Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Televīzija bez labām ziņām

Druva
23:00
19.05.2008
6

Pagājušajā nedēļā Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) uz tikšanos bija uzaicinājusi Latvijas televīzijas ģenerāldirektoru Edgaru Kotu, lai iztaujātu viņu par televīzijas darbu un izteiktu viedokli par to, kas un kā jārāda.

Deputātiem īpaši interesēja, kamdēļ televīzija tik daudz rāda ziņas par slikto, nevis par labo, it īpaši par labajiem darbiem, ko veic politiķi. Viņus var saprast, jo nav neko patīkami, ja visās malās rāda un stāsta, cik politiķi ir slikti un ka atkal nav izdarījuši vai arī ko aplamu ir izdarījuši. Lai gan politiskajā vidē pie mums ir pieņemts uz pārmetumiem nereaģēt un pretoties līdz pēdējam, masu saziņas līdzekļu uzmanības spiediens tomēr ir smags.

Kā jau tas šādās reizēs ierasts, citi masu saziņas līdzekļi un jomas speciālisti sāka saukt, ka šāda izsaukšana ir cenzūras mēģinājums. Arī šis viedoklis ir saprotams. Nav pieļaujama situācija, ka šaura Latvijas iedzīvotāju grupa slepus ietekmē masu saziņas līdzekli, kamēr vairumam — pārējiem pilsoņiem — jāskatās televīzija, ko daži spēcīgākie ietekmējuši. Būtu tikai apsveicami, ja plašāks cilvēku loks varētu iesaistīties televīzijas un citu masu saziņas līdzekļu satura veidošanā, nosakot tēmas, par ko vajag stāstīt, kā arī izvērtējot rezultātu. Tā būtu īsteni sabiedriska televīzija, uz kādas statusu formāli pretendē arī LTV.

NDK priekšsēdētājs Dzintars Jaundžeikars norāda, ka LTV ietekmē sabiedrības noskaņojumu, savukārt no tā esot atkarīga valsts drošība. Ja

tas ir

pietiekams

paskaidrojums, lai sniegtu norādījumus, ko, kā un par ko LTV stāstīt, šādām vizītēm pie deputātiem būtu jāpakļauj visu Latvijas masu saziņas līdzekļu vadītāji. Ko tādu vismaz skaļā balsī neviens nepieprasa, bet LTV no politiķu ietekmes paglābties nespēj.

LTV ir statusa problēmas. Tā uzskata sevi par sabiedrisko televīziju, un tas nozīmē satura veidošanu sabiedrības interesēs. Taču prakse, ka politiķiem pārlieku interesē televīzijas saturs un tie tiešā vai netiešā veidā (piemēram, palīdzot vai nepalīdzot ar telpām, tehniku, finansēm) mēģina to ietekmēt, vairāk ir raksturīgi valsts televīzijai. Un, ja neviens neapstrīdētu to, ka LTV ir jābūt valsts televīzijai, nebūtu nekādu problēmu. Privāto masu saziņas līdzekļu īpašnieki var noteikt, kādu saturu un kad rādīt, arī Cēsu dome savā laikrakstā stāsta par sevi to, ko paši vēlas. Tāpat arī valsts, ja tai piederētu televīzija, varētu to kontrolēt no rīta līdz vakaram. Sabiedriskā masu saziņas līdzekļa loma ir cita — bet ko rādīt sabiedriskajā televīzijā? Cik no labā un cik no sliktā? Nav jau tāda mēra, kas pateiktu pareizo, realitātei atbilstošo sadalījumu.

Jautājums par negatīvajām ziņām ir vecs kā paši masu saziņas līdzekļi. Arī Latvijā ne reizi vien žurnālistiem pārmesta tiekšanās pēc negatīvā, pēc sensācijām, tādējādi radot iespaidu, ka viss ir slikti. Taču redakcijām ir tiesības veidot tādu saturu, kādu publika ir gatava pieņemt. Vienīgā regulācija var būt pašregulācija, pielāgojoties masu saziņas līdzekļu videi un priekšstatiem par publikas vajadzībām un vēlmēm. Šī ideja arī ir problemātiska, jo publika ne vienmēr vēlas to, ko tai, kā domājams, vajag. Kultūras raidījumu vietā vairums skatītāju izvēlas seriālus, analītisko pārraižu vietā — filmas ar šaušanu un kaušanos.

Sliktās ziņas masu saziņas līdzekļu saturā ir un būs. Lai kādi būtu to ilgtermiņa efekti, publikai tādu saturu pārdot ir vieglāk. Šādas ziņas arī labāk atbilst ļaužu gaidām par to, kas būtu stāstīšanas un rādīšanas vērts. Ja Valsts prezidents viesojas kādā pilsētā, tas interesē tikai Valsts prezidentu un šīs pilsētas iedzīvotājus. Savukārt, ja narkomāns cilvēku zvērīgi sagriež, tad tas ar savu neparastumu uz mirkli piesaista lielāku interesei. Šī loģika gan nenozīmē, ka slikto ziņu problēmas nav. Problēmu ir ļoti daudz, taču situācijā, kad žurnālistiem redakcijās ir jāstrādā kā strādniekiem pie virpas, taisot vienu sižetu vai rakstu pēc otra, neko labāku nevar gaidīt — saturs ir tāds, kāds tas veidojas pašreizējā vidē. Savukārt, ja žurnālisti varētu atļauties nedēļām vai pat mēnešiem strādāt pie viena materiāla, iznākums, iespējams, vairs nebūtu mērāms „labā” vai „sliktā” kategorijās.

Diskutējot par to, gan nākas atdurties pret atskārsmi, ka nav jau daudz cilvēku, kas par to būtu gatavi maksāt. Un te mēs nonākam pie tā, kāpēc vispār vajadzīgi sabiedriskie masu saziņas līdzekļi — tāpēc, ka tie nestrādā ar komerciālu aprēķinu un par savas darbības pamatu var izvirzīt noteikta līmeņa un veida satura radīšanu, kas saistošs plašām sabiedrības grupām. Satura veidošanu nosaka nevis vadības subjektīvs priekšstats, bet skaidri un visiem pieejami kritēriji par to, kas un kā jārāda un kāpēc.

Tomēr tie, kas šos kritērijus veido, nedrīkst būt politiķi, citādi sanāks tā, ka paši dej uz skatuves, paši ir izrādes režisori un paši pēcāk zālē aplaudē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi