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Vēlreiz par brīvību

Jānis Gabrāns
17:28
06.09.2021
8

Pagājušajā nedēļā, kad visdažādākajos līmeņos daudz tika runāts par brīvību, par to aizdomāties vajadzētu ikvienam.

Pirmkārt, kas ir brīvība, ko tā nozīmē mums katram un, iespējams, kas vissvarīgākais, vai esam brīvi no dažādiem aizspriedumiem, stereotipiem, pūļa ietekmes, lai formulētu – kas ir brīvība? Vai esam brīvi savā domāšanā? Iespējams, daļa sabiedrības savus formējumus balsta nevis paša atziņās, bet tajā, ko smēlušies sociālo tīklu neizsmeļamajā akā, kur diemžēl dažkārt darvas vairāk nekā medus. Ja tam klāt vēl padomju laikā iedēstītā dzīves uztvere, tad rezultātā veidojas pavisam ačgārns skats uz to, kas ir brīvība.

Te var citēt Latvijas Univer­sitātes Datorikas fakultātes profesora Andra Ambaiņa teikto intervijā “Latvijas Avīzei”, kad viņš, atbildot uz jautājumu par zināmas sabiedrības daļas pretošanos vakcinācijai, norāda, ka tie ir    kādi psiholoģiskie faktori, kas ir kopīgi mūsu sabiedrībai, un daļa no tiem saistāmi ar padomju mantojumu. Zinātnieks saka: “Ja paskatāmies uz Eiropas karti, varam redzēt, ka Austrumeiropā vakcinēto ir daudzreiz mazāk nekā Rie­tum­eiropā – jo tālāk uz austrumiem, jo sliktāk.”

Vai tas īpaši neliek domāt par joprojām aktuālo postpadomju ietekmi? Lai arī varētu likties, ka jau    paaudze izaugusi brīvā Latvijā, daļā sabiedrības šī padomju domāšana joprojām ir ļoti dzīva. Arī attieksmē par to, kas ir brīvība.

“Postpadomju fons izpaužas arī tā, ka neuzticamies, ko mums saka vai norāda, baidāmies no varas, neesam pieraduši, ka lēmumi un ieteikumi balstās uz zinātni un ir saprātīgi, un vislabākais ir tiem sekot,” norāda zinātnieks.

Cilvēki gatavi ļauties dažādām ezotēriskām ietekmēm, atmiņu ūdeņiem un kam tik ne vēl, bet negrib ticēt zinātnei. Taču, ja paskatāmies pagātnē, tas nav nekas jauns un atkārtojas jau n-tās reizes. Džordano Bruno tika sadedzināts uz sārta, jo aizstāvēja ideju, ka zeme griežas ap sauli, nevis otrādi. Kad Eiropā sākās industrializācija, cilvēki tai pretojās, demolēja iekārtas, jo domāja, ka tās viņiem atņems darbu, iztiku.

Gadsimtiem ilgi cilvēki prātoja, kas izraisa infekcijas un slimības. Ikviens redzēja to traģiskos rezultātus, taču nevienam neizdevās noteikt cēloni. Un tad, pirms trīsarpus gadsimtiem, kāds mazizglītots holandiešu zinātnieks vārdā Antonijs Lēvenhūks ar pašdarināta mikroskopa palīdzību pirmo reizi ieraudzīja baktērijas un slimības izraisošos mikrobus! Un kopš tā laika zinātne, medicīna gājusi soli pa solim cīņā ar vīrusiem, slimībām, un šajā pandēmijas laikā mēs šo cīņu atkal varam redzēt, redzēt kārtējos svarīgos soļus.

Taču cilvēki arī tagad pretojas zinātnes atklājumiem, piemirstot, ka pēdējos gadu desmitos zinātne attīstījusies ļoti strauji, kas ļauj veikt pasaules nozīmīgus atklājumus salīdzinoši īsā laikā. Taču daudzi savā domu brīvībā nav tikuši līdzi šim ritējumam.

Cilvēki piketos pieprasa brīvību. Tiešām būtu interesanti pajautāt, ko viņiem nozīmē brīvība, kur tās trūkst. Katram ir brīvība izvēlēties, vai viņš grib iet uz koncertu, izrādi, pasākumu, kur ielaiž tikai ar sertifikātiem, vai turpināt ticēt, ka, atrodoties blakus vakcinētajai personai, var sākties spontānais aborts. Dažkārt no kristiešu puses dzirdēts, ka vakcinēties nevajag, jo Dievs par visu gādās. Te gan der atgādināt Jēzus Kristus teikto: “Dodiet ķeizaram, kas ķeizaram pieder, un Dievam, kas Dievam pieder.” Proti, dzīvojot Dievā, mums jāpieņem arī zināmi šīs pasaules nosacījumi. Un, ja spējam līdz tam aizdomāties, arī tā ir mūsu brīvība. Prast izvērtēt, kas ir tas, kas nāk par labu manai drošībai, veselībai, nākotnei. Varam jau staigāt ar alumīnija folijas cepurītēm un protestēt pret 5G, bet varam šo 5G izmantot mūsu ikdienā, mūsu nākotnes kaldināšanai. Jautā­jums – kāda ir mūsu izvēles brīvība?

Vēl gribētu citēt kādu ierakstu feisbukā, kura autors ir Rojs Puķe un par ko tiešām vērts padomāt visu šī brīža pasaules aktualitāšu kontekstā. Viņš raksta: “Par kādu brīvību tu runā, Draugs? Vai neesi ko sajaucis? Vai neesi aizmaldījies? Kurš tevi ir paverdzinājis? Kurš tevi ir ieslodzījis? Tevi kāds grib pārdot vai neļauj tikties ar tuvajiem? Kurš ko tev neļauj?

Es saprotu, ka Afganistānā cilvēki sauc pēc brīvības, sievietes tur var kliegt pēc cilvēktiesībām. Baltkrievijā un Ziemeļ­korejā cilvēki ir nospiesti uz ceļiem un cer uz brīvību jebkurā tās izpausmē.

Tu, mans Draugs, vari brīvi doties uz lidostu un iegādāties biļetes, doties jebkurā virzienā! Kurš ierobežo tavu brīvību?

Mūsu sabiedrība ir tik ļoti brīvību mīloša, ka esam šo jēdzienu notrulinājuši. Jānis grib būt ar Pēteri – brīvību! Anna nevēlas vakcinēties un nodot siekalu testus – brīvību! Jeļena nevēlas mācīties latviešu valodu – brīvību! Un tā mēs turpinām – brīvību, brīvību, brīvību! Paskaties, kas notiek pasaulē, izvērtē un novērtē to, ka tu vari izteikt savu viedokli, ģērb­ties, kā vēlies, klausīties jebkādu mūziku un aiziet uz veikalu, nebaidoties no uzlidojuma vai ka tiksi nomētāts ar akmeņiem!    Mūsu vecvectētiņi dzīvoja režīmā, kurā neļāva ne dziedāt Līgo dziesmas, ne greznot Ziemas­svētku eglīti!!! Mana vecmāmiņa tika represēta un Krievijā piedzīvoja badu.

Brīvība – tā nav visatļautība, bet iespēja brīvi izteikties un rīkoties ar savu laiku! Es esmu brīvs!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
43

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
40

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi