Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Televīzija bez labām ziņām

Druva
23:00
19.05.2008
14

Pagājušajā nedēļā Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) uz tikšanos bija uzaicinājusi Latvijas televīzijas ģenerāldirektoru Edgaru Kotu, lai iztaujātu viņu par televīzijas darbu un izteiktu viedokli par to, kas un kā jārāda.

Deputātiem īpaši interesēja, kamdēļ televīzija tik daudz rāda ziņas par slikto, nevis par labo, it īpaši par labajiem darbiem, ko veic politiķi. Viņus var saprast, jo nav neko patīkami, ja visās malās rāda un stāsta, cik politiķi ir slikti un ka atkal nav izdarījuši vai arī ko aplamu ir izdarījuši. Lai gan politiskajā vidē pie mums ir pieņemts uz pārmetumiem nereaģēt un pretoties līdz pēdējam, masu saziņas līdzekļu uzmanības spiediens tomēr ir smags.

Kā jau tas šādās reizēs ierasts, citi masu saziņas līdzekļi un jomas speciālisti sāka saukt, ka šāda izsaukšana ir cenzūras mēģinājums. Arī šis viedoklis ir saprotams. Nav pieļaujama situācija, ka šaura Latvijas iedzīvotāju grupa slepus ietekmē masu saziņas līdzekli, kamēr vairumam — pārējiem pilsoņiem — jāskatās televīzija, ko daži spēcīgākie ietekmējuši. Būtu tikai apsveicami, ja plašāks cilvēku loks varētu iesaistīties televīzijas un citu masu saziņas līdzekļu satura veidošanā, nosakot tēmas, par ko vajag stāstīt, kā arī izvērtējot rezultātu. Tā būtu īsteni sabiedriska televīzija, uz kādas statusu formāli pretendē arī LTV.

NDK priekšsēdētājs Dzintars Jaundžeikars norāda, ka LTV ietekmē sabiedrības noskaņojumu, savukārt no tā esot atkarīga valsts drošība. Ja

tas ir

pietiekams

paskaidrojums, lai sniegtu norādījumus, ko, kā un par ko LTV stāstīt, šādām vizītēm pie deputātiem būtu jāpakļauj visu Latvijas masu saziņas līdzekļu vadītāji. Ko tādu vismaz skaļā balsī neviens nepieprasa, bet LTV no politiķu ietekmes paglābties nespēj.

LTV ir statusa problēmas. Tā uzskata sevi par sabiedrisko televīziju, un tas nozīmē satura veidošanu sabiedrības interesēs. Taču prakse, ka politiķiem pārlieku interesē televīzijas saturs un tie tiešā vai netiešā veidā (piemēram, palīdzot vai nepalīdzot ar telpām, tehniku, finansēm) mēģina to ietekmēt, vairāk ir raksturīgi valsts televīzijai. Un, ja neviens neapstrīdētu to, ka LTV ir jābūt valsts televīzijai, nebūtu nekādu problēmu. Privāto masu saziņas līdzekļu īpašnieki var noteikt, kādu saturu un kad rādīt, arī Cēsu dome savā laikrakstā stāsta par sevi to, ko paši vēlas. Tāpat arī valsts, ja tai piederētu televīzija, varētu to kontrolēt no rīta līdz vakaram. Sabiedriskā masu saziņas līdzekļa loma ir cita — bet ko rādīt sabiedriskajā televīzijā? Cik no labā un cik no sliktā? Nav jau tāda mēra, kas pateiktu pareizo, realitātei atbilstošo sadalījumu.

Jautājums par negatīvajām ziņām ir vecs kā paši masu saziņas līdzekļi. Arī Latvijā ne reizi vien žurnālistiem pārmesta tiekšanās pēc negatīvā, pēc sensācijām, tādējādi radot iespaidu, ka viss ir slikti. Taču redakcijām ir tiesības veidot tādu saturu, kādu publika ir gatava pieņemt. Vienīgā regulācija var būt pašregulācija, pielāgojoties masu saziņas līdzekļu videi un priekšstatiem par publikas vajadzībām un vēlmēm. Šī ideja arī ir problemātiska, jo publika ne vienmēr vēlas to, ko tai, kā domājams, vajag. Kultūras raidījumu vietā vairums skatītāju izvēlas seriālus, analītisko pārraižu vietā — filmas ar šaušanu un kaušanos.

Sliktās ziņas masu saziņas līdzekļu saturā ir un būs. Lai kādi būtu to ilgtermiņa efekti, publikai tādu saturu pārdot ir vieglāk. Šādas ziņas arī labāk atbilst ļaužu gaidām par to, kas būtu stāstīšanas un rādīšanas vērts. Ja Valsts prezidents viesojas kādā pilsētā, tas interesē tikai Valsts prezidentu un šīs pilsētas iedzīvotājus. Savukārt, ja narkomāns cilvēku zvērīgi sagriež, tad tas ar savu neparastumu uz mirkli piesaista lielāku interesei. Šī loģika gan nenozīmē, ka slikto ziņu problēmas nav. Problēmu ir ļoti daudz, taču situācijā, kad žurnālistiem redakcijās ir jāstrādā kā strādniekiem pie virpas, taisot vienu sižetu vai rakstu pēc otra, neko labāku nevar gaidīt — saturs ir tāds, kāds tas veidojas pašreizējā vidē. Savukārt, ja žurnālisti varētu atļauties nedēļām vai pat mēnešiem strādāt pie viena materiāla, iznākums, iespējams, vairs nebūtu mērāms „labā” vai „sliktā” kategorijās.

Diskutējot par to, gan nākas atdurties pret atskārsmi, ka nav jau daudz cilvēku, kas par to būtu gatavi maksāt. Un te mēs nonākam pie tā, kāpēc vispār vajadzīgi sabiedriskie masu saziņas līdzekļi — tāpēc, ka tie nestrādā ar komerciālu aprēķinu un par savas darbības pamatu var izvirzīt noteikta līmeņa un veida satura radīšanu, kas saistošs plašām sabiedrības grupām. Satura veidošanu nosaka nevis vadības subjektīvs priekšstats, bet skaidri un visiem pieejami kritēriji par to, kas un kā jārāda un kāpēc.

Tomēr tie, kas šos kritērijus veido, nedrīkst būt politiķi, citādi sanāks tā, ka paši dej uz skatuves, paši ir izrādes režisori un paši pēcāk zālē aplaudē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
12

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
48

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
44

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
48

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
50

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
42
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi