Saeimas deputāts Ints Dālderis ir izstrādājis un iesniedzis parlamentā likumprojektu, rosinot publicēt tīmeklī ne vien amatpersonu, bet visu valsts un pašvaldību darbinieku atlīdzības. Tas nākotnē sekmētu atklātību un nodokļu maksātāju naudas izlietojuma caurskatāmību. Deputāts domā, ka viņa piedāvātā norma veicinās cilvēkresursu iesaisti valsts pārvaldē un algas kļūs salīdzināmas katram. Grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likuma 92. pantā paredz, ka turpmāk valsts tiešās pārvaldes iestādes, kā arī pastarpinātās pārvaldes iestādes, piemēram, pašvaldību, brīvostu, augstskolu, zinātnisko institūtu iestādes, publicēs visu darbinieku atalgojumu.
Elita Eglīte, Amatas novada domes priekšsēdētāja:
– Ja deputāts ar šādu iniciatīvu nāktu mēnesi pēc vēlēšanām, es teiktu, ka viņš patiešām šo atalgojuma jautājumu vēlas atspoguļot sabiedrībai pēc būtības. Tagad gan es uz šo ziņu skatos kā uz visai populistisku.
Amatpersonu deklarācijas jau šobrīd ir apskatāmas publiski, bet ko dos tas, ja katra valsts un pašvaldības darbinieka alga tiks publiskota? Man grūti spriest. Turklāt jāteic, ka neviena pašvaldība jau saviem darbiniekiem algas neizdomā no galvas. Saeima ir noteikusi sīki un smalki, kā notiek algas aprēķini, un šajos rāmjos arī viss notiek. Turklāt Amatas novadā darbinieku algas nav no tām augstākajām valstī. Saprotu, ka dažs labs mūsu speciālists, strādājot privātā sektorā, saņemtu vairāk. Taču, kam ir būtiski šo atalgojumu redzēt, kurš to vērtētu un par to spriestu, man grūti saprast. Ja nu vien cilvēkiem ir interese, cik katrs no mums lielus nodokļus maksā valstij.
Daina Šmite, Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagasta tautas nama vadītāja:
– Līdz šim man pašai kā tautas nama vadītājai, amatpersonai deklarācija bija jāpilda ik gadu, bet nenoliedzami ir valsts un pašvaldību darbinieki, piemēram, manā nozarē – kultūras speciālisti, palīgi vai deju kolektīvu skolotāji, kuriem tas nebija obligāti. Teikšu gan godīgi, man ir grūti vērtēt šādu deputāta iniciatīvu un saprast, par ko viņš cīnās. Pieļauju, ka tas atkal ir stāsts par caurspīdīgumu algu un nodokļu darījumos. Varbūt šādā veidā kādam ir vēlme redzēt, analizēt vai izpētīt, cik kultūras darbinieks saņem vienā Latvijas pusē, cits – otrā. Ko tas mainīs? Kam no tā ieguvums? Nekad pati neesmu interesējusies par kolēģu algām pašvaldības sektorā. Domāju, ka mani nemudinātu to skatīt arī šādas informācijas ievietošana internetā, bet pieļauju, kāds varētu pētīt un salīdzināt.
Nemitīgi tiek runāts, ka valstij trūkst naudas, ka netiek maksāti nodokļi. Varbūt ar laiku ikvienam būs jāuzrāda algu apmērs un nomaksātie nodokļi valstij neatkarīgi no tā, kur strādājam. Varbūt tikai tā ir iespējams apkarot ēnu ekonomiku. Taču tas jau tad ir cits stāsts, nevis vienkārši ziņkārības apmierināšana, redzot, cik pelna kolēģi citos novados.
Ruta Bērziņa, pensionāre:
– Es saņemu savu pensiju. Tie ir nepilni 200 eiro mēnesī, ar kuriem man jāizdzīvo. Ko nu darba gados esmu nopelnījusi, to esmu, bet jāteic, ka bažas jau ir par to, kādas pensijas saņems mani bērni, mazbērni.
Daudz skatos televīziju, skatos pētnieciskās žurnālistikas raidījumus un esmu šokēta par notiekošo valstī. Mēs tiekam aplaupīti no pašu cilvēkiem. Vienmēr ir kāds, kurš kaut ko izbīdīs, saņems vairāk un iegrozīsies ērtāk. Esmu tikai par šādu iniciatīvu, ka algas ir atklātas. Turklāt te es nedomāju tikai valsts un pašvaldības iestādes darbiniekus, bet visus. Vai varat iedomāties, kas atklātos, ja kas tāds tiktu pieņemts?! Arī privātajā sektorā pa nozarēm varētu salīdzināt algu apmērus. Vai būtu slikti uzzināt, ka, piemēram, vienā autobusa kompānijā šoferis saņem 500 eiro mēnesī, bet citā varbūt divtik. Turklāt šādā veidā parādītos arī tas, cik godprātīgi darba devēji maksā algas saviem darbiniekiem, cik aizskaita nodokļos. Ļoti labi, lai sāk ar valsts un pašvaldību darbiniekiem, un tad lai tas kļūst par normu visiem.
Komentāri