Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Sākam medijpratības stundu

Sarmīte Feldmane
14:20
26.04.2017
11

To, ka dzīvojam saspringtā laikā, ik dienu atgādina masu mediji. Ziņas – labas un sliktas, ārkārtējas un ikdienas – piepilda informācijas telpu. Nav brīnums, ka viegli apmaldīties, ka, noticot kādam vienam, izrādās, viss tomēr ir pavisam citādi, jo kāds būtisks sīkums apzināti vai aizmāršības pēc palaists garām. Ir mūsdienīgi runāt par medijpratību, kritisko domāšanu. Sak, tas, ko lasi, var arī tā nebūt. To grūti saprast, jo šķiet, ka raidot kādu ziņu, tā ir patiesa, ne puspatiesa vai pat izdomāta. Tā vajadzētu būt, bet nekā. Gluži pamatots ir satraukums, ja cilvēki jāmāca lasīt, dzirdēt ziņas un no saslaukām izlasīt derīgo. Tas nebūt nav smieklīgi. Šodien no ziņām jāprot izsijāt patiesību, tāpēc nav jābrīnās, ka daudzi apmulst. Dzīvē taču pierasts, ka avīzē rakstītais, radio, TV dzirdētais nevar nebūt fakts, patiesība vai kāda konkrēta cilvēka viedoklis. Viss mainās. Valsts pat sola naudu, lai rīkotu medijpratības kursus. Un runa nav tikai par bērniem, jauniešiem. Arī pensionāriem. Pro­tams, ne vienam vien būs grūti pieņemt, ka iecienītais raidījuma vadītājs ik vakaru runā to, ko paģēr darba devēja intereses, nevis izklāsta kāda notikuma vai situācijas būtību.

Cilvēki, viņu sapratne par lietu kārtību valstī laikam gan nekad nebeigs pārsteigt. Sarunās, arī TV un radio dzirdams, cik cilvēkiem Latvijā vienalga – valdība, paš­val­dība, Saeima -, viņi tās nešķiro. Kad kāds jālamā vai kas nepatīk, visi vainīgi. Tā iekārtots, ka vietējā vara ir vistuvāk, tā arī visvairāk dabū. Gan uzslavas, gan no­pēlumu līdz pat nozākāšanai. Un velti kādam skaidrot, ka paš­valdības kompetence ir tāda, ka nodokļus vajag tāpēc, ka kāds likums kaut ko ierobežo, ka Sa­eima nelems, kādas zivis ielaist tu­vējā ezerā. Atmodas gados dažādām interešu grupām tika rīkotas tā saucamās demokrātijas mācības. Tajās stāstīja par pašvaldību, valsts institūciju funkcijām, par valsts budžeta veidošanu un sa­dali, par valdības un Saeimas kompetenci. Bija arī nodarbības, kurās tīri praktiski nācās izspēlēt vietējās varas lēmuma pieņemšanu. Toreiz tie, kuri apmeklēja kursus, atzina, ka līdz tam neko tādu nebija zinājuši. Tas bija pārmaiņu laiks. Vai tagad vidējais latvietis, kurš jau pāri pusmūžam vai pensijā, bet pieder pie lielākās daļas vēlētāju, zina un saprot, kādas ir pašvaldību funkcijas, valsts pienākumi, Saeimas kompetence? Diemžēl nākas domāt, ka ne. Iedzīvotājam visbiežāk ir vienalga, kurš kaut ko nav izdarījis viņam pa prātam, ir taču nepareizi un visi, kas pie varas vai tai tuvu, ir nemākuļi. Ar lamāšanos un citu saukšanu par muļķiem un zagļiem gan nekas pasaulē, Latvijā un pat paša dzīvē nemainās. Varbūt kas mainītos, ja latvietis vidējais saprastu savas valsts uzbūvi. Tā arī ir tā pati medijpratība. Nav jēgas prasīt vai pārmest kā­dam, kur kaut ko nedara, ja tā nav viņa kompetence. Lamā paš­valdību, cik gribi, tā valsts ceļu no jauna neuzbūvēs, pensiju nepaaugstinās.

Lai nu ar iedzīvotājiem būtu, kā būtu, cik nu kurš bieži iegriežas pašvaldībā, bet varbūt vismaz tiem, kas pretendē uz varu, vajadzētu valsts un pašvaldību pārvaldes struktūru zināt. Vakar tika reģistrēti deputātu kandidātu saraksti pašvaldību vēlēšanām. Kat­rā listē cilvēki, kuri gatavi kļūt par deputātiem, tātad lemt novada šodienu un rītdienu. Var vien priecāties, ka ir novadnieki, kuri gatavi savu laiku un zināšanas veltīt vietējiem cilvēkiem, dzimtās vietas attīstībai. Protams, katrā pagastā, pilsētā un novadā ikviens pats zina, kas te visvairāk vajadzīgs, kas jāuzlabo, no kā varbūt atteikties. Bet vēlētāju apvienības vai partijas visas problēmas un vēlmes pieraksta un uzrakstīto nosauc par priekšvēlēšanu programmu. Pirms gulētiešanas gan lasīt nav ieteicams, daža tik gudra, ka grūti izlobīt graudus, citā kāds solījums tik jocīgs, ka smiekli aizdzīs miegu.

Priekšvēlēšanu programmas ir medijpratības paraugstunda. Kat­ru solījumu var izvērtēt, vai tā ir pašvaldības funkcija, cik solītā izpilde izmaksās, cik novada iedzīvotāji būs ieguvēji, un beigās pajautāt – varbūt tēriņus praktiskāk novirzīt citur.

Visos laikos gudri, neko neizsakoši vārdi un salda mēlīte pratusi atvērt gan durvis, gan sirdis. Vēl arī nauda, kas ir pašsaprotami. Lūk, dažu vēlētāju apvienību un partiju apņemšanās. Ja kāda paskrējusi garām, atvainojos, jo vakar vēl daudzi saraksti mūsu novados nebija reģistrēti.

“Jāattīsta jauna pozitīva Latvijas piederības sajūta. Nav tādu vēsturisku imperatīvu kas ierobežotu Latvijas tautas izvēli dzīvot laimīgi un būt brīvai. Politikas uzdevums ir ne tikai ikdienas vajadzību apmierināšana, bet arī attīstības plānošana lai Latvijā būtu interesanti un perspektīvi dzīvot, lai Latvija iedvesmotu un mudinātu ikvienu uz jaunām sākotnēm un nozīmīgām pilsoniskām iniciatīvām. Mūsu politiskās apvienības deputāti būs atbildīgi par katru apdzīvoto vietu novadā…” – skaisti, kur vēl vispārīgāk, arī komati aizmirsušies.

“Lai palielinātu atbildību un izpratni par norisēm novadā, apvienosim domes priekšsēdētāja un izpilddirektora amatus.” “Iepir­ku­­mus izveidosim izdevīgus visām pagastu pārvaldēm, pirmkārt, atbalstot novada uzņēmējus.” “Sociālo darbu uzticēt cilvēkiem, kuriem tas nav tikai darbs, bet aicinājums. Kas spēj katrā, arī grūtībās nonākušā cilvēkā, saskatīt personību.” “Atbildīgi apsaimniekosim pašvaldības īpašumus (ēkas, zemi, mežus, ūdeņus).” Šos programmu punktus izlasot, var vien ieteikt palasīt likumus. De­putātu kandidātiem gan vajadzēja zināt, ka politiskā vara un izpildvara ir dalīta.

Lūk, arī kas konkrētāks. “Sa­biedriskās attiecības ir 21.gadsimta nepieciešamība, nevis iegriba, tāpēc piesaistīsim sabiedrisko attiecību speciālistu, kurš rūpēsies par komunikācijas nodrošināšanu starp pašvaldību un iedzīvotājiem, strādās, lai veidotu novada pašvaldības tēlu, ko raksturo atbildība pret savu darbu un pozitīva attieksme un atvērtība pret iedzīvotājiem, kā arī prezentēs novadu ārpus tā robežām. Izveidosim informācijas aprites sistēmu, kas nodrošinās pašvaldības darbinieku informētību par aktuālajiem jautājumiem visos va­dības līmeņos.” “Mēs esam par to lai cilvēks būtu paēdis, siltumā un drošībā. Ir jāatbalsta tie, kas var un jāpalīdz tiem, kuri nevar.”

Bet var arī tā – “Izveidosim sabiedrisku organizāciju, kas atbalstīs ievēlētos deputātus, īstenojot šo programmu.” “Apzinoties izvirzīto mērķu un uzdevumu nozīmību, aicināsim politiskos konkurentus strādāt pragmatiski visa novada labā, veidot koleģiālas sai­tes ar pašvaldības speciālistiem, uzklausot un aktualizējot iedzīvotāju vēlmes.”

Ir jāzina, kas notiek pasaulē, Latvijā, novadā. Bet katram teikumam var būt tik daudz interpretāciju! Ir jāsaprot, kas ir patiesība, kas izdarāms un kas muļķības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
15

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
33
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
36

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
29

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi