Pēc “Druvā” publicētās informācijas par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 pārnesi no mājdzīvnieka (suņa, kaķa) uz cilvēku un no cilvēka uz mājdzīvnieku, ko apkopojuši institūta “BIOR” eksperti, zvanīja vairāki mīļdzīvnieku saimnieki un interesējās, vai jāsatraucas, vai suni un kaķi vairs drīkst laist ārā.
Arī Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis atgādina, ka Latvijā šādi pētījumi nav veikti. Latvijas speciālisti arī uzsvēruši, ka nav pietiekamu zinātnisko pētījumu, kas pierādītu jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid -19 pārnesi, tomēr pasaulē ir reģistrēti daži gadījumi, kad šīs slimības ierosinātājs ir konstatēts arī mājdzīvniekiem – diviem suņiem un vienam kaķim, kuru saimnieki bijuši slimi ar Covid -19 -, kā arī zoodārza tīģerim, kura kopējs bijis Covid-19 pozitīvs.
“Latvijā dzīvniekiem reģistrētas ap 60 dažādas slimības, daļa no tām cilvēkiem un dzīvniekiem ir kopīgas. To pārneses mehānisms ir dažāds. Kaut vai trakumsērga, salmoneloze, kašķis un citas. Par tām nerunājam, jo iespēja saslimt ir ļoti zema,” stāsta M.Ulmanis un piebilst, ka diemžēl ikdienā cilvēki ir neuzmanīgi un tā paši sev nodara pāri. “Esam kļuvuši nepiesardzīgi, uz ielas gribam paglaudīt svešu suni, kaķi, kaut nezinām, kāda būs tā reakcija, ar kādām slimībām dzīvnieks slimo. Nedomājam, ka varētu kas notikt. Tāpat rīkojamies, aizbraukuši uz ārzemēm, kur trakumsērga nav nekas neierasts, tāpat citas infekcijas slimības, ar kurām slimo gan dzīvnieki, gan cilvēki. Rezultāts diemžēl mēdz būt arī ļoti bēdīgs. Covid – 19 ir nezināmais, ir tikai aizdomu ēna. Vīruss ir iemesls, lai dzīvnieku turētājiem atgādinātu vispārzināmo, kas jāievēro,” saka M.Ulmanis.
Par to runāts un rakstīts daudz: neglaudi svešus un klaiņojošus mājdzīvniekus, netuvojies tiem, neņem uz mājām, neļauj svešiem cilvēkiem glaudīt tavu mājdzīvnieku, pastaigā neļauj savam mājdzīvniekam kontaktēties ar citiem mājdzīvniekiem, pēc jebkura kontakta ar mājdzīvnieku (arī tad, ja tas ir tavs mājdzīvnieks) mazgā rokas.
“Nevajag celt ažiotāžu, lieki satraukties, bet būt atbildīgiem pret sevi un saviem mājdzīvniekiem,” atgādina PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.
Priekuļu veterinārās klīnikas veterinārā ārste Baiba Priedniece uzsver, ka patlaban par Covid – 19 un mājdzīvniekiem ir tikai versija un ir baumas. “Internetā ir daudz dažādas informācijas, bet nav oficiālu datu, nav pētījumu,” saka veterinārā ārste un uzsver, ka saimniekiem vienmēr ir vērts atcerēties, ka viņam jārūpējas par savu dzīvnieku. B.Priedniece atklāj, ka pagaidām viņas klienti nav pauduši nekādu satraukumu vai prasījuši padomu, kā rīkoties.
Komentāri