Šajās dienās Cēsīs un novadā parādījušies jauni ātruma mērīšanas displeji – “smaidiņi”, kuri piepulcējas pie pilsētas robežām esošajiem. Displejā, ja auto, kas tuvojas, pārsniedz ātrumu, rāda sarkanu bēdīgu sejiņu, ja tuvu atļautajam ātrumam, oranžīgu, savukārt, ja braucējs iekļaujas paredzētajā, – tad uzsmaida zaļa sejiņa. Šie smaidiņi savā ziņā ir nepiekāpīgāki par ātruma kontroles fotoradariem, jo nesmaidīs pat tad, ja atļautais ātrums būs pārsniegts tikai par kilometru stundā atšķirībā no radara, kurš autovadītāju fiksēs vien tad, ja ātrums tiks pārsniegts vairāk par 10 kilometriem.
Iebraucot pilsētā vai apdzīvotā vietā, šādi smaidiņi palīdz atcerēties par atļauto ātrumu, kas krietni vien jāsamazina. Cēsīs jauns “smaidiņš” parādījies pie Pils parka, kur atļautais ātrums ir tikai 30 kilometri stundā. Novēroju, ka tur gan autovadītājiem daudz grūtāk sokas ar tikšanu līdz zaļajam smaidiņam. Iespējams, ja tāds būtu uzstādīts tieši pirms pirmsskolas izglītības iestādes, ātruma ievērošana veiktos raitāk, bet, jā, secinājumus no tā iespējams izdarīt. Tāpat aizdomājos, kā ir autovadītājiem, kuriem regulāri grūti iekļauties atļautajā ātrumā, vai viņi var pierast pie dusmīga smaidiņa, to vairs neievērot, un tad tas vairs nestrādā kā motivācija samazināt ātrumu?
Lai vai kā, kopumā šī ideja šķiet bezgala vienkārša, pozitīva un rezultatīva. To publiski apliecinājuši arī pašvaldību vadītāji, kuru pārvaldībā esošajās teritorijās no 2016. gada šādas interaktīvas ceļa zīmes ar mērķi uzlabot satiksmes drošību nesušas rezultātu. Ātrumu ievēro apzinīgāk, turklāt, ja automašīnā ir mazi bērni, arī viņi uz to mudina, vecākiem atgādinot, ka grib redzēt smaidiņu.
Mēs visi zinām, ka atbilstošs ātrums samazina ceļu satiksmes negadījumu risku, tajā pašā laikā CSDD aizvadītajā gadā veiktais pētījums par Ceļu satiksmes drošības ietekmējošo faktoru rādītājiem liecina, ka pilsētas apstākļos atļauto braukšanas ātrumu neievēro 58,6% autovadītāju un vidējais braukšanas ātrums ir 58 kilometri stundā, savukārt ārpus pilsētām atļauto braukšanas ātrumu neievēro 71% autovadītāju, vidējais braukšanas ātrums sasniedz 106 kilometrus stundā. Te nonākam pie tā, ko nereti saka autovadītāji – ievērojot atļauto braukšanas ātrumu, viņi bieži tiek apdzīti, kas arī raisa bīstamas situācijas. Tamdēļ ik pa laikam izskan ieteikums palielināt atļauto braukšanas ātrumu. Tajā pašā laikā zināms, ka ātrāk par atļauto brauc pat ceļa posmos, kur ceļa zīme rāda 110 kilometru stundā. Tāpēc būtiskāka ir katra iedzīvotāja uztve-res maiņa par to, vai tiešām ātrums ir jāpārsniedz un vai pāris iegūtās minūtes ir tā vērtas.
Komentāri