Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vakcināciju nevar balstīt uz viedokļiem

Iveta Rozentāle
18:51
15.08.2021
5

Zāļu valsts aģentūra, Imu­nizācijas valsts padome un Sli­mību profilakses un kontroles centrs pagājušajās nedēļas nogalē vērsās pret Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paziņojumu, ka vakcinācija pret “Covid-19” neesot vienādi droša visās vecuma grupās un daudzos gadījumos nepasargājot no atkārtotas inficēšanās. Visas trīs institūcijas atzina, ka arodbiedrības teiktais ir maldinošs, nav balstīts zinātniskos datos un nepārstāv ekspertu un ārstu profesionāļu kopienas viedokli.

Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Imunizācijas valsts padome (IVP) un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) kopīgā diskusijā akcentēja, ka par vakcināciju bieži vien izsakās cilvēki, kas vispār nav saistīti ar medicīnu, un pat veselības aprūpē strādājošie ne vienmēr spēj profesionāli interpretēt zinātniskus datus, kas var novest pie pilnīgi nepareiziem secinājumiem.

IVP pieejamie dati apliecina, ka vakcīnu “Pfizer/BioNTech”, “Mo­­derna” un “AstraZeneca” abas devas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret vīrusa delta variantu, vakcinētie slimo daudz retāk, inficēšanās gadījumā saslimšana norit vieglā formā un tikai retos gadījumos nepieciešama ārstēšana slimnīcā. Pēc SPKC datiem Latvijā šī gada jūnijā no visiem ar vīrusu sasirgušajiem, kas nonāca slimnīcā, 98% nebija vakcinēti.

Līdz šim Latvijā saņemti seši iespējamu blakusparādību ziņojumi par miokardītu pēc “Covid-19” vakcīnu saņemšanas. Piecos gadījumos personām vecuma grupā no 12 līdz 35 gadiem ir apstiprināta ticama saistība ar vakcināciju. ZVA norāda, ir pilnīgi pašsaprotami, ka informācija par vakcīnu blakusparādībām, kas ietekmē sirdi, liekas satraucoša, tomēr pētījumi liecina, ka inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu un “Covid-19” pārslimošana ir saistīta ar vairākas reizes lielāku miokardīta un perikardīta risku nekā “Covid-19” vakcīnu saņemšana, turklāt, ja pēc vakcīnas saņemšanas pārslimošana ir ļoti, ļoti reta un viegla, pēc vīrusa pārslimošanas saslimšana var būt ilgstoša un daudz smagāka.

Zāļu valsts aģentūras Farma­kovigilances nodaļas vecākā eksperte un Eiropas Zāļu aģentūras Zāļu drošuma komitejas Latvijas pārstāve Zane Neikena akcentē, ka jebkuriem medikamentiem un vakcīnām, kad tās jau ir reģistrētas un tiek lietotas sabiedrībā, turpinās pēcreģistrācijas pētījumi. Tā ir normāla ikdienas prakse jau gadiem jebkurā valstī: “Jebkuri signāli ļoti rūpīgi un ļoti stingrā formā tiek uzraudzīti un regulāri izvērtēti.” Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Kārlis Trušinskis uzsver: “Arī mēs ļoti rūpīgi sekojam līdzi šiem signāliem. Ja būs nepieciešams, mēs būsim pirmie, kas zvanīsim trauksmes zvanus un stāstīsim par to. Bet patlaban šie gadījumi ir tik reti, ka varam salīdzināt ar došanos pāri ielai un sabīšanos no mašīnas. Daudzreiz bīstamāk ir piedalīties ceļu satiksmē, bet tamdēļ mēs neapstādinām visu satiksmi.”

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) viceprezidents, reanimatologs Roberts Fūrmanis norāda, ka arī neatliekamajā palīdzībā jebkurš nāves gadījums un arī iespējamā saistība ar medikamentiem un vakcīnām tiem izvērtēta un “nekad nevienā gadījumā iegūtā informācija netiek un netiks slēpta”.

Vērtējot sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos, Roberts Fūrmanis norāda: “Daudzi vairāk paļaujas uz sabiedrībā populāru cilvēku pausto. Vakcinācijas skepse nav tikai skepse pret pašu vakcināciju, bet daļas no sabiedrības attieksmes pret valstī notiekošo. Lai to mainītu, ir vajadzīgi vairāk izglītojoši pasākumi, ne agresīvi, bet vērsti uz sadarbību, skaidrošanu. Tad mums būs iespēja ko mainīt.”
Savukārt IVP priekšsēdētāja Dace Zavadska akcentē: “Ir ļoti atbildīgi jāvērtē tas, ko katrs sakām. Dažkārt izteiktais var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības veselības saglabāšanā un veselības aprūpē kopumā. Bieži vien musinātāji ir tie, kas šajā jomā nedarbojas, ir maz zinoši. Sportists var pastāstīt par to, kā labāk šķēpu mest vai svarus celt, bet ne par vakcīnu atšķirībām. Arī ārsta izglītība vēl nenozīmē, ka speciālistam ir prasmes un kompetences imunizācijā. 21. gadsimtā tomēr arī demokrātija nosaka to, ka zinātniskā informācija ir uz pierādījumiem balstītas medicīnas pamatā. Arī, runājot par onkoloģiskajām slimībām, informācija saistīta ar uz pierādījumiem balstītu medicīnu, nevis atsevišķiem viedokļiem.”

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis norāda, ka katram var būt savs viedoklis, bet, ja to argumentē kā balstītu zinātniskos pierādījumos, jāsaprot – lai informācija būtu zinātniski pierādīta, tai jāatbilst norādītiem kritērijiem: “Viena cilvēka viedoklis nav zinātniski pamatots viedoklis. Atsaukties uz zinātnisku publikāciju arī nenozīmē zinātniski pamatotu viedokli. Tam jābūt autoru kolektīvam, kurš datus novērtē un tad publicē.” Arī Zane Neikena norāda: “Balstoties uz vienu publikāciju vai vienas personas viedokli, nekad nevar izdarīt visaptverošus secinājumus par zāļu drošumu un to guvuma-riska līdzsvaru un izteikt viedokli par lietām, kas būtiski ietekmē sabiedrības veselību.”

Ģirts Briģis, vērtējot Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības paustos argumentus, iezīmē trūkumus, ar kuriem var saskarties ikviens, pat balstoties ticamos datos, bet tos nepareizi interpretējot, tā nonākot pie nepareiziem secinājumiem. Piemē­ram, apgalvojumā pausts, ka “jaunākā zinātniskā informācija liecina, ka aptuveni puse jauno inficēšanās gadījumu, ko izraisījis koronavīrusa delta variants, ir konstatēti starp pilnībā vakcinētiem cilvēkiem”. Izmantojot piemēru, Briģis stāstīja, ka var izveidoties situācija, ka pie vakcinācijas aptveres 83% apmērā 100 cilvēku grupā, konstatējot divus inficēšanās gadījumus nevakcinēto vidū un divus vakcinēto vidū, var nonākt pie secinājuma, ka puse sasirgušo bijuši vakcinēti. Tādējādi var rasties interpretācijas kļūda, vedinot domāt, ka vakcīna nav gana efektīva. Atšķirīgās proporcijas dēļ, kur 83% ir vakcinējušies un 17% ir nevakcinēti, nav iespējams teikt, ka puse no vakcinētajiem saslima – saslima vienāds skaits vakcinēto un nevakcinēto cilvēku. Bet, skatoties, kāda daļa no visiem vakcinētajiem saslima un kāda daļa no nevakcinētiem, – šie skaitļi jau ir būtiski atšķirīgi, norādot, ka vakcinēto vidū iespēja saslimt ir daudz mazāka. To izšķir tieši šīs proporcijas.” Un tā ir tikai viena no iespējamām interpretācijas kļūdām.

Diskusijas noslēgumā Kārlis Trušinskis uzsver: “Katrs cilvēks lēmumu par savu veselību pieņem pats, bet vakcinācijas jautājumā runa nav tikai par katru no mums individuāli, bet par valsts drošības jautājumu kopumā.Centru, kuros var sniegt neatliekamo palīdzību, nav daudz, ja šie centri būs pārslogoti, varam nonākt grūtā situācijā, kad nebūsim spējīgi sniegt palīdzību citiem saslimušajiem neatkarīgi no tā, vai viņi ir vakcinējušies vai nav.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi