Atverot datoru ar vēlmi ielūkoties kādā tīmekļa ziņu portālā vai uzrakstīt vēstuli, uz ekrāna ne lūgti, ne aicināti rindojas intriģējoši un reizē kaitinoši baismīgi virsraksti. Kādas katastrofas Zemi sagaida 2022.gadā, kāda vēl baismīgāka slimība, kas pārņems pasauli, uguns lietus, nelaime Francijā un tā tālāk. Skat tik, sarosījušies senie pareģi un viņu sabiedrisko attiecību speciālisti “augšāmcēlāji”, ik gadus tulkojot aizplīvurotos brīdinājumus miglainās četrrindēs, atdzīvinot un pielāgojot situācijai simtgadīgas teikas un nostāstus.
Nav omulīgi, ja sērgas laikā, papildu ikdienas ne pārāk pozitīvajām ziņām ekrānu aizņem vēstījums par to, ko reiz teicis Volfs Mesings, par ko simts gadu uz priekšu brīdinājusi bulgāru gaišreģe Vanga, ko, vairāku gadsimtu nākotnē ielūkojoties, dainojis Nostradams, ko pulciņš Šveices astrologu un gada nogalē uz rituālu sanākušie Peru šamaņi. Jā, un, protams, ko, viltīgi smaidot, sola uzņēmējs un IT guru Bils Geitss…
Tomēr – labāk šausmīgas beigas nekā nebeidzamas šausmas. Ja prognozes būtu ticamas, varbūt ļaudis pasaulē mazāk ciestu no nelaimēm, jo vienmēr kāds iepriekš brīdinātu. Taču prognozes nepiepildās vai arī viss notiek citādi. Jāatceras, ka daži prot labi pelnīt uz daudzu citu nelaimes.
Brīdinājumi, ka cilvēci sagaida slimības, bads un ūdens trūkums, nav nekāds pārsteigums. Jau gadu tūkstošiem epidēmijas nāk un iet, dabas katastrofu dažādos zemeslodes reģionos ir pietiekami. Vēsturē nav zināmi absolūta miera un drošības gadi, tādēļ šo ļoti vispārināto “pareģojumu” vai prognozi varētu izteikt daudzi, kam ir pietiekama dzīves pieredze un zināšanas.
Pieņemu, ka ļoti daudzus Latvijas iedzīvotājus, it īpaši tos, kuru ikdiena un iztika saistīta ar dārzkopību un lauksaimniecību, vairāk interesē laikapstākļu prognozes, ziemas temperatūras, pavasara plūdu iespējamība, vasaras lietus vai sausums.
Attiecībā uz 2022.gada ziemu meteorologi min vairākus scenārijus – gan mērenu ziemu, lietainu pavasari un kopumā mitrāku gadu, kā arī ekstrēmu salu februārī no Arktikas un kopumā visu gadu aukstāku nekā iepriekšējie.
Daudz patīkamāk par globālo briesmu draudiem ir atrast universālo un jebkuram no ķīniešu kalendāra gadiem piemērojamo vēstījumu, ka “veiksme Tīģera gadā sagaida, pirmkārt, tos, kuri nemitīgi apgūst ko jaunu, nebaidās apgūt jaunas prasmes un spert soli pretī nezināmajam”.
Labās ziņas uzmundrina. Lūk, astrologs Jānis Bēniķis 2022.gadu sola nedaudz interesantāku un prognozējamāku par aizvadīto, apgalvojot, ka šķietami nekādi jauni pārsteigumi nav gaidāmi.
Savukārt astrologs Kristaps Baņķis iedrošina turpmākos piecus gadus uz apkārt notiekošo raudzīties ar bērnišķu ziņkāri un interesi, jo nav jau pasaules gals, bet tikai laikmeta gals, kurā mums ir tas gods piedalīties.
Komentāri