Saeima izskatīšanai komisijās nodevusi likumprojektu, rosinot nedaudz paplašināt pašvaldības policijas pilnvaras.
Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā atļautu pašvaldības policijai uzsākt administratīvā pārkāpuma procesus saistībā ar noteikumu pārkāpumiem, bet ar nosacījumu. Tas ir – pārkāpums konstatēts gada laikā pēc tam, kad persona rakstiski informēta par attiecīgajā īpašumā novērotu alkoholisko dzērienu nelikumīgu izgatavošanu, glabāšanu vai tirgošanu, kā arī nelikumīgu šo dziru piedāvāšanu vai pārvietošanu.
Patlaban šādās situācijās pašvaldības policijai uz notikuma vietu jāizsauc Valsts policijas (VP) pārstāvji. Anotācijā, kurā vērtēts likums, sacīts – “policijas resursu nelietderīga noslodze administratīvo pārkāpumu gadījumos”. Izbraucot uz notikumu, kur jau atrodas pašvaldības policija, ir degvielas izmaksas, abu policiju pārklātu izbraukumu rezultātā ilgāk nākas gaidīt uz valsts policijas ierašanos citos notikumos.
Plānotās izmaiņas likumprojektā paredz, ka pēc pierādījumu iegūšanas procesu līdz galam novedīs tikai valsts policija un nosūtīs tālāk izmeklēšanas darbībām.
“Druvas” aptaujātie pašvaldību policijas darbinieki, pirmo reizi iepazīstoties ar likumprojekta skaidrojumu, ierosmi vērtē pozitīvi, gan atzīstot, ka cīņa ar nelegālajām alkoholisko dzērienu tirgotavām jau bijusi aktīva ciešā sadarbībā ar valsts policiju.
Mārtiņš Jēgers, Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks spriež, ka darba apjoms ar šo pilnvaru paplašināšanos pieaugtu, taču ne jau būtiski: “Vietu, vismaz patlaban apzināto, nav tik daudz, kur notiek nelikumības.” Mārtiņš Jēgers uzsver, ka pašvaldības policijas viens no uzdevumiem ir cīņa ar tā saukto žūpošanu, tāpēc iecerētās izmaiņas likumprojektā ir visai pamatotas.
Guntars Mucenieks, Priekuļu novada pašvaldības policijas vadītājs, raugās uz šādu ierosinājumu atbalstoši, lai gan novados pašvaldības policistiem jau ir milzīgs darba apjoms. G. Mucenieks skaidro, ka ir visai komplicēti risinājumi , kā patlaban policisti var īstenot cīņu alkohola aprites likuma pārkāpējiem. Izmaiņas likumprojektā attiecīgi problēmu risināšanu policijai varētu vienkāršot. Priekulietis spriež, ka loģiskāk situācijās ar nelegālu alkohola ražošanu vai izplatīšanu ir iesaistīties un novērst tieši vietējam policistam, kurš, visticamāk, attiecīgo novada teritoriju un iedzīvotājus kopumā pazīst labāk.
Didzis Baumanis, Pārgaujas novada pašvaldības policijas priekšnieks, iniciatīvu vērtējot kā apsveicamu, vienlaikus izteica zināmu neizpratni, kādēļ priekšlikums nesatur iespēju pašvaldības policijai procesu turpināt līdz pat soda uzlikšanai. “Ja jau mēs – pašvaldības policija – konstatējam nelikumīgo darbību, tad kāpēc mums liegts to novest līdz galam,” teic D. Baumanis. Viņa pārziņā esošajā teritorijā pagaidām apzināto vietu, kur cilvēki mēdz neievērot likumu, neesot tik daudz, lai ievērojami palielinātu pašvaldības policijas darba slodzi. D. Baumanis norādīja – pat pēc administratīva procesa sākšanas, visticamāk, valsts policijai papildu pierādījumu iegūšanai vai citu iemeslu dēļ nāksies vēlreiz izbraukt uz notikuma vietu. “Kur tad būs tā policijas resursu ekonomija? Atdodot savākto materiālu par likuma pārkāpumu Valsts policijai, iespējams, braukt vēlreiz uz notikuma vietu. Parasti ir nepieciešami arī papildu paskaidrojumi no pārkāpumā iesaistītajiem. Tādā gadījumā policijai darbā uzticētais resurss tiks izmantots dubultā,” domā Pārgaujas novada pašvaldības policijas vadītājs.
Komentāri