“Te, laukos, jauno paliek arvien mazāk. Tā jau ir, darba nav, ko viņiem te darīt,” šādas un līdzīgas nopūtas avīzes rakstos citējam itin bieži. Jā, par to, ka laukos trūkst darbavietu, spriests gadiem, veidotas visdažādākās atbalsta programmas bezdarbniekiem:gan tiem, kam tuvojas pensijas vecums, gan tiem, kas tikko beiguši kādu mācību iestādi.
Bezdarbs kā galvenais iemesls, kāpēc cilvēki aizbrauc no Latvijas, vienmēr bijis sarunu temats gan virtuvē pie vakariņu galda, gan kādā sanākšanā svinību reizē, gan pašvaldību nopietnās sanāksmēs, gan valdībām, plānus veidojot. Arī vasaras sākumā aizvadītajām vēlēšanām politisko spēku gatavotajās programmās tiek runāts par jaunu darbavietu radīšanu, uzņēmējdarbības attīstību. Bet, pārskatot bezdarba rādītājus, sāk mākt citas bažas. Vai sarunu tematu par darba trūkumu laukos nenomainīs pavisam kas pretējs – darbaroku trūkums laukos, ko jau nereti piemin viens otrs uzņēmējs, zemnieks. Un kā gan tad attīstīt uzņēmējdarbību, ja faktiski jau laukos nav cilvēku, kas strādā!
Jaunākie Nodarbinātības valsts aģentūras dati par bezdarba līmeni vēsturiskajā Cēsu rajonā ir šādi (šī gada 30.jūnijs): Amatas novadā – 4,6 procenti; Cēsu – 4,7; Jaunpiebalgā – 3,1; Līgatnē – 3,8; Pārgaujā 4,6; Priekuļos 4,4; Raunā 5,4; Vecpiebalgā 4,3. Skolēniem ekonomikas zinībās tiek mācīts – pilnīga nodarbinātība ir situācija, kad pastāv dabiskais bezdarbs – ir frikcionālais, strukturālais un sezonālais bezdarbs – , un bezdarba līmenis ir ap 4 – 5% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Secinājumus var izdarīt katrs pats.
Tas jau gan laikam skaidrs, ka ne jau darbavietu pārliekā piedāvājuma dēļ izveidojusies šāda situācija. Ja darbaspējīgie gadiem nav varējuši atrast iespēju pelnīt dzimtajā pagastā vai tuvākajā apkaimē, skaidrs, viņi devušies algas meklējumos uz citām vietām. Tagad jādomā, kā no jauna laukus darīt par pievilcīgu dzīvesvietu, lai aizbraucēji atgrieztos, lai pašvaldību priekšvēlēšanu laikā solītais – atbalstīt uzņēmējdarbību – nebūtu neizpildāms tāpēc, ka pagastos gluži vienkārši nav, kas strādā.
Komentāri