Saeima vakar otrajā lasījumā atbalstīja Energoapgādes izmaksu atbalsta likuma projektu, kas paredz kompensēt energoresursu izmaksu strauju palielināšanos mājsaimniecībām ar zemu un vidēji zemu ienākumu līmeni.
Mājsaimniecības, kurām pienākas atbalsts, identificēs īpaša sistēma. Tajā vienkopus sanāks Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datu bāzēs pieejamā informācija. Sistēma gan nav izstrādāta, tā tikai top.
Teorētiskā izklāsta iecere šķiet laba, bet, zinot praktisko dzīves pusi, ir daudz šaubu par tās lietderību. Nemaz nerunājot par aplokšņu algām un ienākumiem, ko neuzrāda dažādu pakalpojumu sniedzēji, aina var izrādīties greiza arī citu iemeslu dēļ. Piemērs – ģimene īrē mājokli. Zināms, ka pietiekami daudzi dzīvokļu, māju īpašnieki nevēlas slēgt līgumu un oficiāli to reģistrēt, nepiekrīt arī, ka īrnieks adresi deklarē. Tad nu katrs izgrozās, kā prot. Un beigās izrādās, ka kompensāciju saņems dzīvokļa īpašnieks, kaut komunālos maksājumus sedz pavisam cita persona un vēl maksā īpašniekam īres tiesu.
Tas, protams, ir tikai viens zemūdens akmens, ir vēl citi, kas saistīti ar informāciju, kas par cilvēku pieejama reģistros, un patieso situāciju. Un ne vienmēr tā ir paša ziņu devēja vaina, bet apstākļu spiesta izvēle.
Tad nākamais jautājums – cik izmaksās sistēmas izveidošana un uzturēšana. Piemēram, e-veselības jauna kodola izveidei pirms pāris gadiem prasīja piecus miljonus eiro.
Sistēmai, lai ar to darbotos, droši vien būs vajadzīgs arī papildu štats. Jācer, ir skaidrs, ka izdevumi attaisnosies un kompensācijas administrēšanas izmaksas būs saprātīgas.
Jā, atbalstam jābūt mērķētam. Skaidrs, ka tā sauktā “helikoptera nauda” ir diezgan nesaprātīgi izdevumi. Taču, manuprāt, vienmēr svarīgi, lai administrēšana beigu beigās neizmaksā tik daudz, ka lētāk būtu kādā konkrētā gadījumā pabalstīt visus. Vai varbūt darīt pretēji, nevis pateikt, kam pienākas, bet kas neiekļaujas atbalsta sistēmā. Nav jau Latvijā daudz miljonāru. Un tos varētu izslēgt pavisam viegli.
Komentāri