Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tradīcija – cienīt prezidentu

Druva
23:00
08.10.2007
9

Nedēļa Latvijā

Sabiedrībai patīk Zatlers. Valsts prezidentu Valdi Zatleru pozitīvi vai daļēji pozitīvi vērtē 50,2 procenti, bet negatīvi vai daļēji negatīvi – 19,8 procenti aptaujāto, secināts „Latvijas faktu” veiktā aptaujā, ko nedēļas nogalē publicējis laikraksts „Diena”. Vairāk nekā 26 procenti prezidenta darbu vēl nevar novērtēt. 15. oktobrī aprit simts dienas kopš V.Zatlera stāšanās prezidenta amatā, savukārt šī paša uzņēmuma vasaras mēnešos veiktā aptaujā atklāts, ka vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju nav viedokļa par prezidentu, bet pozitīvi vai daļēji pozitīvi viņu vērtēja mazāk nekā 30 procenti aptaujāto.

„Valdis Zatlers ir kļuvis pazīstamāks — šis amats tiek cienīts un tas arī dara savu darbu,” avīzei sacīja „Latvijas faktu” direktors Aigars Freimanis, kurš, līdzīgi kā citi šajās dienās aptaujātie politikas vērotāji, norāda, ka būtiskas kļūdas prezidents līdz šim nav pieļāvis.

To, ka prezidenti vienmēr ir bijuši populāri, nosaka tas, ka sabiedrība šo amatu un tā turētājus godā. A.Freimanis atminas, ka līdzīgu ainu savulaik atklājis arī bijušā prezidenta Gunta Ulmaņa reitings, kurš pat bijis labākās pozīcijās, jo viņa ievēlēšanu nav pavadījis kritiski vērtēts ievēlēšanas fons.

Baida ar Saeimas atlaišanu. Ja, pieņemot budžetu nākamajam gadam, netiks ņemtas vērā arodbiedrību prasības, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) draud panākt Saeimas atlaišanu. Arodbiedrību neapmierinātību raisa tas, ka valdība grasās iesaldēt algas un atkāpjas no iepriekšējiem solījumiem saistībā ar plānoto algu palielinājumu.

Šie izteikumi ir ieguvuši gana plašu rezonansi masu saziņas līdzekļos, tomēr tie vairāk uztverami kā politisko diskusiju veids, nevis reāla iespēja pirms termiņa tikt pie jaunas Saeimas. Lai izpildītu Saeimas atlaišanas sarežģītos priekšnoteikumus, spēka pietiks tikai pašiem uzņēmīgākajiem.

Satversme paredz, ka tiesības atlaist Saeimu ir tikai prezidentam, tāpēc Saeimas atlaišanas kārotājiem par savu vēlmi vispirms jāpārliecina valsts augstākā amatpersona. Šonedēļ pie valdības ēkas notiks LBAS rīkots pikets, tomēr, ņemot vērā Saeimas atlaišanas iespēju, piketu drīzāk derēja rīkot pie prezidenta pils. Tomēr jau tagad zināms, ka 17. oktobrī arodbiedrības tiksies ar prezidentu, lai pārrunāti savas sāpes.

Tā kā pagaidām vēl neizskatās, ka tauta postos uz revolūciju un V. Zatlers būtu gatavs tik darbīgi atbalstīt arodbiedrību prasības, pastāv lielāka iespēja, ka nevis tiks atlaista Saeima, bet gan sabruks valdība. Dažu koalīcijas partneru attiecībās laiku pa laikam dzirdams pa kādam strīdam. Pēdējais bija tēvzemiešu neizpratne par to, ka pagājušajā nedēļā notikušajās Nacionālās

radio un televīzijas padomes locekļu vēlēšanās tika ievēlēti nevis viņu, bet opozīcijas spēku kandidāti. Arī inflācijas apstākļos apsveicamā apņemšanās sastādīt nākamā gada budžetu ar viena procenta pārpalikumu apsveicama, taču vienlaikus rada spriedzi koalīcijas attiecībās par to, kuram inflācijas apkarošanas dēļ jāatsakās no līdzekļiem. Nedēļa pasaulē

Ukrainā uzvar rietumnieciskie spēki.</b. Pagājušajā nedēļā paziņotie Ukrainas parlamenta ārkārtas vēlēšanu rezultāti ir pārveidojuši Ukrainas politiskās dzīves akcentus, ļaujot „oranžās revolūcijas” sabiedrotajiem – Jūlijai Timošenko un Viktoram Juščenko – kopīgi izvirzīties vadībā un izteikt apņemšanos veidot valdību. Tādējādi „oranžie” spēki varētu atņemt varu Viktora Janukoviča vadītajai Reģionu partijai, kas pēdējos mēnešus bija pie varas un kuras mēģinājumi vēl vairāk nostiprināt savu kontroli parlamentā lika V.Juščenko atlaist parlamentu un vienoties ar politiķiem par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu. Lai gan kopvērtējumā Reģionu partija savāca vairāk par citām – 34,3 procentus balsu, tomēr J.Timošenko blokam (30,76 procenti) un V.Juščenko „Mūsu Ukrainai” (14,19 procenti) saprašanās gadījumā pastāv iespēja izveidot valdošo koalīciju.

V.Juščenko, kura revolūcijas laika draudzība ar J.Timošenko pāraugusi politiskā konkurencē, tomēr sola J.Timošenko iespēju vēlreiz kļūt par ministru prezidenti un ir pavēstījis, ka rietumnieciski noskaņoto spēku starpā nu panākta vienprātība par darāmajiem darbiem valdības sastādīšanai.

Viens no steidzamiem jaunās valdības uzdevumiem būtu pieņemt ekonomiskās attīstības programmu, tādējādi apturot cenu kāpumu, līdzsvarot tās ar iedzīvotāju ienākumiem. Pēdējo mēnešu laikā Ukrainas parlaments bija praktiski lemtnespējīgs tur pastāvošo nesaskaņu dēļ starp „oranžajiem” un prokrieviskajiem spēkiem, kuru laikā konkurenti vairāk domāja, kā nomelnot konkurentus un nepakļauties to iniciatīvām, nevis gādāt par valsts attīstību.

Jaunievēlēto parlamentu sagaida jaunas problēmas. Krievijas “Gazprom” otrdien paziņoja, ka Ukraina par gāzes piegādēm ir parādā 1,3 miljardus ASV dolāru. Ja šī summa oktobrī netiks samaksāta, “Gazprom” apturēs gāzes piegādes Ukrainai, caur kuras cauruļvadiem tranzītā tiek nogādāti 80% Krievijas gāzes piegāžu Rietumeiropai. Savukārt prezidents Viktors Juščenko trešdien paziņoja, ka ne Ukraina, ne valsts gāzes kompānija “Naftogaz” nav neko parādā Krievijas gāzes koncernam “Gazprom”. Strīdu risināt sola palīdzēt Eiropas Savienība.

Abas Korejas grib mieru. Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas līderi Kims Čen Irs un Ro Mu Hjuns parakstījuši deklarāciju, kurā aicina noslēgt pastāvīgu miera līgumu starp abām valstīm, kuras joprojām formāli atrodas karastāvoklī. Korejas karš noslēdzās 1953. gadā ar pamieru.

Deklarācijā pausta abu Koreju vienprātība, ka spēkā esošais pamiers ir jāaizstāj ar pastāvīgu miera līgumu. Pie viena tika ierosināts rīkot trīspusēju vai četrpusēju galotņu tikšanos, lai šādu līgumu noslēgtu. Iesaistīto valstu starpā, visticamāk, būs Ķīna un ASV. ASV puse gan norādījusi, ka runāšana ar Ziemeļkoreju būs iespējama tikai pēc tam, kad šī valsts atteiksies no kodolieroču izstrādes programmas, ziņo aģentūra „Reuters”. Tomēr šis varētu būt tikai laika jautājums, jo Phenjana devusi solījumu līdz gada beigām slēgt visus kodolreaktorus.

Tāpat abas puses konceptuāli vienojušās par dzelzceļa kravu pārvadājumiem tuvākajā nākotnē, panākta vienošanās arī ieguldījumu jomā: kopīgi tiks celts kuģu būvēšanas komplekss, kā arī izstrādātas derīgo izrakteņu raktuves.

Dienvidkorejas prezidents Ziemeļkorejas galvaspilsētā Pjenjanā ieradās mēneša sākumā, un viņu priecīgi sagaidīja ziemeļkorejieši. „Es šķērsoju šo aizliegto sadalīšanas līniju,” pārkāpis 80 centimetrus plato dzelteno līniju, kas sadala abas valstis, sacīja Ro Mu Hjuns. „It kā nekas nav redzams, taču šī līnija ir siena, kas mūsu tautu sadalījusi pusgadsimtu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi