Ka vajadzētu samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi vēl vairākiem pārtikas produktiem, ne tikai Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām un dārzeņiem, runāts un rakstīts jau vairākus gadus.
Nu atkal kas jauns, iniciatīvas vietnē “manabalss” ar rosinājumu samazināt PVN likmi līdz pieciem procentiem svaigai gaļai, zivīm olām un piena produktiem vērsušies lauksaimnieki un “Maxima Latvija”. Iedzīvotāji aicināti parakstīties. Kad 10 tūkstoši to būs izdarījuši, iniciatīva būs jāizskata likumdevējam.
Par to, kā PVN samazinātā likme ietekmēja augļu un dārzeņu ražotājus un pircējus, ir veikti pētījumi, atzīts, ka Latvijas audzētāji ir ieguvēji, arī valsts budžets, jo samazinājusies tā sauktā “pelēkā” zona, proti, reģistrēto šī nodokļa maksātāju skaits nozarē palielinājies. Un, protams, no samazinātā PVN pārtikai lielāki ieguvēji ir cilvēki ar zemiem ienākumiem, jo trūcīgākās mājsaimniecības PVN veidā samaksā lielāku daļu no saviem ienākumiem nekā turīgās, tātad lielāku ieguvumu no PVN samazināšanas ir ieguvušas finansiāli mazāk nodrošinātās sabiedrības grupas, atzinusi arī Zemkopības ministrija. Trūcīgākie cilvēki no sava ikdienas budžeta lielāko daļu iztērē par pārtiku, varbūt arī tas vēl ir pluss ierosmei.
Tas viss izklausās ļoti labi. Vien man, ikdienas pircējam, nav īstas pārliecības, ka PVN samazināšana tiešām redzami ietekmēs cenu produktam veikala plauktos. Gan jau nāks sliktas ražas gadi, kad palielināsies lopbarības cenas un līdz ar to dārgāka kļūs arī produkcija, tad uz augšu tieksies degvielas cenas, tad vēl kaut kas, un tā beigās jau maksāsim ne mazāk kā šogad vai pērn. Kāpēc tā domāju? Nu, piemēram, mazdārziņā gurķi aug griezdamies, bet pārdošanā to cena turas padaudz virs eiro par kilogramu. Kad vēl gurķi varētu maksāt lēti, ja ne tagad? Turklāt zināms, ka barības vērtība tiem nemaz nav tik augsta, vien, protams, veselībai nāk par labu. Līdzīgi šovasar ir zemeņu buma dienās. Kaut uznāk karstums, ogas gatavojas strauji un daudz, cenu kritumu vismaz man neizdevās noķert ne dienu. Nu, te vainot var kovidu, kura dēļ nedrīkst ievest ogu lasītājus no trešajām valstīm, bet vietējie maksā dārgi. Taču, lūk, atkal iemesls, un tie, kam nav savas zemeņu dobes, par sārtajām skaistulēm maksā daudz. Tāpēc man nav pārliecības, ka, samazinot PVN gaļai, zivīm, olām, pienam, tie vienmēr kļūs lētāki un būs vairāk pieejami ikvienam pircējam. Zemkopības ministrija aprēķinājusi, ka, samazinot PVN likmi gaļai, ietekme uz valsts budžetu (proti, samazināsies iekasētais PVN) varētu būt 9,1 miljons eiro, zivīm – 1,3 miljoni eiro. Kopumā četras produktu grupas pirmajā gadā radītu fiskālo ietekmi 21,34 miljonu eiro. Ļoti daudz jau tas valsts budžeta mērogā nav, taču kaut kur šī nauda būs jāatrod, kādam jāatņem.
Cerams, ekonomikas eksperti rēķinās, politiķi viņus uzklausīs un spriedīs. Cerams, ka šādu lēmumu pieņemšanai nepietiek ar iniciatīvām un parakstiem.
Komentāri