Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vardarbība klasē. Un?

Druva
00:00
04.03.2008
5

Pagājusī nedēļa pagāja skolēnu problēmu zīmē. Žurnālisti vētīja par gadījumu Ziemeļvalstu ģimnāzijā, proti, sestās klases skolniecei bija jāmaina skola, jo klasesbiedri viņu visādi mocīja un apsaukāja.

Vairums no šīm ziņām lika domāt, cik maz gan mēs saprotam no skolas vides. It kā visi tur kādu laiku pavadījuši, citam labākas atmiņas, citam ne tik ļoti, taču šis svarīgais posms dzīvē tomēr visiem pieaugušajiem cilvēkiem ir iziets. Domāju, ne mazums cilvēku, izdzirdot par šo gadījumu, varētu pastāstīt savu individuālo pieredzi. Tas tamdēļ, ka dažādas pakāpes mocīšana, izsmiešana un cita veida vardarbība skolēnu starpā patiešām nav nekas neparasts ne mūsdienās, ne senāk. Skolās vienmēr bijuši Cibiņi un Buņģi. Šādu lomu veidošanās spriedzes un asas sāncensības vidē ir likumsakarīga — jautājums ir tikai par to, cik tālu biedru mocīšanā skolēni katru reizi aiziet. Pietiek ar kādu dzirksteli, lai iedegtos neaptverama nežēlība un naids, kas krietni pārsniedz sākotnējās nesaprašanās vai strīdu mērogus.

Taču veidā, kā šis pasākums tika pasniegts, bija tik daudz skandalozuma, ka šķiet — mēs runājam par kādu unikālu gadījumu. Ir noticis kaut kas neiedomājams un tagad jāmeklē vainīgie. Savukārt vainīgo — cik patīkami! — ir cik uziet. Sākot no skolēniem, kad internetā par savu klasesbiedru sarakstījuši tādas lietas, ka varam izdarīt secinājumus par vidi, kurā šāda valoda veidojas, turpinot ar vecākiem, kas nav jauniešiem iemācījuši uzvesties un beidzot ar skolas personālu — direktori, sociālajiem pedagogiem un klases audzinātāju.

Izklāstot šo stāstu ,tiesu spriest ir viegli tiem, kas aizmirst paši savas gaitas skolā. Nez, kā gan klases audzinātāja var izsekot līdzi visam, ko skolēni dara ārpus stundām, nemaz nerunājot par internetu? Cik skolās Latvijā sociālajiem pedagogiem un psihologiem ir individuāls kontakts ar katru no skolēniem (tas ir veids, kā uzzināt, kādas ir problēmas skolā un kas skolēnus nomāc)? Vai tie ir bijuši vecāki, kuri saviem bērniem mācīja vārdus un frāzes, ar kurām publika tik dāsni tika iepazīstināta pagājušajā nedēļā?

Tanī pašā laikā ačgārnības arī ir bijušas. Kad „Latvijas Avīze”, kas par šo gadījumu uzzināja un pirmā pavēstīja, vēlējās runāt ar skolas vadību, tā žurnālistam paskaidroja, ka notikušais ir skolas iekšējā lieta un ka par to nav jāraksta. Morāle apmēram tāda: slikti ir nevis tas, ka skolēni ir agresīvi, bet gan, ka par to kāds uzzināja. Savukārt māte kā-dam no rupjajiem skolēniem portālā „Delfi” publicēja rakstu, kurā norādīja, ka pazemotā skolniece pati ir vainīga un vardarbību ir provocējusi ar savu uzvedību. Nekritiska attieksme pret atvases nedarbiem ir tikpat liela kļūda kā skolas mēģinājumi izlikties, ka viss ir kārtībā. Tāpat kā skolas vadība mēģina glābt skolas godu, arī vecāki nereti ir pārliecināti, ka viņu bērni nav vainīgi — pat ja ir objektīvi redzams, ka jaunietis ir veicis nosodāmu darbību. Turklāt šī pārliecība iet rokrokā ar mēģinājumiem skaidrot „patieso” situāciju — kāpēc konflikts izcēlies, un tieši to dara cietušās skolnieces bijušās klasesbiedrenes māte. Lai cik paradoksāli nebūtu, lielākie skaidrotāji ir tie, kuri konfliktā nemaz nav piedalījušies, savukārt skolēni, kam, iespējams, būtu kas sakāms, šajā izrādē nepiedalās.

Kronis visam ir tehnoloģijas vainojumi. Tiek zākāts internets tāpēc, ka skolēni nezina, ko ar to darīt. Tas, ka internetu var lietot apšaubāmām darbībām, tiek pasludināts par pietiekamu iemeslu, lai teiktu: internets ir ļaunums. Varētu domāt, ka liedzot iespējas apsaukāties internetā, skolēniem apsaukāšanās mazināsies. Manā bērnībā internetā neviens neapsaukājās, jo interneta nebija. Taču tas nenozīmē, ka skolēniem pietrūka izdomas dažādu citu apsaukāšanās veidu izgudrošanai.

Viegli ir prasīt kontroli pār skolēniem, grūti izpildīt. Skolēni labi zina, kas ir paredzēts pieaugušo acīm un ausīm, un kas ne. Skolēni šajā ziņā nereti ir lielāki psiholoģijas speciālisti nekā pieaugušie. Tie labi zina, kad, kur un kā tie var brīvi rīkoties, lai nepieķertu. Tiem ir savi priekšstati, kāpēc kāds no klasesbiedriem ir apceļams — lai arī bieži vien neracionāli. Pieļauju, ka lielākā daļa skolēnu individuālā sarunā nemaz nevarētu izskaidrot savas rīcības iemeslus, viņi tā rīkojas, bara instinkta vadīti, un vienkārši izlādē spriedzi pret kādu grēkāzi. Savukārt klases līderu rokās sekotāji ir efektīvs ierocis, lai ilgstoši izrēķinātos ar kādu, kas nav iepaticies. To ļoti labi varēja redzēt „Delfos” publicētajā mātes rakstā, kurā tā ar savas meitas pusaudža loģiku skaidroja notikušo, gluži kā pusaudzis uzskatot, ka skolnieces citiem netīkamā uzvedība ir iemesls, lai par viņu ņirgātos.

Skolēniem slikti uzvesties nemācīja ne vecāki, ne skolotāji. Iespējams, ne pārlieku skaidri pateica, kā vajag uzvesties, taču tomēr. Slikti uzvesties skolēniem nemācīja arī internets, jo tādā gadījumā būtu jādomā, ka jaunieši zināja mazāk lamuvārdu tad, kad interneta nebija. Jaunatne pirms desmit gadiem, protams, bija krietni atšķirīga no tagadējās, taču teikt, ka tā kļuvusi ļaunāka, necilvēcīgāka, nozīmētu teikt, ka vardarbība pret vienaudžiem ir tikai pēdējo gadu problēma un ka pirms desmit gadiem šādus incidentus esam risinājuši ļoti efektīvi.

Notikums Ziemeļvalstu ģimnāzijā ir nepatīkams, tomēr to nevajadzētu izmantot par iemeslu, lai vienkārši pašausminātos, cik jaunieši ir rupji (šādu iespēju deva visas avīzes, kas citēja skolēnu lamas), bet gan, lai mēģinātu saprast, cik grūti ir būt jaunam mūsdienu pasaulē. Diemžēl skaidrojumos un risinājumu meklējumos neatradīsit, kā jūtas mūsdienu skolēns skolā, līdz ar to ir laupīta iespēja šo gadījumu lietot, lai meklētu risinājumus, kā efektīvi uzlabot vidi skolā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi