Pat ja juridiski no pašreizējā Saeimas sasaukuma nekavējoties tikt vaļā ir sarežģīti, idejiski šis jautājums tika izlemts veicīgāk, nekā varēja gaidīt. Nākamajā dienā pēc pagājušās nedēļas grautiņa Vecrīgā Valsts prezidents Valdis Zatlers piedraudēja atlaist Saeimu, savukārt vēl pāris dienas vēlāk arī Tautas partija izdomāja, ka atbalstīs ārkārtas vēlēšanas.
Tas, ka Saeimas atlaišanu vēlas opozīcija, nav nekāds pārsteigums. Opozīcijai Latvijā vairumā gadījumu nav izredžu tapt uzklausītai, lai kādi būtu tās priekšlikumi, līdz ar to vēlēšanas šiem spēkiem sniedz cerību uz citādu kārtību Jēkaba ielas namā. Turklāt sabiedrības neapmierinātība ar Saeimas un valdības darbu nozīmē, ka opozīcijas partijām ir lielākas iespējas parādīt sevi kā mazāk vainīgām. Turpretim Tautas partijas paziņojums pagājušajā piektdienā bija pārsteigums daudziem. Tomēr, ja uz politiku raugās kā spēli, tad šis ir bijis visnotaļ radošs gājiens. Pat ja tauta ārkārtas vēlēšanās nenoticēs viņu dvēseles skaidrībai, vismaz opozīcijai šādi var traucēt.
Lai prezidents referendumu neizsludinātu, Saeimai ir jāizdara trīs darbi: jāveic grozījumi Satversmē par tautas tiesībām atlaist Saeimu, jāpieņem grozījumi Vēlēšanu likumā par „lokomotīvju” principa izskaušanu, kā arī jāpieņem ekonomikas attīstības plāns. Atbildot uz prezidenta izvirzītajām prasībām, valdības vadītājs Ivars Godmanis pavēstīja, ka Saeima „zem prezidenta diktāta nestrādās”, un atzina, ka prezidentam un valdībai ir lielas viedokļu atšķirības dažādos jautājumos. Savs viedoklis bija arī Tautas partijai, kas paziņoja, ka „Saeimai ir nekavējoties jāsāk darbs pie pirmstermiņa Saeimas vēlēšanu tiesiskā regulējuma, un jaunu vēlēšanu norises datums ir jānosaka jau šā gada pavasarī”. Partija nosodīja 13. janvāra nekārtības, tomēr ar savu rīcību būtībā pateica paldies logu dauzītājiem. Vai gan var būt vēl skaidrāks aicinājums turpināt tādā pašā veidā?
Jāpiebilst, ka pirmais, kurš huligāniem pateica paldies, bija Valsts prezidents. Viņa paziņojums bija tieša reakcija uz jandāliņu, tādējādi nekārtību rīkotāji, lai arī kas tie bija, varēja vien priecāties, cik vienkārši ir panākt ko tādu. Ja V. Zatlers pēc dabas būtu ironisks, viņa soli varētu uztver kā smīnu par ļaudīm, kas uz Doma laukumu ieradās ne jau deputātu, bet savas sliktās dzīves dēļ. Gribat tikt vaļā no šīs Saeimas? Lūdzu! Un redzēsiet, ka smagie apstākļi deputātu atlaišanas dēļ labāki netaps. Nav iemesla, lai tā notiktu, jo tagad, pat ja rimsies savstarpējie kašķi, sāksies drudžaina gatavošanās pirmstermiņa vēlēšanām, un tad jau darbs Saeimā nevienam vairs nebūs prātā. Tautas partija to apzinās it skaidri, zaudēt tai nav ko, taču, atbalstot Saeimas atlaišanu, tā ir iespērusi opozīcijai pa potīti. Gan „Sabiedrība citai politikai”, gan „Jaunais laiks” pagājušajā nedēļā žēlojās, ka Tautas partija šādi parādījusi, cik divkosīga un ciniska tā ir. Par to šaubu nav, taču dusmīgie izteicieni nozīmē, ka opozīcijai ir trāpīts un, izrādās, viņu pašu vēlme, valdības partijas izteikta, vairs tik kvēla nav. Turklāt tas ir labi parādījis, ka „Sabiedrības citai politikai” paziņojums – Saeima ir jāatlaiž, lai atrisinātu politisko krīzi – ir kļūdains, jo atrisināt šādi neko nevar, drīzāk radīt sajukumu vairāku mēnešu garumā.
Arī pašlaik pastāv iespēja, ka no ārkārtas vēlēšanām izdosies izvairīties – sākušās runas par izlīguma valdības veidošanu. Arī ekonomisko grūtību laikā politiķu strīdi nav pierimuši, un grūti saskatīt, kas varētu būt iemesls, lai piespiestu ar tik atšķirīgām, bet lielām ambīcijām apveltītos politiķus vienoties par sadarbību. Var jau runāt par mūsu politiskās kultūras līmeni, jauno demokrātiju un pieredzes trūkumu, kas novedis pie tādas situācijas, kāda tā ir. Tomēr tas, kāda ir politika un politiķi, drīzāk ir likumsakarība, nevis nejaušība. Līdz pašreizējai situācijai ir bijis ilgs ceļš, un arī sliktais, ko redzam, uz ātru roku beigties nevar. Tikai pasakās notiek tā, ka naidnieki pēkšņi kļūst par draugiem, nolemj turpmāk nesavtīgi strādāt kopējā cēlā mērķa labad un dzīvot mierīgi.
Izlīguma valdība varbūt arī ir iespējama. Es gribētu, lai ārkārtas vēlēšanas nebūtu jārīko, jo pašlaik nav brīdis, kad Saeima un valdība vairākus mēnešus var atļauties strādāt tukšgaitā, jo partijas lielāku uzmanību pievērsīs vēlēšanām, nevis darbam. Partijas „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa izteikusies, ka jāveido jauna valdība bezpartejiska premjera vadībā, tomēr pašreizējā valdība drīzāk būtu gatava paplašināt koalīciju ar labējās opozīcijas pārstāvjiem. Kā tas var notikt pēc tik daudziem savstarpējiem apvainojumiem, grūti iedomāties.
Komentāri