Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Smiekli palīdz, ārstē un vieno

Druva
23:00
30.03.2007
9

Rīt 1.aprīlis, smieklu jeb joku diena. Diena, kad varam censties piemānīt ģimenes locekļus, radus, draugus un paziņas. Lai arī mums šķiet, ka šajā dienā jokots vienmēr, šai tradīcijai, tāpat kā jebkurai citai, ir savas vēsturiskās saknes. Protams, tas nav granītā iekalts, bet francūži apgalvo, ka tieši pie viņiem sākusies šī tradīcija. Viņi gan 1.aprīli dēvē par aprīļa zivs dienu. Versijas par to vairākas, bet viena vēsta, ka XI gadsimtā Grenoblē no 1.aprīļa līdz 30. jūlijam bijusi aizliegta zveja, lai sargātu zivju mazuļus, un zvejniekus, kuri to pārkāpuši, veduši pilsētas laukumā pie kauna staba. Lai norādītu uz vainu, viņiem ar ogli uz muguras un krūtīm uzzīmēja zivs attēlu. Iespējams, tieši te meklējamas saknes francūžu tradicionālajam 1.aprīļa jokam – nemanāmi piestiprināt citam pie muguras no papīra izgrieztu zivs figūriņu. Kad upuris to pamana, apkārtējie sauc: “Aprīļa zivs!” Līdz mums šis joks atnācis versijā – tev visa mugura balta!

Pat ja ikdiena šķiet drūma, vismaz reizi dienā vajadzētu pasmieties, jo viena minūte smieklu pilnībā aizstāj tableti aspirīna, bet tie iedarbojas divreiz ātrāk. Smiekli palīdz uzlabot dzīves kvalitāti, kā norāda daži eksperti, tie stimulē imūnsistēmu. Par smieklu ietekmi uz veselību veikti daudzi un dažādi pētījumi, tos pēta īpaša zinātnes nozare – gelotoloģija, un noskaidrots, ka cilvēki, kuri pārcietuši infarktu un ik dienas 30 minūtes smejas un joko, visticamāk, nepiedzīvos otro infarktu, viņi lieto mazāk medikamentu un viņiem ir zemāks asinsspiediens. Smiekli pazemina asinīs stresa hormonu, paaugstina imunoglobulīna līmeni un izturību pret sāpēm. Tātad smiekli ir arī labs naudas taupīšanas līdzeklis, jo nav vairs jātērē zālēm. Un smieties taču var pilnīgi par brīvu un par gandrīz jebko. Pat savā drūmajā spoguļa atspulgā var pamanīt nianses, kas liks pasmaidīt, jo māka smieties par sevi ir samērā augsta pilotāža.

Smiešanās nāk par labu ne tikai psihei, bet arī ķermenim. Tas, kurš vienu minūti smējies, pēc tam jūtas tik atpūties, it kā ceturtdaļstundu būtu relaksējies. Spēja smieties ir izšķiroša arī mūsu izaugsmei: jo vairāk bērni smaida un smejas, jo labāk viņi attīstās.

Smiekliem ir tik daudz pozitīvas iedarbības, ka tie pilnīgi apzināti tiek izmantoti kā terapeitisks līdzeklis, piemēram, slimnīcās. Nav gan informācijas, vai šāds ārstniecības veids tiek izmantots Latvijā, bet pasaulē gan daudzviet.

Smieklu pētnieki konstatējuši, ka tagad pieaugušie skaļi smejas aptuveni sešas minūtes dienā, lai gan pirms 40 gadiem tas darīts trīsreiz vairāk. Ja pieaugušie smejas vidēji 15 reižu dienā, bērni to dara apmēram 400 reizes. Vai tiešām, krājoties gadu nastai, zaudējam māku pasmieties, vai arī ikdiena mūs tā spiež, ka nav laika smieties? Par to liecina arī mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “TNS Latvia” veiktais pētījums, ka tikai puse Latvijas iedzīvotāju piedalās 1.aprīļa izjokošanā. 46 procentiem Latvijas iedzīvotāju 1.aprīlī viens no uzdevumiem ir kādu izjokot, kamēr 13 procentiem – izvairīties no izjokošanas. Pie tam tie galvenokārt ir gados jauni cilvēki. Savukārt 39 procentiem aptaujāto vecumā no 55 līdz 74 gadiem šajā dienā nav nekāda uzdevuma, kas varētu liecināt, ka viņi neiesaistās 1.aprīļa joku spēlēs. Un šādu cilvēku skaits, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pieaug. Vai tiešām jokiem ikdienā pievēršam arvien mazāku uzmanību? Vēl var piebilst, ka 17 procentiem 1.aprīlis nepatīk, jo tas sabojā garastāvokli vai arī joki viņiem nepatīk vispār.

Atzīšos, man nav īsti saprotams, kā var nepatikt joki, bet cilvēki jau ir dažādi, un ir nācies satikties ar tādiem, ka jau no pirmā acu uzmetiena redzams – labāk nejokot! Bet visu taču var mainīt! Varbūt šis 1.aprīlis būtu labs robežpunkts, lai situāciju uzlabotu. Lai gan tas skan neticami, bet vienmēr, kad jūs smaidāt, vienalga – spontāni vai mākslīgi, garastāvoklis kļūst pozitīvāks. Un labs garastāvoklis ir puse no uzvaras. Smaidiet apzināti vienu minūti, un jums kļūs vieglāk smieties pa īstam.

Kamēr smiešanās nav kļuvusi par dabisku ikdienas nodarbi, jāņem talkā dažādi palīglīdzekļi. Var skatīties smieklīgas komēdijas, lai gan nemaz jau tik viegli nav tās atrast. Itin bieži tās amerikāņu filmas, ko viņi dēvē par komēdijām, latvietim, kura humora uztvere ir nedaudz citā līmenī, pat smaidu neizraisa. Bet kas meklē, tas atrod. Varētu ieteikt piektdienas vakaros vai sestdienās

“TV3” paskatīties Krievijas humora šovu “Greizais spogulis”, kas droši garantē smieklus. Protams, ja skatīsieties ar mērķi pasmieties, nevis ar noskaņojumu “nu ko viņi tur ķēmojas, tādi kā āksti.”

Ja ir pieeja internetam, palasiet joku portālos ikdienas jokus. Varat mēģināt iesaistīties jautrās kompānijās, jo smieties kolektīvā allaž ir labāk nekā vienam. Un iesācējam tas būtu ļoti noderīgi. Pētījumi rāda, ka kompānijā smiekli rodas 30 reizes biežāk nekā situācijās, kad cilvēks ir viens. Acīmredzot smiekli ir īpašs signāls, ko mēs raidām apkārtējiem.

Kad māka smieties būs rokā, sekos nākamais etaps – prasme pasmieties pašam par sevi. Ja tas izdosies, jums vienmēr būs pa rokai labs uzjautrināšanās iemesls un redzēsiet, ka dzīve kļūs vieglāka. Jo viena no smieklu funkcijām – noņemt sasprindzinājumus, kas cilvēkā krājušies gadiem. Tie ir gan fiziskie, gan nervu – emocionālie, gan prāta – psihes sasprindzinājumi. Kad šie sasprindzinājumi ir noņemti, dzīvības strāvas cilvēka organismā var brīvi cirkulēt. Tās cilvēku atveseļo un dara laimīgāku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi