Šķiet, pavisam nesen sākās 2024. gads, bet, redz, jau esam iesoļojoši decembrī. Un gada nogale nesīs daudz svētku dienu, būs grūti atrast dienas, kad pastrādāt – vismaz oficiālās darba dienas. Kādam daudzās brīvdienas rada prieku satikt tuviniekus, savukārt tiem, kuriem nav spēcīgu Ziemassvētku tradīciju, daudzās svētku dienas var radīt pat pretēju sajūtu, jo ikdienas ritms būs apstājies, apkārt skanēs aicinājumi būt ar ģimeni, kopīgi svinēt, bet ne visiem ir tāda iespēja. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc apdomāt, vai vienmēr, lai svinētu svētkus, šī diena jānosaka kā brīvdiena.
Nule sabiedrības iniciatīvu portālā “ManaBalss.lv” savākti vairāk nekā 11 000 parakstu, lai Lāčplēša dienu pasludinātu par svētku dienu. Līdz ar to iniciatīva tiks iesniegta izskatīšanai Saeimā. Jāteic gan, ka šī nav pirmā reize, kad tāds ierosinājums ir nonācis līdz Saeimai, tomēr 11.novembris nav kļuvis par oficiālo svētku dienu.
Jautājumu vēlreiz aktualizēja vīru kopa “Vilki”, norādot, ka tā ir mūsu tautas Uzvaras diena, tāpēc tai ir jābūt svētku dienai. Vīru kopas dalībnieks Andris Balcers uzskata, ka 11.novembris, Latvijas varoņu atceres diena, pelna īpašu statusu kā valsts svētku diena, ļaujot visiem godināt brīvības cīnītājus pilnvērtīgā un vienojošā atmosfērā, un oficiāls svētku dienas statuss ne vien stiprinātu nacionālo identitāti, bet arī palīdzētu jauno paaudžu izglītošanā par Latvijas vēsturi.
Aptaujas rāda, ka daudziem Lāčplēša diena ir svarīga. Jāteic, vēl pirms desmit gadiem daudzi dienu zināja pēc nosaukuma, bet nemācēja pateikt, ko tieši atzīmējam 11. novembrī. Arī Valsts prezidents atbalsta dienas noteikšanu par oficiālu svētku dienu, rosinot apdomāt, ka, iespējams, kāda cita tāda vairs varētu nebūt. Savukārt Darba devēju konfederācija uzskata – Latvijā ir par daudz svētku dienu un būtu mazāk jāsvin, bet vairāk jāstrādā.
Latvijā ir 16 svētku dienas. Eiropā neesam starp tiem, kuriem to ir visvairāk, toties ekonomiskie rādītāji mums nav tik labi kā citviet, tādēļ Darba devēju konfederācija akcentē nepieciešamību vairāk strādāt, mazāk svinēt.
Domājot par Lāčplēša dienu, daudziem cēsniekiem un novadniekiem noteikti diena saistās ar lāpu gājienu un svecīšu likšanu Latvijas kontūrā uz Cēsu Pils parka estrādes kāpnēm, un tam daudzi tūkstoši cilvēku atvēl laiku, kaut tā nav noteikta kā oficiāla svētku brīvdiena. Tāpēc jāsecina, ka labu tradīciju ieviešanai, izglītošanai par dienas vēsturisko nozīmību nav nepieciešama oficiāla svētku diena. Man gan nav nekas pret svētku dienām, jo svinēt svētkus ar jēgu un bez steigas ir skaisti.
Komentāri