“Mācību grāmatā “Pasaules vēsture” vidusskolām 286. lappusē ir norāde, ka Ziemeļkorejā hunta nežēlīgi apspieda visas neapmierinātības, tas ļāva valdībai kontrolēt arodbiedrības, nepieļaut kolektīvā līguma noslēgšanu un streikus, tādējādi noturot zemu algu līmeni un pasaulē visgarāko oficiālo darba nedēļu (54 stundas). Būtiski algas sāka palielināties 80. gados, kad sākās demokratizācija.
Ir tāda valsts Latvija un pilsēta Cēsis, kurā ir visstraujāk augošais uzņēmums Ziemeļeiropā “Cēsu alus”, kurā oficiāli pēc grafika ir jāstrādā 72 stundas nedēļā. Šajā gadījuma Ziemeļkoreja nobāl. Ir 2006., nevis 1980. gads. Tātad manam dēlam, kurš mācās vidusskolā, lai saņemtu augstāko novērtējumu par šo vielu, ir jāmelo, jo šajā laikā tēvs, kurš bija nodarbināts uzņēmumā “Cēsu alus”, strādāja 72 stundas nedēļā. Tas nozīmē, ka jāpārtaisa “Pasaules vēsture” vidusskolām. Par nostrādātajām 240 darba stundām alus pildītavā, AS “Cēsu alus” man maksāja mēnešalgu Ls 150 bez nodokļu atvilkumiem. No uzņēmuma aizgāju pēc paša vēlēšanās tādēļ, ka nevarēju paciest šo ekspluatāciju,” raksta J. Anis.
“Druva” lūdza AS “Cēsu alus” sniegt atbildi uz šo vēstuli.
AS „Cēsu alus” personāla daļas vadītāja Daiga Ozoliņa informēja, ka akciju sabiedrības „Cēsu alus” darbībai raksturīga sezonalitāte – pavasara un vasaras mēnešos alus un citu dzērienu patēriņš strauji palielinās un, lai apmierinātu patērētāju vajadzības, uzņēmums strādā intensīvāk. “Tā ir mūsu specifika – vasarās vairāk strādā visi: gan krāvēji, gan grāmatveži, gan direktors. Turpretī ziemas un rudens mēnešos strādājošo nodarbinātība būtiski samazinās – tādējādi gada griezumā nostrādāto stundu skaits izlīdzinās un caurmērā nepārsniedz darba likumdošanā noteiktās 40 darba stundas nedēļā.
Strādājošo izaugsmei un labklājībai mūsu uzņēmumā tiek piešķirta liela nozīme. Darbinieks, stājoties darbā par speciālistu, iziet profesionālo apmācību, jo ļoti retos gadījumos viņam ir pieredze darbā ar alus darīšanas iekārtām. Tiklīdz darbinieks iekārtu ir apguvis un nokārtojis testu, viņš tiek iekļauts nākamajā karjeras līmenī. Tādējādi strādājošo algas ļoti lielā mērā ir atkarīgas no pašu darbinieku iniciatīvas un vēlmes mācīties – jo vairāk iekārtu apkalpošanu darbinieks apguvis, jo lielāka ir viņa darba alga.
Uzņēmums maksā valstij visus noteiktos nodokļus, kas garantē tā darbiniekiem sociālo aizsardzību pensijas, bērna piedzimšanas, saslimšanas un citos gadījumos; visiem darbiniekiem tiek nodrošināta arī veselības apdrošināšana. Izvēloties darbu AS „Cēsu alus”, darbiniekiem ir garantēts atalgojums, kas katru gadu tiek pārskatīts, ņemot vērā reālās algu izmaiņas valstī. Darba iespējas stabilā un augošā kompānijā tiek novērtētas – darbinieku mainība mūsu uzņēmumā veido tikai 2-4% no visiem strādājošajiem”, saka Daiga Ozoliņa. Sagatavojusi Valda Rozenberga
Komentāri