Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Svešā nauda un cita politika

Druva
00:00
11.03.2008
9

Pagājušajā nedēļā, kad žurnāls „Forbes” publiskoja jauno pasaules miljardieru sarakstu, izmaiņas pasaules bagātnieku rindās nepārsteidza. Lai gan jaunā saraksta galvgalī jaušamas pamatīgas izmaiņas, tomēr naudas jau tā bagāto ļaužu rīcībā kļūst aizvien vairāk. Tā jau tas notiek pēdējos gados, kad nav bijis pamatīgu finansiālu krīžu.

Datoru programmatūras giganta „Microsoft” dibinātājs Bils Geitss zaudējis savu pasaules bagātākā cilvēka pozīciju, ko bija ieņēmis 13 gadus pēc kārtas. Lai gan viņa bagātības, kas tiek lēstas 29 miljardu dolāru apmērā, salīdzinājumā ar pagājušo gadu augušas par miljardu dolāru, tomēr tas nav bijis pietiekami, lai izturētu bagātības pieauguma konkurenci.

Pasaulē bagātākais cilvēks pašlaik ir ieguldītājs Vorens Bafets, kura bagātība novērtēta 31 miljarda dolāru apmērā. Otrs bagātākais ir telekomunikāciju uzņēmumu īpašnieks Karloss Slims, kam pieder 30 miljardi dolāru.

Zīmīgi, ka V.Bafetam izdevās kļūt par pasaulē bagātāko cilvēku par spīti tam, ka 2006. gada jūnijā viņš paziņoja par 85 procentu savas bagātības nodošanu Bila un Melindas Geitsu fondam, lai naudu lietotu labdarības nolūkiem. V.Bafetam piederošās holdinga kompānijas „Berkshire Hathaway” akciju cena ir augusi tik strauji, ka, neskatoties uz savu dāsnumu, V.Bafeta ienākumi, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir palielinājušies par pieciem miljardiem dolāru.

Kādas ir galvenās tendences? Pēdējo četru gadu laikā pasaules bagātnieku īpašumi ir gandrīz dubultojušies. Pašlaik pasaulē ir 1 125 miljardieri, viņiem kopā pieder 2 200 miljardi dolāru. Miljardieru visvairāk ir ASV – 469, kopā kontrolē 800 miljardus dolāru. Pasaulē otrā šajā ziņā ir Krievija – 87 miljardieri.

Par lielām naudas summām fantazēt un skaitīt banknotes citu kontos gandrīz allaž ir patīkami. Tomēr no šiem datiem der izdarīt arī secinājumus – kas notiek ar pasaules ekonomiku un kādā veidā jaušama aizvien lielāka noslāņošanās? Taisnības labad gan jāteic, ka bez plašākiem pētījumiem secinājumu vietā sanāk tikai pretrunīgi minējumi, ko šie astronomiskie naudas apjomi varētu nozīmēt.

No kurienes rodas nauda miljardieru kabatās? Vai pie viņiem aizplūst pārējo cilvēku nauda un šie 1 125 miljardieri kļūst bagātāki uz citu rēķina? Varbūt pasaulē vienkārši pieaug bagātība (nevis papīriņi, ko dēvē par naudu), tai skaitā valstu kopprodukts?

Lai arī cik mēs būtu optimistiski par bagāto cilvēku bagātības pieaugumu kā viņu pašu darīšanu, kapitālisms tomēr nenovēršami ietekmē resursu un citu bagātību nevienmērīgu sadali valstī. To uzskatāmi parāda gan aizvien kuplākais miljonāru skaits, gan aizvien vairāk smalko mašīnu un smalko veikalu tepat Latvijas ielās. Šis spožums ir mānīgs, tam nav nekādas saistības ar vispārēju labklājības pieaugumu.

Pagājušā gadsimta sākumā itāliešu ekonomists Vilfredo Pareto izklāstīja tā dēvēto 20/80 likumu jeb Pareto principu, kas nozīmē: 20 procentiem indivīdu pieder 80 procenti resursu. Šo sakarību viņš bija konstatējis resursu sadalē Itālijā, tomēr lielā nevienmērība, lai gan ne vienmēr precīzi tāda, darbojas arī daudzās citās vietās un jomās.

Pasaules bagātību sadalē Pareto princips aizvien vairāk radikalizējas. Tas nozīmē, ka resursus kontrolējošo cilvēku skaits samazinās, taču viņu kontrole palielinās. 2001. gadā vienam procentam bagātāko amerikāņu piederēja 33,4 procenti privāti kontrolēto bagātības. Nākamajiem 19 procentiem bagātāko — 51 procents, atlikušajiem 80 procentiem — 15,5 procenti. Bagātību apmērs, ko kontrolē procents, pēdējos gados nedaudz sarucis, turpretim nākamo 19 procentu kontrole ir palielinājusies uz pārējo 80 procentu cilvēku rēķina.

ASV bagātību koncentrācijas ziņā ir viena no pasaules līderēm (līdere ir Šveice, tur desmit procentiem bagāto pieder vairāk nekā 70 procentu bagātības). Tendence bagātībai koncentrēties citās pasaules valstīs gan saglabājas, tomēr nav tik izteikta. Somijā 2001. gadā desmit procenti kontrolēja „tikai” 42,3 procentus, Vācijā — 44,4 procentus bagātību. Par Latviju man ziņu nav, tomēr nav iemesla domāt, lai mūsu visai labējā politika, kas sekmē brīvā tirgus attīstību un valsts neiejaukšanos, neveicinātu līdzīgas noslāņošanās tendences.

Katru reizi, kad kāds atkal saskaitīs pasaules miljardierus vai Latvijas miljonārus, atcerēsimies, ka šī nauda jau neglabājas seifā, tā strādā un tiek likta lietā. Naudai līdz zināmai robežai ir kāda saistība ar laimes izjūtu, bet lielai naudai vairs ne. Lielai naudai ir saistība ar ietekmi un spēju iegūt to, ko liela daļa sabiedrības uzskata par vērtību; nauda ir vara. Jo lielāka noslāņošanās, jo vājāka demokrātija vairākuma valdīšanas izpratnē. Noslāņojoties vara pieder mazākumam, kas kontrolē vairumu resursu. Par to derētu atcerēties pārdzimstošajiem politiķiem jaunu partiju dibināšanas jutīs, kad netrūkst skaistu vārdu par jauno pasauli, ko nu atkal kārtējo reizi celsim — citādi no jaunajām bezvārda partijām sanāks tā pati vecā, nevis cita politika.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi