Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Skolēnu sniegums krītas, kompetenču pieeja turpina savu gaitu

Anna Kola
15:56
13.12.2023
24

Šonedēļ ziņu vietnēs izskanēja OECD pētījumā iegūtie dati, ka skolēnu zināšanas Latvijā kļūst vājākas. It sevišķi – sasniegumi mazinās tieši matemātikā un lasīšanas prasmēs. “Kā redzams no datiem, visās attīstītajās valstīs skolēni aizvien mazāk saprot no matemātikas, dabaszinātnātnēm un arī lasa aizvien sliktāk. Tam noteikti ir vairāki iemesli (tostarp viedtālruņu ienākšana bērnu dzīvē). Bet viena no galvenajām versijām – šie ir rezultāti “kompetencēs balstītajai” izglītībai un “modernajām” pedagoģijas pieejām. Tādām kā, piemēram, domai, ka pedagogs ir nevis autoritāte, bet “klases konsultants” un citām mūsdienu progresīvi-ierēdnieciskajā žargonā aprakstītām dīvainībām,” tā OECD pētījuma datus komentē pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs. Viņš savā feisbuka kontā raksta, ka “drīzumā mēs redzēsim dārgas privātskolas, kuras piedāvās tradicionālo skološanu, kāda tā veidojās Eiropā 70. un 80.gados. Kā arī atgriešanos pie klasiskākām disciplīnas prasībām skolā. Diemžēl skolas, kas spēj sniegt reālas zināšanas un disciplinētu vidi, kur tās iegūt, drīz var kļūt par privilēģiju, kas būs pieejama tikai dažiem. Pārējiem būs jādzīvo horizontālā līmeņotā pieejā ar kompetencēs balstītām prasmēm…”

Par projektu “Skola 2030” un kompetenču pieejā balstīto mācību procesu viedokļi dalās jau kopš pašiem idejas pirmsākumiem. Arī man kā vecākam kompetencēs balstītie mācību materiāli ne reizi vien ir sagādājuši galvassāpes un neizpratni – vai tiešām es vairs neprotu risināt uzdevumus, kas paredzēti 3., 4.klasei? Proti, šīs jaunās metodes tik krietni atšķiras no tā, ko savulaik mācījāmies skolā mēs paši, ka gribot negribot jāprāto, vai šī patiesi ir īstā pieeja mūsdienīga cilvēka ilgtspējīgai nākotnes izglītībai.

Šogad mana vecākā meita mācās 4.klasē, un visā klasē kopumā ir uzkrītošs kritums matemātikā vidējā sniegumā – mācību viela nāk klāt aumaļām, bet skolēni, šķiet, netiek līdzi prasītajam, rezultāti grozās tikai mazliet virs vidējā. Skolotāji, protams, tur neko daudz līdzēt nevar. Ko prasa valstī izstrādātās normas, tas arī jādara, tomēr vēl pēc šiem pētījuma datiem ir skaidrs – kaut kur ir liela problēma.

Pērn pavasarī daudzi jutās ļoti vīlušies arī pēc 9.klašu matemātikas eksāmena rezultātiem – tie bija daudz vājāki nekā citkārt. Un tomēr tas tika vairāk skaidrots ar mums visiem tik neērto un nepatīkamo “Covid-19” pandēmijas periodu, kad daudzviet mācības notika attālināti. Protams, arī to, ka pirmo reizi pamatskolas beidzēju eksāmenus vērtēja centralizēti, ne savā mācību iestādē.

Šobrīd gan jādomā – vai tiešām pie vainas bija tas, vai tomēr ir jāvērtē, kā kompetenču pieeja un modernais “Skola 2030” modelis bērnus vada tālāk. Sevišķi satraucoši tas ir skolēniem, kas tā mācās jau no pirmajām klasēm. Ko nu, ja pēc gadiem pieciem tomēr izlems atgriezties pie “vecajām metodēm”, bet bērni klasiskā veidā uzdevumus un problēmas risināt vai nepratīs, jo domāšanas pamatā jau būs likta kompetenču mazliet juceklīgā pieeja?

Arī lasīšanas prasmes ir problēma. Šeit gan, jādomā, pie vainas patiesi varētu būt moderno tehnoloģiju arvien vairāk augošā tendence pārņemt bērnu un pusaudžu brīvo laiku. Kā vecāks nenoliegšu, ka mazliet skumdina fakts – arī skolā daļa mājas darbu ir jāpilda tiešsaistē, izmantojot planšetes vai datorus, tajā pašā laikā arvien mazāk pedagogu mudina lasīt grāmatas, jo ir attaisnojums – bērniem nav intereses, viņi tāpat mājās nelasa.

Tāpat saskaņā ar OECD datiem Latvijā ir maz skolēnu ar zemiem sasniegumiem mācībās, taču mazāk ir arī izcilu skolēnu ar augstiem rezultātiem nekā vidēji OECD valstīs. Tas nozīmē, ka Latvijā skolotāji vairāk uzmanības velta audzēkņiem, kuri mācās sliktāk, palīdz sekmes uzlabot, bet mazāk vērības velta ļoti talantīgajiem skolēniem, minēja pētījuma vadītāja Latvijā Rita Kiseļova. Šeit nākas piekrist N.S. Konstantinova teiktajam, ka drīz pienāks laiks, kad vecāki, kam rūp bērnu izglītība, patiešām izvēlēsies privātas skolas, kas piedāvās klasisku pieeju izglītībā ar noteiktām prasībām, uzvedības normām un skolas personālu kā autoritātēm, uz kurām bērniem tomēr ir jāraugās “mazliet no apakšas”.

Šobrīd, kā daudzviet redzam, robeža cieņā starp skolotāju un skolēnu ir kļuvusi pat neeksistējoša. Jaunieši uzskata, ka skolotājs patiesi vairs nav autoritāte, kurš jāņem vērā, no kura būtu jābūt zināmam respektam. Kāds feisbuka lietotājs Juris Mendziņš par to raksta šādi: “Interesanti, ka pēc OECD datiem Japānā un .. Katarā, kur acīmredzot tradīcijas tiek turētas cieņā, disciplīna vēl nav sagrauta un procesu progresivizācija nav skārusi izglītības sistēmu, ar rezultātiem viss ir labi.”

Tas liek aizdomāties, ka patiešām morāles, ētikas un disciplīnas normas ir pamati arī kvalitatīvai, jēgpilnai un labai izglītībai, ko iegūst bērni.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi