Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Stress ir bieži sastopama parādība darba vietā

Jānis Gabrāns
11:12
01.10.2019
38

Valsts darba inspekcija (VDI) šonedēļ uzsāka tematisko,informatīvo kampaņu darba aizsardzībā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību psihoemocionālajiem darba vides riska faktoriem, tai skaitā stresam darbavietās.

Mūsdienās vai katrs savā darbā saskaras ar stresu jeb, kā speciālisti to dēvē, – psihoemocionālajiem vai psihosociālajiem darba vides riska faktoriem. Šie jēdzieni raksturo ļoti plašu dažādu situāciju un faktoru kopumu, kas spēj nodarbinātajiem radīt psiholoģisku, sociālu un fizisku kaitējumu. Piemēram, darba laika deficīts, nespēja ietekmēt darba procesu, darbs izolācijā, paaugstināta atbildība, vardarbība un citi.
Ir atzīts, ka gandrīz trešdaļa Eiropas Savienības valstu iedzīvotāju cieš no stresa darbā. Tas būtiski ietekmē ne tikai personu veselību, bet arī organizāciju un valstu ekonomiku labklājību. Arī VDI darba devēji un darbinieki vēršas ar jautājumiem par psiho­emocionālajiem riskiem darbavietās. Biežākie saistīti ar sliktu savstarpējo komunikāciju un emocionālo vardarbību no kolēģu un vadības puses.

“Cēsu ģimenes centra” psiholoģe, supervizore Inga Jur­ševska atzīst, ka stress darbavietā šobrīd tiešām ir ikdienišķa lieta: “Protams, ir jautājums, cik no šiem stresa faktoriem izskan skaļi, cik tiek mēģināts paturēt uzņēmuma iekšienē, cik pats cilvēks paglabā sevī. Jo vairāk par to runā, jo vairāk cilvēki beidzot gatavi atklāt, mēģinot ko mainīt.”

Neskatoties uz to, ka psihoemocionālo darba vides risku negatīvā iedarbība var radīt veselības traucējumus un būtiski pazemināt dzīves kvalitāti, sabiedrībā psiho­emocionālo risku izraisītie sarežģījumi darbavietās tiek ignorēti un slēpti, cerot, ka tie izzudīs paši no sevis. Ir skaidrs, ka cilvēks sevī šo stresu glabāt nedrīkst, tas var novest pat pie smagām sekām.

I. Jurševska gan velk paralēles ar saaukstēšanos: “Kad piemetas ies­nas, cilvēks domā, ka tūlīt pār­ies, vien nedaudz jāpaciešas. Līdzīgi arī psihosociālo risku sakarā cilvēki vispirms cenšas iekšēji kaut ko pārdomāt, nolikt malā. Varbūt labākajā gadījumā apspriežas ar kolēģi, ar kuru tuvākas attiecības. Iespējams, kādreiz tas palīdz, spriedzes situācijas beidzas, bet citkārt pārmaiņas nenotiek. Tad cilvēkam ir divas izvēles: samierināties, turpināt iet uz darbu un izturēt spriedzi vai varbūt tomēr aktīvāk meklēt, kā situāciju mainīt.

Pieredze, supervīzijās strādājot ar vidējā līmeņa vadītājiem, liek runāt par diviem faktoriem, kas izraisa psihosociālo risku. Vieni ir ārējie, objektīvie faktori, kas saistīti ar pārmaiņām darbavietā, funkciju pārdali, reorganizāciju, arī telpu maiņu. Otrs faktors ir attieksme un attiecības ar kolēģiem un vadību.

No stresa nav pasargāts ne darbinieks, ne vadītājs. Svarīgi, cik vadītājs prot sabalansēt darba uzdevumus un rezultātus ar cilvēku apmierinātību darba vidē. Ir vadītāji, kam galvenais ir darba rezultāts, viņiem vienalga, kas notiek kolektīvā, un ir vadītāji, kuri emocionāli pārdzīvo, ja darba vidē ir nelabvēlīga gaisotne, ja ir aprunāšana, intrigas, neskaidra komunikācija. Tiesa, tas nepadara viņu situāciju vieglāku, jo ne vienmēr viņš var ietekmēt attiecības starp padotajiem.

Vadītāja atbildība būtu pietiekami skaidri formulēt, izskaidrot, pamatot prasības, kāpēc jādara tieši tā, jo tas samazinās spriedzi, kas var uzvirmot situācijās, kad darbinieki nezina, ko no viņiem gaida. Jo neskaidrākas prasības, jo lielāka iespējamība, ka kolektīvā kaut kas var sākt vārīties.
Ir gadījumi, kad neliela kolektīva vadītājs visu laiku ticis ar savējiem galā, miermīlīgā veidā sarunājot, pārrunājot, bet, kolektīvam izaugot lielākam, kopiena nav tik aptverama, rodas problēmas. Tāpēc vadītājam jāmeklē jauns veids, kā komunicēt, kā iezīmēt robežas, prasības. Jo lielāks kolektīvs, jo situācija nestabilāka, un tas darvas piliens var atstāt būtiskas sekas. Tāpēc blakus skaidrai komunikācijai jābūt arī skaidrām, nepārprotamām robežām par atbildību.

Vadītājam jājūt kolektīvs, bet darbiniekiem, jūtot, ka kolektīvā kaut kādi procesi virzās nepareizi, jāiet pie vadītāja un jārunā. Protams, viņiem svarīgi zināt, ka ir jēga runāt, otrkārt, jāsaņem drosme to darīt.

Taču ikvienam svarīgi atcerēties, ka ar stresu jātiek galā, pretējā gadījumā tas var atstāt sekas, pat smagas sekas uz veselību. Stress ietekmē visas orgānu sistēmas, gribam to vai ne. Tas strādā ar lielu jaudu, ilgtermiņā atņemot spēku un enerģiju.

Gados jauni cilvēki to risina vienkārši – aizejot no darba. Jā, viņiem šajā gadījumā būs izdevies izvairīties no lielākiem konfliktiem, risinājuma meklēšanas, bet, no otras puses, viņi nedabū pieredzi, kā ir iet šādām problēmām cauri, cenšoties rast risinājumu. Un piedzīvot sajūtu, ka ar savu spēku, savu teikšanu, savu rīcību iespējams lietas mainīt un turpināt esošo darbu, bet ar lielāku sapratni un atbalstu no citu puses.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
15
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi