Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vecīši izputinās valsti

Druva
23:00
06.06.2008
9

Zinu, ka nav labi par nopietnām lietām runāt nenopietni, bet dažkārt prasīties prasās pajokot. Kaut nedaudz – pieklājības robežās.

Šoreiz runa par pensijām, atsaucoties uz to ažiotāžu un politiskajām spēlēm, kas sakarā ar parakstu vākšanu un iespējamo tautas nobalsošanu.

Tie politiķi, kuri pensiju jautājumu uzkurināja tieši šajā laikā, acīmredzot pareizi izrēķinājuši, ka nākamā gada budžets tipina sīkiem solīšiem un ir vēl tālu līdz priekšā celšanai un apstiprināšanai. Tātad varas virzītājiem un plānotājiem ir laiks apdomāt, kas izdevīgāk – arodbiedrību ierosinātos grozījumus apstiprināt Saeimā vai noraidīt, tādējādi apstiprināt referenduma nepieciešamību un lielas naudas izšķiešanu. Vairāk domājams, ka grozījumus neapstiprinās, cerot uz iedzīvotāju varbūtēju kūtrumu tautas nobalsošanas gadījumā. Protams, risks, bet, ja palaimējas, tad glābts gan ”budžeta pārpalikums”, gan citas problēmas, tiktu parādīta piga jautājuma rosinātājiem , un tā jau būtu liela uzvara.

Tagad par lielajām grūtībām, kas saistītas ar neplānoto pensiju paaugstināšanu (normalizēšanu). Pašreizējais valdības arguments, ka tādus līdzekļus, nesatricinot valsts finansiālos pamatus, nav iespējams atrast un izmaiņu gadījumā pensiju sistēma pēc gada vai diviem sabruks, liekas, maigi izsakoties, dīvains. Cik zinu, neviena Eiropas valsts, kurā ir cilvēkus neapvainojoša pensiju sistēma, nav finansiāli izputējusi. Varbūt tādēļ, ka citur valdības vīri prot un grib labāk rēķināt un rēķinās arī ar saviem vecajiem ļaudīm.

Bieži dzirdam par izdevumiem, ko rada valstsvīri dažādos finansiālos darījumos, par brīnumainiem komandējumiem, kuriem nav loģiska pamata, par milzīgajām ierēdņu algām un to nesamērīgi lielo skaitu. Dažkārt brīnāmies par jaunām ministrijām, kuru nozīmi un vajadzību nesaprotam. Dažādas reprezentācijas un prezentācijas, nesamērīgas prēmijas. Tas viss, protams, kaitina, īpaši, ja salīdzina šos izdevumus ar tiem, ko veikalā var atļauties pensionārs. Tie ikgadējie pielikumi pie pensijām vairāk kaitina nekā iepriecina, jo nespēj ne tuvu tikt līdzi sportiski rūdītajai inflācijai, kura nupat uzņēmusi mežonīgu ātrumu.

Kas tad mūsu valstij par kaiti, ka tā nespēj un nespēj tikt galā ar ekonomiskajām un sociālajām problēmām? Stagnācija? Neprasme? Varbūt politiķu sacensība pirmsvēlēšanu periodā, kas beidzas ar nokļūšanu pie varas un turpinās vienā plāksnē – opozicionāru nelaišanā pie teikšanas… Būtu taču interesanti pavērot, kas notiktu, ja lielākos cīnītājus (runātājus) par tautas labklājības celšanu ieliktu tieši tajos ministru krēslos, kam par šiem jautājumiem jārūpējas… Ir valstis, kurās vara regulāri mainās: pēc kārtējām vēlēšanām pie varas nāk konservatīvie, kuri rūpējas par valsts kopējo izaugsmi, otrā plānā atstājot sociālos jautājumus, kas rada iedzīvotāju neapmierinātību un citu rezultātu nākamajās vēlēšanās, pie varas noliekot sociāldemokrātus. Tie, lai izpatiktu tautai, pirmajā vietā liek sociālos jautājumus, ceļ pensijas, rūpējas par veselības aprūpi, par pensionāriem, izglītību un citām jomām, valsts kopējās problēmas risinot gausāk. Un tad atkal kārtējās vēlēšanas. Bet kā pie mums? Galvenais priekšnoteikums – nelaist pie varas opozīciju! Mūsu valdošie un vadošie politiķi ir vieni un tie paši, ar ļoti nedaudziem īslaicīgiem izņēmumiem. Skaidrs, ka nekāds lūzums tad arī nav gaidāms. Īpaši, ja vēlēšanu cīņā galvenā nozīme ir naudai. Runājot par iespējamo spēcīgo opozīciju – sociāldemokrātiem, jāsecina tikai viens: pašreiz tādu mūsu zemītē vispār nav. Vai nu tos tēlo bijušie komunisti, kuri negrib aiziet no politikas, vai arī cīnās savā starpā par slavenā nosaukuma iegūšanu, dibinot jaunas partijas un grupas. Bet cerība mirstot pēdējā…

Nobeigumā gribu gan sev, gan citiem uzdot kutelīgu jautājumu: vai pašreizējiem ministriem, lielajiem ierēdņiem un deputātiem gaidāmās vecuma pensijas (vecums pienāks arī viņiem) tuvosies pašu noteiktajam iztikas minimumam?

Un vēl. Kāds čoms ieteica vērtīgu ierosinājumu, kā vienā rāvienā atrisināt sasāpējušo pensiju jautājumu – pensijas vecums jāpaaugstina līdz 70, 75 gadiem. Tad pensionāru skaits strauji samazināsies, pensiju uzkrājums pieaugs un paši vecļaudis pabalstus saņems labi ja pāris gadus, ja vispār sagaidīs. Tas tāds melnais humors, kuru valdība, cerams, neņems nopietni.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi