Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sēņu pasaules daudzveidība

Iveta Rozentāle
14:17
12.01.2024
20

Par šī gada sēni izvēlēta zilzaļā hlorociborija – mazītiņa, jo izaug ne garāka par centimetru, bet krāsas dēļ ir pamanāma, tāpat viegli ieraugāma ir koksne, uz kuras sēne aug. Tā sprunguli iekrāso zilgani zaļu.

Lai gan pati zilzaļā hlorociborija dabā vērojama no augusta līdz novembrim, arvien jūtos pārsteigta, ka sēņu vērošana un pat sēņošana iespējama arī ziemā. Nu, varbūt ne gluži -20 grādos, tomēr neliels aukstums dažādām sēnēm nekaitē. Ziemā sastopama arī ziemas celmene jeb samtkāta ziemene, tā ir ēdama pat tad, ja ir viegli sasalusi.

Ir arī neēdamas, bet ļoti košas skaistules, kas atrodamas ziemas mēnešos – īpaši spilgta ir dzeltenā receklene. Toties parastie cietpūpēži, kas rodami arī vasaras beigās un rudenī, šobrīd var būt labi izmantojami dzijas krāsošanai. Izrādās, ir arī daudzus gadus augošas sēnes, tā ļoti izplatīta ir parastā apmalpiepe. Tās virspuse ir tumša ar sarkanbrūnu un gandrīz baltu joslu gar cepurītes malu, augļķermenis var būt pat desmit gadus vecs. Vēl var mēģināt atrast vienu līdz astoņus centimetrus augsto, interesanto briežu ksilāriju, kuras augšdaļa zarojas, nedaudz atgādinot brieža ragus. Un vēl, tiklīdz temperatūra ir ap nulli, mežos veidojas ledusmati, kas attālināti līdzinās cukurvatei, to veidošanos veicina koksnē esošā sēne.

Man šķiet pilnīgi pašsaprotami, ka aizvadītajā gadā Latvijas Mikologu biedrības pārstāvji saņēma nemateriālā kultūras mantojuma apliecinājumu par sēņu vākšanas un izmantošanas tradīciju. Var vienīgi brīnieties, ka latviešiem tik pašsaprotamā sēņošana nemateriālajā kultūras mantojumā nebija iekļauta jau agrāk. Kamēr cittautiešus turpina izbrīnīt latviešu patiesā aizrautība doties mežā pēc sēnēm, es gadu no gada turpinu sajūsmināties par tik daudzveidīgo un ļoti pārsteidzošo sēņu pasauli un arī to izmantošanas iespējām.

Protams, visbiežāk sēnes lieto pārtikā, bet arī tautas ārst­niecībā, dzijas un citu materiālu krāsošanā pamazām ienāk arī rūpnieciskie sēņu izmantošanas veidi. Turklāt, kā norāda Latvijas Mikologu biedrība savā pieteikumā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam, mūsdienās sēņošanas tradīcijas iedvesmo dažādu jomu māksliniekus un amatniekus. Sēņu veidols dots ne tikai keramikas darbiem un rotājumiem, Tērvetes dabas parkā ir tādas koka skulptūras, ir iestudētas lugas par sēņu tematiku. Un, protams, dzejoļi un pasakas, ko tik labi zina bērni.

Tāpat mūsdienu laikmets ietekmē to, kā cilvēki iegūst zināšanas par sēnēm. Ja senāk tās nodeva no paaudzes paaudzē, tagad ir bērni, kas nekad nav sēņojuši, bet pieaugušie zināšanas papildina internetā atrodamajās interešu grupās un citos interneta resursos, ko izveidojuši entuziasti. Arī mūsu novadā rudenī notika Sēņu dienas, kad bija iespēja tikties ar speciālistiem un iepazīt tuvāk sēņu pasauli. Ikviens atrasto sēni var arī nofotografēt un lūgt mākslīgajam intelektam to atpazīt. Protams, tas bieži kļūdās, tomēr savulaik tāda iespēja vispār bija pilnīgi neiedomājama.

Domāju, latvieši turpinās sēņot, un tieši tāpat man šķiet, ka sēņu pasaules daudzveidība atklāsies vēl un vēl plašākā veidolā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi