Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tradīcijas uzturēšana maina pašu tradīciju

Sarmīte Feldmane
15:32
24.04.2021
6

Šis reiz ir tāds laiks, kad katra kāds izteikts plāns vai iecere Dieva vaigā iezīmē smīnu. Patiesi, kam gan negribētos gan katram pašam, gan savējo vidū piedzīvot ko
vērienīgu.

Jau gadu starp “būs” vai “nebūs” tiek runāts par XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Epide­mioloģiskā situācija mainās uz labo, tad uz slikto pusi, bet šau­bas nomāc rīkotāju optimistiskais – jābūt. Iebildumi, ka varbūt tomēr pārcelt svētkus, ka nav nopietni mēģināts un kvalitāte, pie kuras esam pieraduši, nav reāli sasniedzama, ka plaša kopā sanākšana var būt bīstams izaicinājums, kura sekas nevar paredzēt, izskan klusi aizkulisēs. Nelīdz arī atgādinājums, ka Igau­nijā pat nākamvasar plānotie skolēnu Dziesmu un Deju svētki pārcelti gadu uz priekšu.

Var saprast rīkotājus, skolotājus – ieguldīts nenovērtējams darbs, lolots sapnis savus audzēkņus redzēt Mežaparka estrādē un Daugavas stadionā tikpat brašus kā citu kolektīvu dalībniekus. Arī dziedātājiem, dejotājiem, dažādos citos kolektīvos iesaistītajiem svētki bija mērķis, ko visi vēlējās sasniegt. Kāds tas ir tagad? Aizvien nezināms. Rīkotāji neatlaidīgi izstrādā dažādus scenārijus. Viņus var saprast. Ja svētki nenotiks, pārmetumu, ka neko nav darījuši, netrūks, un arī pamācību, ka varēja taču kaut ko izdomāt, nevis atņemt skolēniem svētkus. Tāda nu reiz ir sabiedrība – ja kāds dara – slikti, nedara – tāpat nav labi. “Šogad nav iespējama svētku pārcelšana, jo dalībniekiem repertuārs ir mācīts pirms diviem līdz trīs gadiem. Arī pagājušajā gadā pārceltie svētki radījuši neskaidrības ar vecuma grupām un to repertuāru, kā arī nav zināms, cik lielā mērā nākamais studiju gads ļaus īstenot visu izglītību, tai skaitā interešu, klātienē,” teikusi izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Kādi tad varētu būt šīsvasaras Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki? “Skaidrs, ka Dziesmu svēt­ki tradicionālā izpratnē šogad nenotiks. Tie nevar notikt tradicionālā izpratnē, bet, kas varētu, iespējams, un kādos apstākļos tā vietā notikt, tas ir vēl atvērts jautājums. Tradicio­nālā izpratnē – ar lieliem koncertiem, ar gājieniem, ar masveida skatiem – šādi Dziesmu svētki šogad diemžēl nevarēs notikt,” sacījis premjers Krišjānis Ka­riņš. Savukārt Izglītī­bas un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Zno­tiņš skaidrojis: “Iedzī­votājiem skaidri jāsaprot, ka Dziesmu svētki nenotiks tādā izpratnē, kā mēs tos iedomājamies. Ministrija nekādā gadījumā neredz iespēju pulcēt pilnu Mežaparka Lielo estrādi ar cilvēkiem. Zinot epidemioloģisko situāciju un to, ka tuvākajos mēnešos tik kardināli uzlabojumi nav gaidāmi, tāpēc, ja svētki notiks, tad bez lieliem pulcēšanās pasākumiem.”

Kas tad ir Dziesmu svētki? Kopā būšana, kopā dziedāšana, dancošana, spēlēšana, sevis parādīšana.

Pēc iespējamā scenārija paredzēts saglabāt reģionu principu, kas patlaban darbojas klātienes mācību organizēšanai dažādām klašu grupām un interešu izglītības nodarbībām. No jūlija līdz pat 30.oktobrim vienā dienā notiks viens Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pasākums, nepulcējoties lielos pulkos, bez skatītājiem. Visu varēs redzēt televīzijā un internetā. “Šogad svētku svinēšanā var vilkt paralēles ar pirmajiem Dziesmu svētkiem, kad pasākumi notika atsevišķos reģionos, jo tā notiks arī šogad. Proti, šoreiz galvenā doma ir tāda, ka neatkarīgi no apstākļiem un ierobežojumiem latvietis jūtas labi, ja ir atsevišķa telpa, lai varētu dziedāt un dejot,” tā ministre Ilga Šuplinska.
Latvietis arī zina, kas ir Dziesmu svētki – sadziedāšana, sadancošana novadā vai reģionā. Lai kā gribētos turpināt tradīciju, ievērojot situāciju ne tikai Lat­vijā, bet arī pasaulē, nevēlētos, ka plānotie svētki iznāks vien kā blāvs atdarinājums ar cēlo nosaukumu.

Protams, ir svarīgi dziedāt un dejot, muzicēt. Un tikpat svarīgi ir darīt to augstā mākslinieciskā līmenī. Gadu gaitā kvalitātes latiņa ir uzcelta ļoti augstu. Vai tās pazemināšana dos gandarījumu svētku dalībniekiem, pedagogiem, skatītājiem?

Tiek diskutēts arī par skolēnu brīvprātīgu piedalīšanos svētkos. Vai bērns brauks uz svētkiem, to lems vecāki. Tādas ir viņu tiesības. Ja rezultātā kolektīvā no astoņiem pāriem paliks pieci vai koris kā ansamblis? Kurš pēcāk nožēlos – tas, kurš piedalījās, vai tas, kuram vecāki liedza? Tas būs būtiski nākotnē, lai Dziesmu svētku tradīcija turpinātos.
Ir pašsaprotami, ka bērni vēlas satikties, piedalīties koncertos, sajust un izdzīvot emocijas, ko dod kopā dziedāšana, dejošana, spēlēšana. Vai plānotajos svētkos, saskaroties ar vairāk “nedrīkst” nekā “drīkst”, tiks gūtas latviešiem tik nozīmīgās tradīcijas izjūtas un izpratne?

Katram, protams, sava taisnība. Bērniem vajag svētkus, un tos pašus labākos, atmiņā paliekošākos. Vai, bailēs pazaudēt tradīciju, netiks nodarīts kas neatgriezenisks? Akcents uz svētku pēctecības un idejas būtību, kā uzsver ministre, būs “dziedāšana, dejošana kā latviskās identitātes būtiska daļa, kas tiek saglabāta cauri dažādiem vēsturiskiem laikiem un atšķirīgiem konceptuāliem risinājumiem”.

Vakar valdībā tika izskatītas svētku norises iespējas, bet gala lēmumu pieņems mācību gada noslēgumā, sekojot epidemioloģiskajai situācijai valstī. Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Dzintars Mozgis televīzijas raidījumā norādīja, ka mazāki pasākumi skolēnu dziesmu svētkos varētu notikt, ja būtu 20 saslimušie uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Pirmdien šis skaitlis bija 383,3. Ņemot vērā paš­reizējos rādītājus, to nevarētu sasniegt pat vasaras otrajā pusē.

Tikmēr skolēni tiekas mēģinājumos, pedagogi intensīvi strādā. Visi gatavojas svētkiem, nezinot, vai tie būs un kādi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi