Cēsu domes priekšsēdētājs
Domājot par administratīvi teritoriālo reformu, arvien vairāk sliecos uz to, ka novadu tomēr vajadzētu veidot pašreizējā Cēsu rajona robežās. Pagaidām tas ir mans subjektīvais redzējums, domes deputāti par to nav lēmuši un debatējuši. Manuprāt, tas būtu saimnieciski pareizi, jo jau vēsturiski izveidojušies veiksmīgi kopīgie vadības un sadarbības principi. Tagad, kad tas deķītis tiek dalīts, sistēma izjuks, un nav garantijas, ka rezultāts būs labāks. Saprotu mazo pašvaldību vēlmi būt noteicējiem pašiem, bet, manuprāt, nezināmo joprojām ir pārāk daudz.
Nav vēl īsti skaidrs modelis, kā darbosies dažādas sfēras. Varbūt pirms izšķirošo lēmumu pieņemšanas vajadzētu rīkot lietišķās spēles, kurā katru situāciju izanalizētu, vērtējot, kā jaunais modelis varētu darboties reālā vidē? Jo nav grūti kādu likumu definēt un pieņemt, sēžot pie galda, bet praktiskajā izpildījumā var sākties problēmas. Katrā nozarē ir daudz dažādu nianšu. Likumdošana vēl šobrīd nav piemērota iecerētajām pārmaiņām. Bet var taču skaidri noteikt, kā transformējas atbildība, jo būtība jau nemainās, cilvēki pagastmājās paliks, un viņi var turpināt pildīt funkcijas, kā to darījuši līdz šim. Pēc pašreizējās likumdošanas to nevar, tāpēc jāveic izmaiņas un grozījumi, lai sistēma darbotos pareizi un precīzi.
Iecerētie novadi ir dažāda lieluma, ar atšķirīgu iedzīvotāju skaitu un finansējumu, tāpēc grūti dot vienotu modeli. Noteikts, ka novadam jāpilda konkrētas funkcijas, bet to realizācijas mehānisms būs atkarīgs no finansējuma. Taču ir vēl kāda nianse. Tiešās funkcijas izpildīs visi, arī mazie novadi, bet jautājums, kā attīstīsies, piemēram, kultūra un sports. Nekur nav noteikts, kas pašvaldībai šajā jomās konkrēti jāveic. Jā, ir rakstīts, ka jāorganizē kultūras darbs, bet tas var aprobežoties ar dažu koncertu noorganizēšanu. Bet jautājums, vai notiks attīstība?
Kad pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns bija Cēsīs, pašvaldību vadītāji jautāja, kā būs ar lielajiem rajona kultūras pasākumiem, kopīgajiem sporta pasākumiem. Ne jau ministrs uz to var atbildēt, šie jautājumi jārisina pašiem. Spēcīgos novados varbūt rīkos savus dziesmu svētkus, būs nevis vienīgie, rajona kopīgie, bet katrā novadā, ar tik pašdarbniekiem, cik tur būs. Līdzīgi būs arī sportā, notiks nevis rajona, bet novadu čempionāti. Nezinu, vai tas būs labākais risinājums, jo tādējādi daudzas labas kultūrvēsturiskās tradīcijas tiks aizlaistas nebūtībā.
Neatrisinātu jautājumu daudz, bet reforma ir nepieciešama. Jāpieņem kardināli lēmumi, lai gan patiesībā to vajadzēja paveikt jau sen. Reformā var saskatīt līdzības ar problēmām pensiju jautājumā, kas tagad īpaši aktualizēta. Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka līdz šim valsts centusies kaut kā aizlāpīties, nesperot radikālus, bet vajadzīgus soļus. Ja pirms gadiem būtu pieņemti lēmumi šī sfēras sakārtošanai, šobrīd situācija būtu citāda. Tāpēc arī šajā reformā jāsper kardināli soļi. Protams, jārēķinās ar negācijām un pārmetumiem, bet tas ir jādara.
Pareiza novadu veidošana ir saimniekošanas un gudrības jautājums, jo lielai pašvaldībai vienmēr būs iespēja piesaistīt labākus speciālistus, kuri palīdzēs rakstīt labākus projektus Eiropas un valsts naudas piesaistei. Arī nepieciešamais līdzfinansējums lielām pašvaldībām būs lielāks un varēs piesaistīt lielākus līdzekļus. Tātad, arī pēc reformas mazie novadi nebūs konkurētspējīgi ar lielajiem, un valstiski deklarētais, ka nepieciešams veidot līdzsvarotu attīstību, nebūs īstenojies.
Teritoriālajā ziņā šī ir lielākā reforma, bet, manuprāt, iedzīvotāji par to īpaši nesatraucas. Patiesībā lielo pilsētu iedzīvotājus, kas ir lielākā daļa valsts iedzīvotāju, reforma neskar, bet, jo mazāka pašvaldība, jo vairāk šī reforma attiecas uz teritorijas iedzīvotājiem. Arī mēs Cēsīs varētu iztikt saviem spēkiem, un to, iespējams, arī atzītu lielākā daļa iedzīvotāju, bet jādomā plašāk. Domāju, nebūs problēmu arī pašlaik iecerētajam Cēsu novadam, jo attīstība iezīmēta un tas vilciens uz priekšu ies, bet jautājums ir par rajonu kopumā. Kāda būs tā attīstība?
Kā zinām, Ministru kabineta lēmumā par Cēsīm un Talsiem ir piebilde, ka iespējamas izmaiņas. Ļoti iespējams, ka Ministru kabinetam būs jāpieņem politisks lēmums, tāpēc vēl ir laiks kopīgi izlemt, kāds būtu labākais ceļš attīstībā.
Pierakstījis Jānis Gabrāns
Komentāri