Skolas visā Latvijā un arī mūspusē ļoti rūpīgi gatavojušās jaunajam mācību gadam klātienē, ievērojot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) ieteikumus, lai mazinātu riskus saslimt ar “Covid-19”.
Tomēr jau pirmajā mācību nedēļā kādā no izglītības iestādēm vienam skolēnam atklāta jaunā vīrusa infekcija. Skolēna tuvākajām kontaktpersonām – trīs pedagogiem un 14 klasesbiedriem – noteikta mājas karantīna, viņi atrodas ģimenes ārstu uzraudzībā.
Lai gan sākotnēji netika izpausts ne skolas nosaukums, ne atrašanās vieta, sarunā ar “Druvu” SPKC pārstāve Ilze Arāja informēja, ka mācību iestāde atrodas Rīgā. Turklāt infekcijas avots nav skolā, bet ārpus tās. Ir vairākas versijas, kā notikusi inficēšanās, bet par vienu konkrētu vēl nav iespējams runāt, to noskaidros epidemioloģiskā izmeklēšanā. Ilze Arāja norāda: “Tomēr šī situācija parāda, ka ir svarīgi skolēnus dalīt plūsmās un darbu organizēt atsevišķi klasēs, jo tādējādi karantīnā jādodas tikai slimā skolēna klasesbiedriem, nevis visai skolai. Līdz ar mācību gada sākšanos arī skolēnu telefonos ir vērts instalēt lietotni “Apturi Covid”, tā ir iespējams operatīvāk saņemt informāciju.”
Iepriekš preses konferencē izglītības ministre Ilga Šuplinska informēja, ka lielākā daļa jeb 82%, jeb 448 skolas šajā mācību gadā mācības sāka klātienē, savukārt 18% jeb 102 skolas – kombinētā veidā. Lielākā daļa skolu darbu sākušas, organizējot mācību procesu katrai klasei savā telpā, pagaidām neizmantojot kabinetu sistēmu, kad skolēniem dažādu priekšmetu nodarbības notiek dažādās telpās. Turklāt mācības organizē blokos, kad vairākas viena priekšmeta stundas notiek pēc kārtas. Neliela daļa skolu arī Cēsīs dažādām klasēm noteikusi atšķirīgu mācību stundu sākuma un beigu laiku, tādējādi nodrošinot iespēju bērniem starpbrīdī doties ārpus klases, bet samazinot kontaktus ar citām klasēm.
Cēsu skolās informācija par to, ka Latvijā jau ir pirmais gadījums, kad “Covid-19” dēļ jāizolējas visai klasei, satraukumu nav radījusi, ir izdarīts viss, lai maksimāli samazinātu iespēju vīrusam nonākt mācību iestādē. Arī Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas direktore Ravita Blaževica uzsver, ka, 300 bērniem mācoties klātienē, viss iespējamais ir izdarīts: “Bērniem ar sensoru tiek mērīta temperatūra. Tiem, kuriem temperatūra paaugstināta vai ir saaukstēšanās pazīmes, jāpaliek mājās. Skolā plūsmas tiek norobežotas, telpas vēdinātas, rokas dezinficētas. Kā arī esam gatavi plānam B – attālinātam mācību procesam, ja tāda situācija izveidosies. Varam arī klasei nodrošināt divas nedēļas attālināto mācīšanos. Dzīvosim, redzēsim.” Direktore arī norāda, ka šobrīd lielākais risks ir tas, ka cilvēku, kuriem pēc atgriešanās no ārzemēm jāievēro pašizolācija, radinieki var turpināt apmeklēt mācības vai darbu, ja pašizolācijas laikā atklājas, ka cilvēks ir saslimis ar vīrusu, saslimt pa to laiku var arī ģimenes locekļi. “Ideālā variantā vecāki par šādām situācijām skolu informē un mēs varam rīkoties.” Arī Cēsu Pilsētas vidusskolas direktore Aija Sīmane atzinīgi novērtē vecāku godīgumu, viņi izstāsta, ka bērns ir bijis ārzemēs vai paši bijuši komandējumā: “Vecāki ir ļoti godīgi un atklāti, šo uzticību ir svarīgi arī saglabāt. Bērns var mierīgi palikt mājās, tajā laikā mācīties attālināti. Arī līdz šim bērni ir slimojuši un apguvuši mācību vielu mājās, tas ir iespējams.” Kopumā direktore vērtē, ka, pēc mācību gada uzsākšanas ieviešot teorētiski izstrādāto plānu, ir veikts pāris korekciju, lietas, ko bija iespējams uzlabot, ņemti vērā arī vecāku priekšlikumi: “Prieks, ka vecāki iesaistās. Protams, visas dzīves situācijas nevaram paredzēt, bet izskatās, ka viss strādā. Skolēnu plūsmu organizējām pa trīs durvīm, laiks ir pateicīgs, lai darbotos arī ārā, skolotāji pievērš uzmanību, lai arī starpbrīžos plūsma tiktu atbilstoši organizēta, tā ir papildu slodze, bet strādājam. Gribas ticēt, ka Cēsis ir droša vieta, bet modrību tomēr zaudēt nedrīkstam.”
Slimību profilakses un kontroles centra vadlīnijas, kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka kāds audzēknis vai darbinieks saslimis ar “Covid-19”, skolām ir zināmas. SPKC īpaši aicina arī ikvienu vecāku uz atbildīgu rīcību “Covid–19” piesardzības pasākumu ievērošanā, lai mācību gads tiktu aizvadīts veiksmīgi, jo risks inficēties joprojām pastāv. SPKC speciālisti iesaka ar bērniem pārrunāt personīgās higiēnas jautājumus, kas ir veselības pamats: “Izskaidrojiet bērniem, ka neskaitāmas reizes dienā cilvēks nonāk saskarē ar priekšmetiem (skārienjutīgās ierīces, durvju rokturi, kāpņu margas, rotaļlietas, priekšmeti mājās, skolā, veikalā un sabiedriskajā transportā), uz kuriem atrodas mikrobi, un roku mazgāšana ir pirmais aizsardzības pasākums. No tā, cik pareizi un bieži tiek mazgātas rokas, ir atkarīga gan paša bērna, gan apkārtējo cilvēku veselība. Māciet bērnam nelikt rokas pie sejas, ja tās netīras.” Tikpat svarīgi bērnam ir izskaidrot drošas distances ievērošanas nozīmi.
SPKC vēršas pie vecākiem, aicinot rūpīgi sekot līdzi bērnu veselības stāvoklim, un nekādā gadījumā uz izglītības iestādēm nevest bērnu, kuram ir kādi saslimšanas simptomi, piemēram, klepus, sāpes kaklā, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Būtu vēlams jau laikus apspriest, kā saslimšanas gadījumā nodrošināt bērna pieskatīšanu, lai novērstu nepatīkamus brīžus. Viens no vecākiem par slima bērna līdz 14 gadu vecumam kopšanu var saņemt arī darbnespējas lapu.
Komentāri