Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tā pasaulē notiek. Bet kāpēc?

Sarmīte Feldmane
09:42
21.12.2021
13

Pašausmināties jau var, lai gan tāpat zināms, ka tas neko nedos un arī nenomierinās prātu. Tikai tādam, kurš daudz ko nesaprot, nav ne ekonomists, ne gudru lietu analītiķis vai nākotnes pareģis, domas nospiež. Nesaprotamais ļauj galvā skraidīt dažādām sazvērestības teorijām.

Viss paliek dārgāks, kā skaidro ekonomisti – ekonomika atkopjas. Un rodas, kā saka televīzijā, neērtais jautājums, vai tad pirms pandēmijas energoresursus tērēja mazāk. Ja ekonomika tikai atkopjas, tad kas notiks, kad tā būs pavisam atguvusies un pasaules sērga būs uzvarēta? Latvijas Banka vēsta, ka, salīdzinot energoresursu cenas pērnā gada decembra beigās un šī gada decembra sākumā, naftas    cena    pieaugusi    par 46% , gāzes par 434%,  elektroenerģijas cena (Nord Pool biržas cena Latvijai) par 780%. Akciju sabiedrība “Latvijas Gāze”    jau paziņojusi, ka no 1. janvāra dabasgāzes tirdz­niecības gala tarifi mājsaimniecībām, ņemot vērā patēriņu, pieaugs no 54% līdz 93%.

Kur vien lasi – energoresursu sadārdzinājums ir    ārkārtējs un iepriekš nepieredzēts, tik lielas cenu izmaiņas tirgū nekad nav novērotas.    Dabasgāze un elektroenerģija ir sasniegušas    vēsturiskos cenu rekordus. Kāpēc? Tam taču ir kāds skaidrojums. Pa druskām lasot, var izlobīt, ka vainojama globālā politika, naftas uzņēmumi tā kompensē patēriņa kritumu, vēl kāds spriež, ka Krievija nedod gāzi, cits vaino zaļo kursu. Gan jau skaidrojumā ir pa mazumiņam no katra, bet kāpēc man kā patērētājam, kā iedzīvotājam, kuru valsts ar privāto kompāniju un valsts kapitālsabiedrību starpniecību nodrošina ar gaismu un siltumu, neviens neizskaidro, kāpēc jāmaksā tik dārgi. Atbilde – tā ir visā pasaulē-    laikam gan ir izdevīgākā uz jebkuru jautājumu. Par jebko. Bet mani interesē, kāpēc tas ir tajā pasaules mazajā gabaliņā -    Latvijā. Mums taču ir tik daudz sabiedrisko attiecību, preses, korporatīvo un vēl citu speciālistu, kuru pienākums būtu saprotamā valodā izskaidrot. Ne jau tāpēc, lai, uzzinot, kāpēc šobrīd tāda situācija, kāds celtu bunti. Bet tāpēc, ka cilvēki neizprot.

Latvijā netrūkst gudru, daž­brīd, šķiet, pārgudru cilvēku. Un katrs domā, ka to, ko viņš zina, saprot, protams, zina un saprot visi. Tā nav. Tiesa gan, saziņā un skaidrojumos sabiedrībai prasme neko nepateikt ierēdņu un sabiedrisko attiecību speci­ālistu vidū ir augsti cienīta.

Klasikas cienīgs ir Ekonomikas ministrijas skaidrojums, kas izplatīts masu saziņas līdzekļos: “Lai gan rekordliels energoresursu un pakalpojumu cenu pieaugums patērētājiem negatīvi ietekmē gan mājsaimniecības, gan uzņēmumus, pašreizējos apstākļus nevar klasificēt kā enerģētisko krīzi, jo kopumā elektroapgāde tiek nodrošināta un nav apdraudēta.” Taisnība. Nav, ko iebilst.

Taču nav taisnība, ka nevienu neinteresē, kāpēc pasaulē tā notiek. Cilvēks piemērojas, spēj koncentrēties jebkurai situācijai, tikai ir jāzina, kāpēc tādā nonācis, kā kaut ko vērst par labu un kad tā beigsies. Par dārdzību dzirdami vien šausmu stāsti. Ne tikai elektrības un gāzes. Cenas mainās visam, kas ir veikalos. Pasaulē, lūk, tā notiek.

Vēlam cits citam mierpilnus Ziemassvētkus, dzīvojam tālāk. Vai vērts meklēt atbildes, klausīties gudrības par kritisko domāšanu, par uzticēšanos speciālistiem un vēl citas tēmas, ja tāpat kopējā bildē paliks balti plankumi. Laikam gan tajos jāiezīmē smaidiņi. Kā apliecinājums paša nesaprašanai un cerībai, ka kāds reiz ko izskaidros.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi