Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Valodu ietekmē katrs, kurš tajā runā

Sarmīte Feldmane
11:26
31.01.2021
2

Katru gadu Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa un Latvijas Rakstnieku savienība rīko akciju “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”.
“Akcija rosina sabiedrību diskutēt par valodu. Pievērst uzmanību tās attīstībai, kā ikdienā runājam, jauniem, labskanīgiem vārdiem, norādīt, kuri latviešu valodā neiederas,” saka Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs un uzsver, ka, vērtējot iesūtītos vārdus, nevārdus un spārnotos teicienus, var atskatīties, arī atcerēties, kāds valodas attīstībā bijis iepriekšējais gads. Tas noteikti arī valodas attīstībā tieši saistīts ar ārkārtējo situāciju, pandēmiju. “Bija nepieciešamība, lai rastos jauni vārdi, ar kuriem apzīmēt sabiedrībai svarīgas problēmas, norises,” uzsver U.Nas­tevičs. Iepriekšējos gados uzmanība lielākoties bija pievērsta dažādiem nelatviskiem terminiem, kas saistīti ar jaunajām tehnoloģijām.

Domas lido ar spārniem

Par pagājušā gada spārnoto teicienu izraudzīts – “Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!”, kas pērn martā izskanēja kā mediķu aicinājums un spilgti raksturo pandēmijas laiku. U.Nastevičs pastāsta, ka uz gada spārnotā teiciena godu kandidēja daudzi sabiedrībā sadzirdēti teicieni. Tā kā valsts vadītāji, ministri krietni biežāk nekā kādreiz uzstājās televīzijā, skaidroja aktuālo un atbildēja uz jautājumiem, viņi arī kļuvuši par daudzu sadzirdētu un neaizmirstamu teicienu autoriem. Kaut vai premjerministra K.Kariņa novembra nogalē izteiktā frāze “Draugi, nav labi!” un jūnijā paustā atziņa, ka “Divi metri nekur nepazudīs”, bet Lieldienu laikā “Krāsojam savas olas, rādām citiem savas olas!”. Valsts prezidenta dzīvesbiedres Andras Levites izskanējusī doma: “Pašlaik mēs visi atrodamies vienā laivā, bet dažiem ir jāairē.” Valsts prezidenta Egila Levita atziņa: “Tie cilvēki, kuri ir miruši no covid, tiem šogad Ziemas­svētku nebūs.” Uzmanību pievērsis labklājības ministres Ramonas Petravičas vēstītais: “Tas tiešām ir ļoti satraucoši, jo Latvijā uz nabadzības robežas dzīvo apmēram pusmiljards cilvēku.” Vēl sa­dzir­dēti teicieni – “Ar drošību uz ceļiem cietušo un bojāgājušo ziņā pērn sasniegti teicami rezultāti”, “Es tevi nedzirdu, tev mikrofons izslēgts”, “Dumpis aicina sēdēt mājās, Kariņš saglabāt mieru, bet Viņķele – neaizrauties ar vīniem”, “Ieviešot pilnnestrādi, cilvēkiem būs jāievēro mājsēde. Ielgājis tiks atļauts tikai dižvajadzības gadījumā, brīvklīžiem policija piemēros tišmāji”, ”Mazgā rokas nevainībā! Paliec mājās!”, ”No dīvāna la­bāk redzams” (par ekspertiem).

Īsi un skaidri – sejauts

Par 2020.gada vārdu izraudzīts “sejauts”. To ieteikts lietot, domājot mutes un deguna aizsegu. “Tas ir latviskas cilmes vārds, saliktenis, labskanīgs. Sejauts ir no auduma, vārds arī to norāda. Kāpēc ne maska? Tas ir sveš­vārds. Kad gāja ķekatās, uz sejas, lai neatpazītu, lika viepļus,” skaidro U.Nastevičs.
Lai gan jau sarunvalodā plaši tiek lietots vārds “mājsēde” un visiem skaidrs, ko šis vārds nozīmē, valodniekiem savs vērtējums. “Mājsēde – sēdēšana mājās. No valodas uzbūves principiem tas nav labskanīgs. Sēde sais­tās ar sapulci, apspriedi,” stāsta valodnieks un piebilst, ka angliskā lokdauna vietā piedāvāti arī vārdi: slēgonis, liekste, cietis, apture un citi.

Allaž interesi raisa un reizē pārsteidz jaunvārdi. “Mājsēdis – vīriešu dzimtē, iepriekšnieks – iepriekšējais priekšnieks, elperis – ierīce, ar ko elpina smagi sirgstošos, negriba – pretēji valstgribai, ņemse – lietvārds no darbības vārda ņemties, prātgrozis – nesen par nevārdu atzītā “influenceri” vietā”, ar dažiem iepazīstina U.Nastevičs un piebilst, ka pagājušajā gadā jaunu nozīmi ieguvis vārds “burbulis”. Tagad ar to apzīmē arī tuvējo informācijas un cilvēku saskares loku vīrusa ierobežošanas nolūkā. Kontaktper­sonas bija cilvēki, ar ko sazināties, tagad – ja esi labvēlīgā saskarē ar vīrusu.

Katram vārdam sava vieta

2020. gada nevārda godam bija krietni mazāk pieteikumu nekā citus gadus. Viens no tiem – mājsaimniecība. Tulkotāja Ieva Kolmane skaidrojusi: “Šis vārds bieži tiek lietots nevietā. Proti, “saimniecība” ir ekonomikas vienība, un “mājsaimniecībai” būtībā vajadzētu būt ēku, lopu, ļaužu kompleksam, visu ar saimniecību saistīto darbu kompleksam. Biežāk mēs to lietojam tad, kad domājam tikai par cilvēkiem, kuri dzīvo kopā. Šajā nozīmē ieteicams būtu vārds “saime” vai būtībā jaunvārds “mājsaime”.” Ekrānšāviņu vēlams aizstāt ar vārdu ekrānuzņēmums , podkāstu ar raidierakstu. Valodnieki arī piebilst, ka vārdā, o izrunājot kā divskani, var nokļūt neērtā situācijā. Tāpat arī ieteikt vakcīnas un vakcinēšanās vietā teikt – potēt un potēties.

Par 2020. gada nevārdu kļuvis “vaibs” (angliski – vibe), ko ieteicams aizstāt ar latviskiem un ikvienam saprotamiem vārdiem– gaisotne un noskaņa. Muļķīgi taču skan: melanholisks vaibs, atsaukt atmiņā vasaras vai jubilejas vaibu, radīt mājās mājīgu vaibu.

U.Nastevičs atgādina, ka nevar pateikt, vai kāds vārds iedzīvosies vai ne. Pērn gada vārds bija notumse, ar ko apzīmē elektrības pārrāvumu. Tā kā elektrības pārrāvumu nebija tik daudz kā pirms gada, vārds jau daudziem piemirsies. Taču visi zina zīmolu, glābējsilīti, mēstuli, talkot, zibakcija, staidzināt (piemēram, mājdzīvnieku), pašbilde, jaunuzņēmums, zibmaksājumi, straumēšana – tie latviešu valodā iedzīvojušies.

Valoda attīstās, un katrs, kurš runā, to ietekmē. U.Nas­tevičs uzsver, ka ikdienā, ieklausoties, kā runājam, var saklausīt daudz ačgārnību un nepareizību. “Kāpēc atzīmēt, ja var svinēt svētkus? Aizvien jūk cipari un skaitļi, aizvien izejam kursus, vērtējam gada un mēneša griezumā. Ne­pareizi sakām – izlejams piens. Mēs taču neizlejam, bet lejam vai ielejam citā traukā, tātad lejams vai ielejams piens,” pārdomām rosina Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi