Ventspilī šodien sākas valsts nozīmīgākais sporta notikums – Latvijas II Olimpiāde
Tajā piedalīsies sportisti no visiem 26 rajoniem un septiņām republikas nozīmes pilsētām, sacenšoties 26 disciplīnās 22 sporta veidos. Vienlaikus Olimpiāde būs viens no pēdējiem atlases posmiem Olimpiskajām spēlēm Pekinā.
Uz Ventspili dodas vairāk nekā 50 Cēsu rajona sportisti, kuri startēs vieglatlētikā, sieviešu basketbolā, vīru volejbolā, pludmales volejbolā vīriem un dāmām, galda tenisā, tenisā, stenda šaušanā, triatlonā, badmintonā. Par mūsu sportistu gatavību, komandas komplektēšanu un Olimpiādes nozīmi “Druva” jautāja rajona sporta dzīves koordinatoram Gunāram Dumbrim. Viņš uzsvēra, ka izdevies komplektēt labu un spēcīgu komandu, vienkopus pulcējot gandrīz visus rajona labākos sportistus. “Gandrīz” tāpēc, ka daži mūsējie tomēr startēs zem citu rajonu karogiem.
“Pārmest neko nevar, jo saprotu, ka sportistiem nepieciešams finansējums treniņprocesam, ko mēs nevaram pilnībā nodrošināt. Ja ir labāks piedāvājums, sportisti to izmanto. Gribas vien cerēt, ka šis atbalsts viņiem būs ne tikai uz Olimpiādes laiku, bet arī pēc tās. Neraugoties uz to, rajona komanda kopumā izskatās labi. Uz Ventspili dodamies labā noskaņojumā, no sportistu un rajona padomes puses darīts viss, lai rezultāti būtu. Klusībā ceru, ka būs arī godalgas. Piemēram, galda tenisā mums ir Laura Krūmiņa, kura rangā ir otrā. Spēcīga komanda ir arī lielajā tenisā, lai gan ir informācija, ka Ventspilī būšot visi labākie Latvijas tenisisti. Taču pacīnīties varam. Arī komandu spēlēs – basketbolā un volejbolā – varētu iekļūt starp medaļniekiem. Te jāsaka, ka jau iekļūšana fināla četriniekā gan dāmu basketbolā, gan vīru volejbolā ir panākums, jo daudzas komandas palika aiz borta. Ja vēl izdosies iekļūt kādā godalgotā vietā, tas būs labs sasniegums. Žēl, ka basketbolā mums nevar palīdzēt Zane Eglīte, kura spēlē
valsts izlasē Pekinas Olimpiādes
atlases turnīrā, un Anita Mikāle, kurai ir trauma.
Olimpiskais princips skan – galvenais nav uzvarēt, bet piedalīties, taču tas nenozīmē, ka rajona komanda brauc tikai piedalīties. Mūsējie ir sportisti, kuri reāli var cīnīties par labām vietām. Jā, mums nav izteiktu līderu, bet ir laba un vienota komanda, kurā valda labs noskaņojums. Īpaši uzdevumi netiek izvirzīti, svarīgi, lai ikviens startētu spēju robežās, izjustu sacensību garu, šo svētku atmosfēru,” norādīja G. Dumbris.
Rajona padome šim pasākumam atvēlēja deviņus tūkstošus latu sportistu izmitināšanai, ēdināšanai un ekipējumam. Pašūti tērpi, kas paliks sportistu īpašumā kā pateicība par ieguldīto darbu, gatavojoties un startējot Olimpiādē.
Tiek teikts, ka šis ir lielākais valsts sporta pasākums, bet atklāts ir jautājums, vai tajā startēs visi labākie Latvijas sportisti. Jo daudzi jau nodrošinājuši sev ceļazīmi uz Pekinu un, visticamāk, ka starti Ventspilī neietilpst viņu olimpiskajā sagatavošanās ciklā.
“Šādas spēles Latvijā, nenoliedzami, ir vajadzīgas, bet vai šis ir īstais laiks, kad tās rīkot? Runājot ar citiem sporta organizatoriem, redzu, ka attieksme ir atšķirīga. Varbūt tāpēc, ka Olimpiāde savus uzdevumus tomēr nepilda. Sākotnēji bija domāts, ka tā būs kā atlases posms ceļā uz vispasaules Olimpiādi. Taču ļoti daudzi jau izpildījuši kritērijus, un tur vairs neko daudz iespaidot nevar. Varbūt Latvijas spēles jārīko gadu pirms lielās Olimpiādes?
Otrkārt, šie ir juku laiki, nav skaidrības par sporta sistēmu nākotnē. Tagad finansiālā nasta ir uz rajonu pašvaldību pleciem, bet, ja reģionālā reforma rajonu padomes likvidēs, atbalsts zudīs. Tāpēc valda uzskats, ka šīs ir pēdējās Latvijas Olimpiskās spēles, kurās piedalās rajonu komandas. Diemžēl nav zināms, kā sistēma funkcionēs tālāk, kā veidosies pārstāvniecība. Būtu žēl, ja tradīcija izzustu, tā īsti neiesakņojoties.
Ir vēl kāds faktors, kas neveicina attīstību, proti, tik apjomīgu sporta pasākumu var sarīkot tikai Ventspilī, kur ir nepieciešamā sporta infrastruktūra. Manuprāt, labāks bija kādreizējais princips, kad bija lauku sporta spēles, kas notika dažādos rajonos. Tad valsts atvēlētais finansējums sporta bāžu uzlabošanai tika arī citām pašvaldībām, tagad tas iet secen, jo mazajām pilsētām nav iespējams pretendēt uz Latvijas Olimpiādes rīkošanu,” norāda G. Dumbris.
Komentāri