Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Starptautiskā Dzimtās valodas diena

Anna Kola
10:20
24.02.2023
37

21.februāris – Starptautiskā dzimtās valodas diena! Latviešu valodas saknes meklējamas vēl gadsimtiem ilgi pirms idejas par Latviju kā valsti.

Mūsu tautas valoda ir mūsu identitātes pamats un valstiskuma kodols. Tā ir Latvijas pamatvērtība. Latviešu valoda ir dzimtā valoda ap pusotram miljonam cilvēku pasaulē, no tiem lielākā daļa dzīvo tepat, Latvijā. Latviešu valodā runā ap 350 000 mūsu tautiešu ārzemēs, taču kā otro valodu to pārzina un lieto ap pusmiljons cilvēku.

Salīdzinājumam ‒ pasaulē ir vien aptuveni 200 valodu, kuru runātāju skaits sasniedz miljonu cilvēku. Teju pusei jeb ap 3000 pasaules valodām runātāju skaits nepārsniedz tūkstoš cilvēku. Lie­lākā daļa no šīm valodām ir uz izmiršanas robežas. Katru mēnesi pasaulē izzūd vairākas valodas un līdz ar tām ‒ šo valodu pārstāvētais kultūras mantojums. Mūsu valoda spējusi izturēt gadsimtu pārbaudījumus un pastāvēt. Va­lod­nieks, Latvijas Universitātes profesors Andrejs Veisbergs saka: “Latviešu valodas saknes rakstos fiksētas jau 16. gadsimta sākumā, tomēr pirmā oficiālā ideja par latviešu valodu kā valsts valodu radās pirms simt gadiem, un tikai 1932. gadā latviešu valoda tika atzīta par oficiālu valsts valodu. Tāpat kā Latvijas valsts, arī valoda šo gadu laikā ir gājusi cauri periodiem, kas valodniekiem šodien liek teikt – brīnums, ka latviešu valoda vispār ir izdzīvojusi.”

Lai arī kopumā latviešiem šķiet, ka mūsu valodai ir droša nākotne, domas par to arī dalās. Pēdējo pāris gadu laikā diezgan bieži dzirdētas dažādu speciālistu, izglītības nozares pārstāvju vai vienkārši sabiedrībā atzītu cilvēku bažas par to, ka jaunākās paaudzes mūsu dzimtās valodas vietā sarunās ar vienaudžiem un arī sazinoties rakstiski, izvēlas svešu zemju valodas, visbiežāk angļu valodu.
Spēcīgs pamats mūsu valodas ilgajai pastāvēšanai ir latviešu tautasdziesmas, jo mūzika, sevišķi kora dziesmu formā, un ar dai­nām par pamatu dziesmu tekstam ir viens no latviešu kultūras stūr­akmeņiem. Šī pavasara ieskaņā ļoti daudziem ir liels satraukums un kolektīvās biedrošanās prieks par gaidāmajiem Dziesmu un deju svētkiem.

Dziesmas un muzikālais mantojums gan nav vienīgais, ar ko latviešu tautai lepoties un kā turpināt valodas dzīvotspēju nākotnē. Rakstiskā valoda, lai arī varbūt mazāk populāra un mīļota kā kora dziesmas, mums ir gana bagāta un vērtīga. Lūk, te arī pamats bažām par valodas lietojumu jauniešu vidū. Skolotāji atzīst – lielai daļai jauniešu un bērnu ir izteikta nevēlēšanās lasīt. Grāmatu daudzveidība bērnu un pusaudžu vecuma grupām ir patiešām bagātīga, domājams, katrs noteikti var atrast kaut ko piemērotu, taču rosināt lasīt ir grūti.

Lielas pārmaiņas valodas lietojumā nesis tehnoloģiju laikmets. Visvairāk izmaiņas skārušas neoficiālo rakstveida saziņu, īpaši jaunās paaudzes vidū, kas sazinās, neizmantojot diakritiskās zīmes, veido jaunus vārdu saīsinājumus. Arī glīti, skaisti rokraksti mūsdienās esot reta parādība. Valodnieku vidū valda uzskats, ka tā jau ir aizejošā pasaule. Latvijas Universitātes profesors Andrejs Veisbergs norāda: “Ja viņi raksta ar datoru, tad ir labi. Ja viņi raksta ar roku, tad ir briesmīgi, jo izlasīt gandrīz vairs neko nav iespējams, ir ļoti reti kadri, kas kaut ko smalki raksta, bet tā ir aizejošā pasaule, jaukais rokraksts ir aizejošā pasaule. Man skolotāji teikuši, ka saīsinājumu formas parādās sacerējumos, “vienkārši” jau parādās kā “vnk”. Tādas ir šīs jaunās saziņas formas.”

Šķiet, mūsu laikmeta zibsnīgās, ātru apmierinājumu sniedzošās elektroniskās ierīces ar momentāno piekļuvi teju jebkurai multfilmai, spēlei vai iemīļotam video izkonkurē jebkuru citu laika pavadīšanas veidu, arī grāmatas. Tomēr, šķiet, bez rakstveida formas valoda zaudē daļu savas būtības, bez grāmatām un lasīšanas jebkurai valodai – arī latviešu – draud tuvāka vai tālāka nāve.

Latviešu valodu bagātina arī dažādie dialekti un izloksnes. Reizēm nākas dzirdēt kādu no, piemēram, Malienas puses, kas cenšas māksloti pareizi runāt tādā, viņaprāt, tīrā latviešu valodā, slēpjot bērnībā apgūto vārdu izrunu un lietojumu, nemaz nerunājot par apvidvārdiem. Taču visas valodas ģeogrāfiskās nianses tikai bagātina kultūras mantojumu, tādēļ katram no savas dzimtās puses Latvijā būtu jālepojas ar tai raksturīgajām valodas raksturīpašībām, nevis jāslēpj tās. Ir vērts novērtēt katru Latvijas dialektu un izloksni, lai bagātinātu valodu un nekaunētos no tā, cik jocīgi limbažniekam izklausās ventspilnieks vai otrādi. Bet par ārzemju valodu lietošanu jauniešu vidū gan jāsaka, ka pasaules durvis ir tik plaši vaļā, ka prasme runāt angļu, vācu vai spāņu valodā katram jaunietim reiz lieti noderēs. Galu galā – dzimtā valoda jau tik un tā paliks tā pati – latviešu valoda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
23

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi