Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sajukums ar čekistiem

Druva
23:00
26.06.2008
8

Eiropas Cilvēktiesību tiesa Jānim Ādamsonam uz Jāņiem sagādājusi dāvanu — spriedumu, ka Latvijas valsts ir pārkāpusi bijušā politiķa cilvēktiesības, neļaujot viņam balotēties vēlēšanās.

Tiesāšanās ir bijusi ilga, un mēs tik tikko atminamies, kas gan notika šī gadsimta sākumā, kad J. Ādamsonam nācās pamest politiķa gaitas, jo Augstākā tiesa atzina, ka viņš bijis VDK pakļautās PSRS robežsardzes virsnieks. Līdztekus visai savdabīgajiem izlēcieniem, 1999. un 2000. gadā tvarstot, šķiet, iedomātus pedofilus valdībā, viņš jau kopš 1998. gada cīnījies ar padomju laika ēnu. Iztiesājies Latvijā, viņš 2003. gadā iesniedza prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, un nu tā ir devusi savu atzinumu.

Tiesa atzinusi, ka Saeimas vēlēšanu likumā nav skaidri un precīzi formulētas to cilvēku grupas, kuru pārstāvji nevar kandidēt uz deputāta vietu. Otrs aspekts, uz ko norāda Cilvēktiesību tiesa — likumā nav paredzēta iespēja izvērtēt, vai konkrētais cilvēks no tiesas dara ko tādu, ko tam darīt nevajadzētu. J. Ādamsona politiskā karjera dod gana daudz materiāla šādiem meklējumiem, taču kā čekists sevi viņš nav parādījis. Morāle ir skaidra: viena lieta ir darbs VDK paspārnē, cita — reālas Latvijai kaitnieciskas darbības.

Kopš 2002. gada, kad J. Ādamsonam tika aizliegts startēt 8. Saeimas vēlēšanās, ir pagājuši seši gadi. Pietiekami ilgs laiks, lai uz šo lietu paraudzītos ar zināmu distanci. „Neatkarīgās Rīta Avīzes” komentētājs Viktors Avotiņš jau 2002. gadā norādīja, ka vara, šķiet, atsevišķos cilvēkos un vienā institūcijā (VDK) iemieso padomju režīma sekas, nevis pēc būtības izvērtē padomju režīma iestāžu antisabiedrisko lomu. Mēs itin labi zinām, ar ko mums saistās Valsts drošības komiteja — tā ir Stūra māja, uz kurieni sauc un ar dažādām metodēm apstrādā tos, kas domā citādi. Nagu maucēja karjera bez šaubām izslēdz iespēju, ka jaunajos laikos šis pats cilvēks varētu strādāt valsts un cilvēku labā un palīdzēt tiem pašiem, kam pirms dažiem gadu desmitiem traucējis dzīvot. Tik tālu jautājumu nav.

Taču VDK ir mazliet plašāka iestāde. Tā ne tikai uzturēja ziņotāju tīklus un apstrādāja cilvēkus, lai padarītu tos nekaitīgus režīmam. Jānis Ādamsons no 1981. līdz 1992. gadam bija PSRS VDK Robežapsardzības spēku štata darbinieks. Lielāko daļu šī laika viņš pavadīja Sahalīnas apgabalā uz kuģiem.

Kā, strādājot PSRS robežsardzē, viņš ir nogrēkojies pret tolaik iznīcināto Latvijas valsti un Latvijas sabiedrību? Vai PSRS robežsardze ar kaut ko atšķīrās no Francijas vai ASV robežsardzes? Domājams, ka nē. Tādējādi redzams, ka itin pamatots ir Eiropas Cilvēktiesību tiesas atzinums, ka Latvijas likuma norma, kas ierobežo darbošanos politikā bijušajiem VDK darbiniekiem, ir pārlieku nekonkrēta un nepamatoti ierobežo tos cilvēkus, kam nebūtu iemesla ciest no tā, ka laiki mainās. Likumu nekonkrētība noved pie tā, ka tos var izmantot, lai izrēķinātos ar nevēlamajiem — citiem vārdiem, atrodiet cilvēku, un likuma pants viņam atradīsies pats. Par to liecina kaut vai tas, ka grēkāži ir VDK štata darbinieki, piemēram, J. Ādamsons, taču dažam, kas Komunistiskās partijas politiku realizēja daudz konkrētāk un šeit pat Latvijā, komunistiskā pagātne problēmas nerada.

Latvija, protams, atrodas neapskaužamā situācijā. Šī ir kārtējā starptautiskā tiesas prāva, kurā zaudējam. Tomēr šis gadījums labāk nekā daudzi citi iepriekšējie parāda — nav gluži tā, ka Eiropa, kas neko nesaprot, iejaucas Latvijas iekšējās lietās un piespiež mums ļaut vaļu sliktiem cilvēkiem. Gadījums norāda uz nepilnībām likumdošanā, kas mums būs jāaizlāpa. To vēlams būtu darīt labi skaļi, lai paši sadzirdam un atkal tiktu skaidrībā, kurus tad uzskatām par cilvēkiem, kas var radīt potenciālu kaitējumu Latvijas valstij, un kāpēc.

Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš jau paziņojis, ka mēģinās panākt, lai lietu pārskatītu. To mēs varam darīt, taču pie viena ir jāsāk darbs pie likuma grozījumiem, lai pārskatītu ierobežojumus, kas liedz iesaistīties politikā. G. Bērziņš norāda, ka ir nepieciešams paturēt kandidēšanas ierobežojumus personām, kas ir

vai ir bijušas padomju vai ārvalstu drošības dienestu, izlūkdienestu

vai pretizlūkošanas dienestu štata darbinieki. „Nav pieļaujams, ka augstus valsts amatus ieņem personas, kas savulaik darbojušās pret neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanu,” saka ministrs. Par to, ka ierobežojumiem jābūt, nav šaubu, tomēr tas, kas Latvijai pašlaik jāizvērtē — vai formālas darba attiecības ir galvenais kritērijs, pēc kā spriest, vai šis cilvēks ir „darbojies pret neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanu”. Tas, kā J. Ādamsons Sahalīnā ir darbojies pret Latviju, vēl jāpierāda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi