Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Skata pēc

Druva
23:00
07.04.2008
6

Līdz ceturtdienai balsstiesīgie pilsoņi var parakstīties par grozījumiem Satversmē, kas tiem ļautu atlaist Saeimu. Pati ideja nav slikta, izpildījums viduvējs — tomēr šī iniciatīva ir labāk nekā nekas.

Piedāvātie grozījumu Satversmē ir nelieli. Ja tie tiks pieņemti, valsts pamatlikumā vienkārši būs ierakstīts, ka tautai ir tiesības atlaist Saeimu. Kas notiek, kad Saeima atlaista, cik ilgā laikā jārīko jaunas vēlēšanas un kas līdz jaunas Saeimas ievēlēšanai pieņem likumus, netiek konkretizēts. Iespējams, uz Saeimas grozīšanu orientētajiem politiskajiem spēkiem un Brīvo arodbiedrību savienībai tas pašlaik nav svarīgi. Iespējams, līdz tam vēl nav aizdomājušies.

Tie, kas iebilst pret grozījumiem Satversmē, norāda, ka par katru sīkumu, kas tautai nepatīk, nu varēs atlaist likumdevējvaru. Pa šo taciņu paejoties tālāk, var nonākt pie atskārsmes, ka Saeimai, kas reiz ievēlēta, jebkuros apstākļos ir jāstrādā līdz nākamajā Saeimas vēlēšanām. Citiem vārdiem — tie, kas iestājas pret Saeimas grozīšanu, demonstrē lojalitāti ievēlētajam likumdevējam un apšauba tautas tiesības vēlēšanu starplaikā iejaukties politiskajā procesā. Galu galā, pašlaik šādas iespējas vēlētājiem ir minimālas: ne tie var deputātus atsaukt, ne rezultatīvi paust attieksmi pret likumdevēja darbu. Vēlētāji var tikai noskatīties, kā karavāna iet tālāk. Tauta kā varas patiesais turētājs ir tikai Satversmē ierakstīta rindiņa, nevis reāla iespēja. Vai ar Saeimas atlaišanu kaut ko var atrisināt? Tas jau ir cits stāsts.

Kas rada vēlētāja neapmierinātību ar politiku? Atsvešinātība, nespēja paust viedokli, vienaldzība, bezcerība par pārmaiņu iespēju. Šādu noskaņojumu parādīja arī pagājušo vēlēšanu rezultāti — tajās bija mazākā vēlētāju aktivitāte Saeimas vēlēšanu vēsturē, piedalījās 62 procenti balsstiesīgo. Viens no iemesliem — nav, par ko balsot. Iespējams, paradoksāli, bet starp 19 partijām nav izvēles iespēju.

Pirmajā acu uzmetienā partijas var iedalīt divās daļās: vienas ir tās, kas var strādāt Saeimā un valdībā, otras, kas startam Saeimas vēlēšanās pieteikušās pārpratuma dēļ vai arī tāpēc, ka grib par sevi atgādināt.

Būsim reāli — latviešu vēlētājam, ja tam neizdodas tikt pāri instinktīvajai piesardzībai pret tā dēvētā kreisā spārna partijām, kas iestājas par krievvalodīgo tiesībām, nav alternatīvas, ja tas vēlas, lai Saeimā būtu partijas, kas spēj strādāt. Atšķirības starp Tautas partiju, „Jauno laiku” un kādu no jaunveidojamajiem politiskajiem spēkiem ir tikai formālas. Atšķirība ir tikai nosacītā spējā strādāt produktīvāk un prioritāšu akcenti, taču virziens ir viens. Labējā politika, sevis pasludināšana par nacionālo interešu aizstāvjiem, lai izdevīgā brīdī no šīs lomas atteiktos. Vēlme iesaistīties transnacionālās un globālās struktūrās, tai skaitā Eiropas Savienībā, tādējādi gan iegūstot ārvalstu fondu līdzekļus, gan mazinot valsts varu pār notiekošo ekonomikā. Sekmīga cīņa ar pensionāriem, kas pieprasa cilvēka cienīgu dzīvi. Un pāri visam — spēles ap dažādiem amatiem un amatpersonām.

Un, ja nav alternatīvas, sākas apātija vai dusmas pret likumdevēju, kas it kā pašu ievēlēts, taču īsti nepārstāv ievēlētājus. Deputāti Saeimā iekļūst ne tāpēc, ka patīk vēlētājiem, bet tāpēc, ka partija tos ievieto vēlēšanu biļetenu pirmajās vietās. Latvijā nav masu partiju, kurās iesaistīties cilvēkiem, kas nepretendē uz darbu politikā. Līdz ar to nav iespējas ar partijas palīdzību vēlēšanu starplaikā paust savas intereses un vēlmes. No visa tā iznāk, ka vēlētājs Latvijā ir objekts, kas ar reklāmu un citu mānekļu palīdzību ir jāaktivizē reizi četros gados, lai nobalsotu par tiem, kam košākas krāsas reklāmā. Pēc tam viņam atkal labāk iekūņoties un nemaisīties politikā.

Lai valstī vara no tiesas būtu tautai, vēlētājiem nepieciešams mehānisms, kā politiku ietekmēt. Te nav runas par to, ka Saeima jāatlaiž, tiklīdz tā pieņem kādu nepopulāru likumu. Runa ir par principu — par to, kurš nosaka, vai Saeima pārstāv tautu, vai ne. Par to, kuram ir tiesības koriģēt Saeimas sastāvu un darbu. Par to, kuram Saeima atbild par saviem darbiem.

Satversmes norma, kas paredz Saeimas atlaišanu, šajā situācijā nav labākais risinājums. Mažoritārā vēlēšanu sistēma un masu partiju veidošana ir tikai dažas no iespējām, kas joprojām nav iekļautas politikas dienaskārtībā. Ja arī vēlētājiem izdotos laiku pa laikam atlaist Saeimu, nekas taču nemainītos. Nav novērsts cēlonis tam, kāpēc Saeima neapmierina un nepārstāv vēlētāju intereses. Ja tagad būtu Saeimas ārkārtas vēlēšanas, tās pašas partijas, tikai citādās kombinācijās savēlētu atpakaļ.

Taču — ja jau reiz nav neviena tik drosmīga, kas risinātu Latvijas politikas patiesās problēmas, ir citi, mazāk drosmīgi, kas piedāvā vismaz kaut ko. Tie piedāvā valsts pamatlikumā iestrādāt drīzāk simbolisku, nekā efektīvu normu, kas noteic: ir tev, pilsoni, tiesības atlaist deputātus no darba. Ja arī viņi šīs normas dēļ labāk nestrādās, vismaz tev pašam tas būs kā neizlietots vēlēšanu biļetens. Skata pēc. Un, ja tas ir tas, ko mūsdienu vēlētājs grib, ir tikai apsveicami, ja viņš spēj aiziet līdz vēlēšanu iecirknim un parakstīties par savas vēlmes piepildīšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi