Māra Majore – Linē Laikraksta „Druva” un edruva.lv korespondente
Saeima tomēr šodien nolēmusi, ka Zinību dienā, 1. septembrī, alkoholu neatļaus tirgot. Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā pieņemti galīgajā lasījumā. Pieņemts ne tikai aizliegums tirgot alkoholu veikalos. Uzņēmējus uztrauc lēmums, ka alkoholu 1. septembrī nevarēs pārdot arī kafejnīcās un restorānos.
Priekšlikuma iniciatori uzsvēruši, ka aizliegumi bija nepieciešami, jo Zinību dienā ik gadu daudzi nepilngadīgie alkoholu lietojot pārmērīgi un bijuši arī gadījumi, kad skolēni krietnā alkohola reibumā nokļūst gan policijā, gan slimnīcā. Jā, tā ir, ka alkohols un ne tikai alkohols, jauniešu un arī nepilngadīgo vidū ir problēma. Latvijā, arī Cēsīs un citos novados, bijuši gadījumi, kad uz slimnīcu nākas aizvest padsmitgadīgus bērnus. Diemžēl liela daļa nepilngadīgo atzīst, ka atpūta un tusiņi bez alkohola nav īsti iedomājami. Taču, atšķirībā no izmaiņu iniciatoriem, neuzskatu, ka aizliegums 1. septembrī tirgot alkoholu būs risinājums. Ja tā tiek uzskatīts, varbūt vajadzēja pieņemt arī Kārļa Šadurska ierosinājumu aizliegt alkohola mazumtirdzniecību 8. martā. Tad vajadzētu pieņemt šādus aizliegumus arī attiecībā uz citām svētku dienām, īpašu jau uz Jāņiem, kad daudzi alkoholu lieto pārmērīgos daudzumos un esam pieredzējuši arī vairākus „asiņainos Jāņus”. Varbūt pat brīvdienās vajadzētu šādu aizliegumu? Tieši svētkos un nedēļas nogalēs visbiežāk notiek pārmērīgi alkohola lietošana, tai skaitā pusaudžu vidū. Jā, vērtēju sarkastiski, bet patiešām neuzskatu, ka aizliegums kādā konkrētā dienā ko atrisinātu.
Ja tiek runāts par to, ka ir jāaizliedz nepilngadīgajiem lietot alkoholu, vai netiek piemirsts, ka Latvijā normatīvie akti jau liedz pārdot alkoholu nepilngadīgajiem? Turklāt nevis kādā konkrētā dienā, bet visu laiku, bez izņēmumiem. Ja cenšamies atrisināt alkohola lietošanas problēmu nepilngadīgo vidū liedzot pārdot alkoholu ikvienam kādā konkrētā dienā, vai tas palīdzēs? Vai vairāk nevajadzētu domāt par to, kā „iedzīvināt” jau esošos aizliegumus? Vairāk jāpievērš uzmanība tam, lai nav pārdevēji, kuri pārdod alkoholu nepilngadīgiem, lai nav pieaugušie, kuri gatavi „izpalīdzēt” par dažiem santīmiem nopērkot grādīgo un tad to nododot bērniem.
Domāju, ka šis aizliegums problēmu neatrisinās. Tas nozīmē tikai to, ka liela daļa skolēnu jau iepriekš izplānos kā, kur, no kā grādīgos dzērienus dabūt. Jā, varbūt būs pa kādam, kurš, pateicoties aizliegumam, nevarēs rast veidu kā dabūt dzērienu, taču tas neizslēdz iespēju, ka viņa draugi par alkoholu būs jau parūpējušies.
Iespējams lielāks labums tiktu gūts, ja būtu apstiprināts Saeimas noraidītais priekšlikums palielināt no 18 uz 21 gadu vecumam cenzu, no kura drīkst iegādāties alkoholu. Taču atkal jau gribas uzsvērt – aizliegums pats par sevi neko neatrisinās. Ir jāiedzīvina un jāīsteno jau esošie aizliegumi, tad varam runāt par nākamiem.
Saistībā ar pieņemtajiem grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ir jāuzsver arī tas, ka alkoholiskos dzērienus 1. septembrī nevarēs iegādāties ne tikai veikalos, bet arī kafejnīcās, bāros un restorānos. Pieļauju, tas ir nepatīkams lēmums kafejnīcu, restorānu, tūrisma uzņēmumu īpašniekiem un nozarei kā tādai. Jā, tā ir tikai viena diena gadā, tomēr tā ir svētku diena, kurā bija ģimenes, kuras nosvinēt mācību gada sākšanos devās uz restorāniem, kafejnīcām. Ja iepriekš, vecāki un pilngadīgie ģimenes locekļi būtu iedzēruši glāzi vīna, tagad to nevarēs. Protams, alkohols svinībās nav galvenais, tomēr daudziem šis aizliegums varētu būt nepatīkams pārsteigums. Tāpat kā ārzemju viesiem, kuri būs ieradušies Latvijā tieši šajā laikā. Vai ārzemnieki sapratīs, kādēļ šāds aizliegums pieņemts un ka viņiem liegta iespēja nobaudīt kādu glāzi tādēļ, ka netiekam galā ar alkohola lietošanu nepilngadīgo vidū?
Komentāri