Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Vēlreiz par brīvību

Jānis Gabrāns
17:28
06.09.2021
8

Pagājušajā nedēļā, kad visdažādākajos līmeņos daudz tika runāts par brīvību, par to aizdomāties vajadzētu ikvienam.

Pirmkārt, kas ir brīvība, ko tā nozīmē mums katram un, iespējams, kas vissvarīgākais, vai esam brīvi no dažādiem aizspriedumiem, stereotipiem, pūļa ietekmes, lai formulētu – kas ir brīvība? Vai esam brīvi savā domāšanā? Iespējams, daļa sabiedrības savus formējumus balsta nevis paša atziņās, bet tajā, ko smēlušies sociālo tīklu neizsmeļamajā akā, kur diemžēl dažkārt darvas vairāk nekā medus. Ja tam klāt vēl padomju laikā iedēstītā dzīves uztvere, tad rezultātā veidojas pavisam ačgārns skats uz to, kas ir brīvība.

Te var citēt Latvijas Univer­sitātes Datorikas fakultātes profesora Andra Ambaiņa teikto intervijā “Latvijas Avīzei”, kad viņš, atbildot uz jautājumu par zināmas sabiedrības daļas pretošanos vakcinācijai, norāda, ka tie ir    kādi psiholoģiskie faktori, kas ir kopīgi mūsu sabiedrībai, un daļa no tiem saistāmi ar padomju mantojumu. Zinātnieks saka: “Ja paskatāmies uz Eiropas karti, varam redzēt, ka Austrumeiropā vakcinēto ir daudzreiz mazāk nekā Rie­tum­eiropā – jo tālāk uz austrumiem, jo sliktāk.”

Vai tas īpaši neliek domāt par joprojām aktuālo postpadomju ietekmi? Lai arī varētu likties, ka jau    paaudze izaugusi brīvā Latvijā, daļā sabiedrības šī padomju domāšana joprojām ir ļoti dzīva. Arī attieksmē par to, kas ir brīvība.

“Postpadomju fons izpaužas arī tā, ka neuzticamies, ko mums saka vai norāda, baidāmies no varas, neesam pieraduši, ka lēmumi un ieteikumi balstās uz zinātni un ir saprātīgi, un vislabākais ir tiem sekot,” norāda zinātnieks.

Cilvēki gatavi ļauties dažādām ezotēriskām ietekmēm, atmiņu ūdeņiem un kam tik ne vēl, bet negrib ticēt zinātnei. Taču, ja paskatāmies pagātnē, tas nav nekas jauns un atkārtojas jau n-tās reizes. Džordano Bruno tika sadedzināts uz sārta, jo aizstāvēja ideju, ka zeme griežas ap sauli, nevis otrādi. Kad Eiropā sākās industrializācija, cilvēki tai pretojās, demolēja iekārtas, jo domāja, ka tās viņiem atņems darbu, iztiku.

Gadsimtiem ilgi cilvēki prātoja, kas izraisa infekcijas un slimības. Ikviens redzēja to traģiskos rezultātus, taču nevienam neizdevās noteikt cēloni. Un tad, pirms trīsarpus gadsimtiem, kāds mazizglītots holandiešu zinātnieks vārdā Antonijs Lēvenhūks ar pašdarināta mikroskopa palīdzību pirmo reizi ieraudzīja baktērijas un slimības izraisošos mikrobus! Un kopš tā laika zinātne, medicīna gājusi soli pa solim cīņā ar vīrusiem, slimībām, un šajā pandēmijas laikā mēs šo cīņu atkal varam redzēt, redzēt kārtējos svarīgos soļus.

Taču cilvēki arī tagad pretojas zinātnes atklājumiem, piemirstot, ka pēdējos gadu desmitos zinātne attīstījusies ļoti strauji, kas ļauj veikt pasaules nozīmīgus atklājumus salīdzinoši īsā laikā. Taču daudzi savā domu brīvībā nav tikuši līdzi šim ritējumam.

Cilvēki piketos pieprasa brīvību. Tiešām būtu interesanti pajautāt, ko viņiem nozīmē brīvība, kur tās trūkst. Katram ir brīvība izvēlēties, vai viņš grib iet uz koncertu, izrādi, pasākumu, kur ielaiž tikai ar sertifikātiem, vai turpināt ticēt, ka, atrodoties blakus vakcinētajai personai, var sākties spontānais aborts. Dažkārt no kristiešu puses dzirdēts, ka vakcinēties nevajag, jo Dievs par visu gādās. Te gan der atgādināt Jēzus Kristus teikto: “Dodiet ķeizaram, kas ķeizaram pieder, un Dievam, kas Dievam pieder.” Proti, dzīvojot Dievā, mums jāpieņem arī zināmi šīs pasaules nosacījumi. Un, ja spējam līdz tam aizdomāties, arī tā ir mūsu brīvība. Prast izvērtēt, kas ir tas, kas nāk par labu manai drošībai, veselībai, nākotnei. Varam jau staigāt ar alumīnija folijas cepurītēm un protestēt pret 5G, bet varam šo 5G izmantot mūsu ikdienā, mūsu nākotnes kaldināšanai. Jautā­jums – kāda ir mūsu izvēles brīvība?

Vēl gribētu citēt kādu ierakstu feisbukā, kura autors ir Rojs Puķe un par ko tiešām vērts padomāt visu šī brīža pasaules aktualitāšu kontekstā. Viņš raksta: “Par kādu brīvību tu runā, Draugs? Vai neesi ko sajaucis? Vai neesi aizmaldījies? Kurš tevi ir paverdzinājis? Kurš tevi ir ieslodzījis? Tevi kāds grib pārdot vai neļauj tikties ar tuvajiem? Kurš ko tev neļauj?

Es saprotu, ka Afganistānā cilvēki sauc pēc brīvības, sievietes tur var kliegt pēc cilvēktiesībām. Baltkrievijā un Ziemeļ­korejā cilvēki ir nospiesti uz ceļiem un cer uz brīvību jebkurā tās izpausmē.

Tu, mans Draugs, vari brīvi doties uz lidostu un iegādāties biļetes, doties jebkurā virzienā! Kurš ierobežo tavu brīvību?

Mūsu sabiedrība ir tik ļoti brīvību mīloša, ka esam šo jēdzienu notrulinājuši. Jānis grib būt ar Pēteri – brīvību! Anna nevēlas vakcinēties un nodot siekalu testus – brīvību! Jeļena nevēlas mācīties latviešu valodu – brīvību! Un tā mēs turpinām – brīvību, brīvību, brīvību! Paskaties, kas notiek pasaulē, izvērtē un novērtē to, ka tu vari izteikt savu viedokli, ģērb­ties, kā vēlies, klausīties jebkādu mūziku un aiziet uz veikalu, nebaidoties no uzlidojuma vai ka tiksi nomētāts ar akmeņiem!    Mūsu vecvectētiņi dzīvoja režīmā, kurā neļāva ne dziedāt Līgo dziesmas, ne greznot Ziemas­svētku eglīti!!! Mana vecmāmiņa tika represēta un Krievijā piedzīvoja badu.

Brīvība – tā nav visatļautība, bet iespēja brīvi izteikties un rīkoties ar savu laiku! Es esmu brīvs!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi