Nākamajā nedēļā pašvaldība izsolīs Ungurmuižas nomas tiesības. Tik nozīmīga kultūrvēstures objekta nodošana nomā Cēsu novadā vēl nav bijusi. Ir pieredze ar Ruckas muižu Cēsīs, taču tas gluži nav tas, ko gaida Ungurmuižas gadījumā.
Ruckas muižas kompleksu izsolīja bezatlīdzības lietošanā, lai tur turpinātu attīstīt mājvietu radošajām industrijām. Prasība – nodrošināt rezidēšanas iespējas kultūras, vides, aprites ekonomikas un radošo industriju jomā, organizēt kultūras un izglītojošus pasākumus. Ungurmuižas kompleksā paredzēta komercdarbība kultūras, tūrisma un viesmīlības pakalpojumu jomā, un uzņēmējam, kas izsolīs tiesības saimniekot, būs jāmaksā pašvaldībai noma.
Ungurmuižu ar Ruckas muižu nevar salīdzināt arī kultūrvēsturiskās nozīmes ziņā. Ruckas muižas apbūve ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Ungurmuiža – unikāls 18.gadsimta baroka koka ēku ansamblis, kurā saglabājušies arī sienu zīmējumi. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
Tāpēc saprotams, ka par lēmumu iznomāt Ungurmuižu diskusija raisījusies daudz spraigāka nekā savulaik par Ruckas muižu. No vienas puses kultūras mantojuma eksperti un kultūrvēstures entuziasti, no otras puses – praktiski apsvērumi. Vērtību sargi aizdomājas, vai uzņēmējs būs ar tikpat lielu izpratni un pietāti kā pašvaldība, kurai ir pienākums rūpēties par kultūras mantojumu. Savukārt atbildīgie par ekonomisko un likumisko jomu atgādina- pašvaldības SIA “Ungurmuiža”, uzņēmums, kas apsaimniekoja muižu un sniedza viesmīlības pakalpojumus, strādāja ar zaudējumiem, turklāt pašvaldības nedrīkst darboties uzņēmējdarbībā, kuru nodrošina privātais sektors.
Droši vien no kultūras mantojuma uzraugu viedokļa Ungurmuižas noma vēsturiskajam kompleksam nav labākais risinājums. Tomēr jāatzīst, Latvijā ir daudz lielisku piemēru, kā uzņēmēji apsaimnieko līdzīgus objektus, kā tie uzplaukst un kļūst par tūristiem, atpūtniekiem, svinību rīkotājiem pievilcīgu vietu, kuru īpašā vērtība ir tieši iespējami autentiska senatnes saglabāšana. Tepat Vidzemē labi zināma Dikļu muiža, Mālpils muiža. Bīriņu pils un citas. Taču – tie gan ir īpašumi, ne nomā ņemti…
Un tā var turpināt meklēt par un pret. Ir brīdis, kad jāapstājas. Nu tas pienācis. Nomas izsole būs pirmais rādītājs, uz kuru pusi spert nākamo soli.
Cēsu novada pašvaldības īpašumā ir 16 muižas un pilis. Skaisto, bet seno ēku uzturēšana izmaksā daudz, tāpēc jāmeklē risinājumi, bet, protams, katrai vietai savi, individuāli.
Komentāri