Lēnām, bet nenovēršami briestošajā Saeimas priekšvēlēšanu gaisotnē no aizmirstības mostas vecais, uz kārtējo riņķa deju izaicinot arī jauno.
Pagājušajā nedēļā parlaments pēc daudziem mēģinājumu gadiem negaidīti pauda konceptuālu atbalstu apvienības “Saskaņas centrs” (SC) priekšlikumam par svētku dienu atzīt arī pareizticīgo Ziemassvētkus – 7.janvārī. Idejas autori šo likumprojektu vēlējās redzēt virzībā uz otro lasījumu vēl šopavasar. Taču tautas kalpi tomēr lēma tūlīt neķēpāties ar šo gadiem strīdīgi uztverto ierosmi, priekšlikumu iesniegšanas termiņš svētku un atceres dienu grozījumu otrajam lasījumam noteikts tieši dienu pirms rudenī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām. Līdz ar to, visticamāk, ar šo “mantojumu” jātiek galā būs nākamajam Saeimas sasaukumam, kaut vēl mēnesi pēc vēlēšanām strādās šis pats sastāvs.
Parādā nav palikuši arī partijas “Vienotība” un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakciju pārstāvji, vēl šonedēļ panākot savas ierosmes par Lāčplēša dienas pārtapšanu brīvdienā tālāku virzīšanu Saeimā. Nupat pēdējā parlamenta sēdē tautas priekšstāvji – gan ar SC deputātu atbalstu – nobalsoja par likumprojekta nodošanu skatīšanai parlamenta komisijās, tādējādi pieļaujot, ka 11.novembri turpmāk varētu atzīt ne tikai par atceres, bet gan par svētku dienu ar visām no tā izrietošajām sekām.
Vai varam atļauties tik strauji ieviest kalendārā veselas divas brīvdienas? Vai tieši otrādi – nav jānodarbina prāts ar tālejošām sekām, jo gluži vienkārši politisko gribu un spēku mikseris kuļ vairāk nekā jebkad iepriekš pirms vēlēšanām? Vēloties izzināt politisko organizāciju reģionālo pārstāvju skatījumu uz notikušā kopainu, “Druva” vērsās pie vairākiem Cēsu nodaļu pārstāvjiem.
Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (“Vienotība”) pragmatiski atzīst – katra brīvdiena uzņēmējdarbības jomai ir ļoti sāpīgs grieziens. “Ir ekonomiskie aspekti un emocionālie aspekti, un abus mēs tos kopā nekā nevaram salikt. Brīvdiena maksā naudu, un tie zaudējumi ir kopumā diezgan lieli,” kritiski teic Cēsu novada vadītājs, nenoliedzot, ka iedzīvotāji noteikti būtu priecīgi baudīt papildu brīvdienas. Tomēr uzņēmējiem “tas prieku neradītu”, jo jau tā Latvija atpaliekot no Eiropas un pasaules produktivitātes radītājiem, līdz ar to katra brīvdiena situāciju vēl vairāk apgrūtinātu. Lai kādi arī nebūtu praktiskie apsvērumi, J.Rozenbergs varbūtību, ka abi priekšlikumi varētu nonākt līdz galīgam apstiprinājumam, tikai pieļauj. Tā kā pareizticīgo Ziemassvētku brīvdienas jautājums atlikts līdz pat rudenim, politiķis izteica varbūtību, ka, zinot, cik reižu iepriekš jau šis priekšlikums neveiksmīgi iesniegts Saeimā, iespējams, novērsts pirmsvēlēšanu laikam nevēlamais fiasko.
Nacionālās apvienības Cēsu nodaļas vadītājs Guntis Grosbergs sarunā pauda personīgo viedokli, ka pats neuzstātu uz brīvdienas ieviešanu 11.novembrī. “Lāčplēša diena tiešām ir mūsu nacionālie svētki, kurus visi atzīmējam, dodamies gājienā, aizdedzinām lāpas, bet vai es gribētu to kā brīvdienu…” retorisks pārdomās kļūst Nacionālās apvienības pārstāvis, spriedumus noslēdzot, ka viņa izjūtas par šo jautājumu ir “gan-gan jeb 50/50”. G.Grosbergs norāda – viņaprāt, tiešām ekonomikai nenāktu par labu, ja par brīvdienu atzītu 11.novembri un pēc tam vēl arī pareizticīgo Ziemassvētkus. “Tā brīvdienu tiešām varētu kļūt par daudz,” bilst Nacionālās apvienības biedrs. Taču vienlaikus viņš atzīst – “no emocionāliem apsvērumiem es nebūtu pret, negribas tā skarbi nogriezt, ka tie cilvēki nav cilvēki, jo viņiem arī ir savi svētki”. Grosbergs pauž personīgo pārliecību, ka katrai tautībai ir savi svētki un tie arī ir jāciena. Taču viņš pieļauj, ka pēc intensīvā priekšvēlēšanu laika šos jautājumus Saeima arī varētu atkal “aizmirst”.
Ar SC Cēsu nodaļas vadītāju Igoru Gormaļovu “Druvai” neizdevās sazināties un apvienības Vidzemes nodaļu koordinators Aleksandrs Sakovskis sarunā pauda vien pārliecību, ka šie ir nacionāla līmeņa jautājumi un nav skatāmi reģionālā kontekstā. Par motivāciju, sekām un ticamību, ka likumprojekti nonāks līdz apstiprinājumam, viņš mudina taujāt to autoriem.
Komentāri