Pēdējās nedēļas laikā krietni audzis patērētāju pieprasījums pēc sāls un nu arī pēc sērkociņiem. Notiekošais Ukrainā, šķiet, padomju laikus pieredzējušajai
sabiedrībai atsauc atmiņā nedrošību, kad veikalos trūka daudzu preču vai to pārdošana bija limitēta.
Veikalu tīkla “Elvi” komercdirektore Laila Vārtukapteine situāciju komentē šādi: “Latvijas sabiedrībā ir vērojams fenomens, ka līdz ar potenciāla apdraudējuma sajūtu strauji aug pieprasījums pēc ilgi uzglabājamiem pārtikas produktiem. Arī šī situācija nav izņēmums. Domājams, to var skaidrot ar sabiedrības kolektīvajām atmiņām par laikiem, kad veikalos tiešām nebija preču, turklāt laika periodā, kad tik daudz tiek runāts par viltus ziņām, iespējams, ir grūti noticēt arī tam, ko stāsta tirdzniecības nozares pārstāvji, kas nemitīgi apstiprina – preču deficīts tuvākajā laikā nav gaidāms.”
Kāpēc vispopulārākā prece šobrīd ir tieši sāls, uz to gan atbildes nav arī veikalniekiem. Raiskuma pagasta Auciemā esošā veikala “Ozolaine” valdes locekle Iluta Čudarāne stāsta: “Pie mums sērkociņi nav aptrūkušies, bet rupjā sāls kilograma pakās gan krājumos šobrīd nav. Tāpat arī ļoti pērk cukuru, lielos iepakojumus miežu putraimus, grūbas, sodu, mūsu veikalā arī šīs preces ir izpirktas.” I.Čudarāne gan uzsver, ka sāls iztrūkums veikalu plauktos esot īslaicīga parādība, piegādātāji sola veikalu rezerves atjaunot jau pēc nedēļas vai divām. Uz jautājumu, kura veida sāli izpērk visvairāk, uzņēmuma valdes locekle atbild, ka sākumā tas bijis vārāmais, rupjais sāls, bet patlaban jau izpērk jebkura ražojuma un veida sāli. “Ozolaines” sortimentā ir dažādu ražotāju sāls, un pircēji sevišķi nešķirojot, vai tas nāk no šobrīd kara darbības ietekmētajām zonām vai ne. “Šķiet, ka tā ir tāda masu psihoze, jo nav nekādu indikāciju, ka sāls piegāde mūsu valstī varētu pēkšņi apstāties,” saka I.Čudorāne.
Savukārt Drabešu pagasta Amatas novadā esošais pārtikas preču veikaliņš “Edgars” savus klientus ar sērkociņiem nodrošināt var joprojām. Sāls gan esot izpirkts. “Sāli ļoti pērk. Mums veikalā bija dažādu veidu sāls, bet izpirka visu – gan rupjo, gan smalko. Šobrīd arī veikala krājumi ir tukši, bet esam pasūtījuši un gaidām preču pievedumu,” tā situāciju komentē veikala “Edgars” pārstāve Diāna Ungure. Viņa gan min, ka citas preces veikalā šobrīd neesot tā pieprasītas – ne graudaugu produkti, ne konservi ar šā brīža sāls popularitāti konkurēt nevar.
Veikalu tīkla “Maxima” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule stāsta: “Notiekošais Ukrainā ir šokējis ikvienu no mums, un “Maxima” cieši seko līdzi notikumu attīstībai, lai sniegtu atbalstu kolēģiem, jo īpaši tiem, kuriem tuvinieki un draugi ir Ukrainā; praktiski palīdzētu Ukrainas tautai, piemēram, ziedojot preces, kā arī sniedzot atbalstu vietējiem atbildīgajiem dienestiem, kas rūpējas par bēgļu uzņemšanu. Līdztekus turpinām rūpēties par nepārtrauktu preču pieejamību “Maxima” veikalos, jo situācija ietekmējusi cilvēku iepirkšanās paradumus, precīzāk, ir nedaudz mainījies pirkumu groza saturs.”
Viņa atzīst, ka vairāk, nekā ierasts, tiek pirkti produkti, kuriem ir ilgāks uzglabāšanas termiņš, piemēram, makaroni, griķi, putras, konservi, cukurs, tai skaitā arī sāls. Īpaši liels pieprasījums vērojams tieši rupjā jeb akmens sāls veidam, kas atsevišķos “Maxima” veikalos ir izpirkts ievērojami ātrāk nekā parasti. “Galvenais šīs pastiprinātās produktu izpirkšanas iemesls – notikumu straujā attīstība Ukrainā, kā rezultātā tomēr ir traucētas piegādes no šīs valsts ražotājiem. Kolēģi intensīvi strādā, lai papildinātu veikala plauktus, sāli pakāpeniski pievedot veikaliem no citiem piegādātajiem, tomēr jāatzīst – cilvēki ļoti ātri to izpērk, ņemot ievērojami vairāk iepakojumu, nekā nepieciešams, tāpēc aicinām cilvēkus saglabāt mieru un iegādāties rezerves nelielā apjomā. Jāuzsver, ka uztraukumam nav pamata, pakāpeniski piegādes normalizēsies un jau tuvākajā laikā tiks piegādāts sāls visiem “Maxima” veikaliem nepieciešamā daudzumā,” skaidro L.Dupate-Ugule. “Tāpat jāņem vērā, ka “Maxima” veikalos pieejami dažādi sāls veidi, piemēram, smalkais, Himalaju sāls, ko nodrošina partneri no citām valstīm ārpus Ukrainas, piemēram, no Itālijas, Spānijas un Pakistānas, līdz ar to ir pieejamas dažādas šī produkta alternatīvas, kā arī kolēģi pašlaik aktīvi strādā pie tā, lai jau preventīvi parūpētos par vēl citām iespējām,” tā “Maxima” pārstāve.
“Līdz ar situācijas eskalāciju Ukrainā, nereti ietekmējoties no nepārbaudītas informācijas, piemēram, sociālajos tīklos, iedzīvotāji pastiprināti iegādājas sāli, taču mēs vēlamies nomierināt pircējus un aicināt saglabāt mieru mums visiem šajā sarežģītajā laikā. Uztraukumam par sāls vai sērkociņu trūkumu nav pamata. Mūsu piegādātāji ir apstiprinājuši, ka sāls un arī sērkociņu krājumi ir pietiekami, un pēc īslaicīga pieprasījuma pieauguma pašā tuvākajā laikā uz mūsu noliktavu tiks piegādāti papildu krājumi, lai tos pēc iespējas drīzāk nogādātu uz veikaliem,” tā situāciju komentē veikalu tīkla “Rimi” pārstāve Inga Bite.
Arī SIA “Elvi” komercdirektore Laila Vārtukapteine piekrīt, ka pieprasījums veikalos ir krietni vien palielinājies: “Jā, pārtikas mazumtirdzniecības veikalu tīkla “Elvi” dati apstiprina, ka būtiski audzis pieprasījums pēc ilgi glabājamiem pārtikas produktiem, tostarp, sāls – pēdējā nedēļā tā pārdošanas apjomi gandrīz dubultojušies. Sevišķi liels pieprasījums vērojams pēc klasiskā vārāmā sāls. Septiņu dienu laikā būtiski vairāk pirkti griķi (+37%), dažādi citi graudaugi un pārslas (+24%), uzturvielām bagātie žāvētie augļi un rieksti (+23%), dažādas eļļas (+19%), konservēti dārzeņi (+18%), sausās zupas un buljoni (+13%), vērienīgi audzis pieprasījums pēc gaļas konserviem (+90%).”
Vienlaikus L.Vārtukapteine uzsver, ka bažām par iespējamu sāls trūkumu valstī nav nekāda pamata, piebilstot: “Pārtikas preču krājumi Eiropā ir pietiekami lieli, un kādu konkrētu preču deficīts tuvākajā laikā nav gaidāms. Jā, ir ražotāji, kas savu produktu izejvielas pirkuši Krievijā vai karadarbības skartajā Ukrainā, bet tie sekmīgi pārorientē sadarbību un meklē izejvielas ārpus šīm valstīm un nodrošina ražošanu. Esam saņēmuši informāciju no ražotāja SIA “Latvijas sāls ražošanas kompānija”, ka izejmateriāli vārāmā sāls ražošanai iepriekš tika iepirkti tieši Ukrainā un karadarbības dēļ ir aizkavējušās izejvielu piegādes. Vienlaikus ražotājs ir apstiprinājis, ka piegādes ir atsākas un ir atrastas arī izejvielu iepirkšanas alternatīvas Eiropā.”
Komentāri